odkrycie na HawajachFot. unsplash.com/@karsten116

Naukowcy przecierają oczy. Przypadkiem dokonali zdumiewającego odkrycia w wakacyjnym raju

Odkrycie nowej rośliny w turystycznym raju zaskoczyło nawet mieszkańców. To jedyny taki okaz na świecie, na razie nie udało się znaleźć żadnego innego. Wygląd kwiatów znajdujących się na szczycie przywołuje na myśl surowe frytki lub obrane ze skórki banany.

Na Hawajach dokonano wielkiego odkrycia. W środku tropikalnego lasu oczom badaczy ukazała się roślina, jakiej nie ma w żadnym innym miejscu na ziemi. Na pięknej wyspie uwielbianej przez turystów jest jeszcze wiele naturalnych terenów, gdzie nie dotarł człowiek.

Botanicy są dumni z odkrycia

Wyspa Maui jest druga co do wielkości w archipelagu Hawajów. Najwyższym wzniesieniem jest czynny wulkan Haleakalā o wysokości 3056 m n.p.m. Wokół niego rozciąga się park narodowy, jednak odkrycia dokonano po zachodniej części wyspy.

Mieszkańcy skupiają się na wybrzeżach, a środek Maui jest porośnięty gęstym wilgotnym lasem zwrotnikowym. Jest domem dla wielu zwierząt, które korzystają ze spokoju w nienaruszonych przez człowieka ostępach.

Botanicy Hank Oppenheimer i Jennifer Higashino dostrzegli roślinę w trakcie eksploracji zboczy Helu nad Lahainą. Od razu pochwalili się jej zdjęciami na Facebooku, ogłaszając wspaniałą wiadomość.

- W trakcie eksploracji stromych zboczy Helu nad Lahainą botanik Hank Oppenheimer i jego koleżanka Jennifer Higashino odnaleźli dużą, pojedynczą roślinę, rosnącą w głębokim cieniu zdrowego lasu ohia - poinformowano w oświadczeniu Departamentu Ziemi i Zasobów Naturalnych Hawajów.

odkrycie

Fot. facebook.com/Hawaii DLNR (Department of Land and Natural Resources)

Podjęto się ochrony rośliny

Jak podaje 9 News, odkryta właśnie roślina została nazwana Cyanea heluensis. Jej kwiaty są białe, długie i lekko zakrzywione na końcach. Internauci mieli je porównywać do "nieupieczonych frytek". Botanicy są zdania, że nie została ona odnaleziona wcześniej z powodu niedostępności terenu -zbocza są bardzo strome i gęsto porośnięte.

Botanicy od razu przystąpili do poszukiwań kolejnych okazów tej rośliny, jednak w całej okolicy nie udało im się dostrzec choćby miniaturowej wersji. Nikt na świecie nie widział takiego okazu, więc prawdopodobnie jest on endemitem.

Badacze zajęli się ochroną odkrytej przez siebie rośliny. Zabezpieczają ją przed żyjącymi na zboczach szczurami i ślimakami. Te żerują na kwiatach i liściach, co może utrudniać zapylanie i rozsiewanie się nasion.

NEW NATIVE HAWAIIAN FLOWER DISCOVERED Only One Wild Plant Known to Exist Hawai‘i’s rich collection of unique, native...

Opublikowany przez Hawaii DLNR (Department of Land and Natural Resources) Czwartek, 24 grudnia 2020

Turyści uwielbiają Hawaje

Hawaje są najmłodszym stanem ameryki ze stolicą w Honolulu. Cały archipelag jest pochodzenia wulkanicznego i rozpościera się na długości niemal 2,5 tys. km. W jego skład wchodzi 137 wysp, ale tylko 7 jest zamieszkanych.

Klimat Hawajów jest typowy dla tropików, chociaż mniej uciążliwy ze względu na wiatr wiejący ze wschodu. Turyści uwielbiają piaszczyste plaże i niesamowite widoki. Można wypoczywać nad oceanem z kokosem w dłoni i zwiedzać park narodowy tego samego dnia. To wspaniałe miejsce na wczasy.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

odkrycie

Fot. Hawaje/ unsplash.com/threesixtymedia

Źródło: Facebook

Następny artykuł