obostrzenia rząd ogłosiłTurysci.pl

Rząd właśnie ogłosił. Nowe obostrzenia będą wyjątkowo ostre zwłaszcza dla turystów, niebawem mogą wejść w życie

Obostrzenia, które niedługo mogą wejść w życie w Polsce, będą wyjątkowo ostre. W mediach pojawiło się już oświadczenie rządu, które dotyczy nowych ograniczeń. Jest zapowiedź rzecznika resortu zdrowia. Czy Polacy mają poważne powody do obaw? Wszystko rozstrzygnie się w przeciągu najbliższych dni. O szczegółach poinformował serwis Radio Zet.

Obostrzenia, które weszły w życie 10 października, są już wyraźnie odczuwalne przez Polaków. Wraz z wejściem w życie ostatniego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia cofnęliśmy się do pierwszego etapu epidemii koronawirusa, gdy wszędzie musieliśmy zabierać ze sobą maseczki – także podczas spaceru na otwartej przestrzeni. Z oświadczenia rzecznika resortu zdrowia wynika, że czekać nas mogą jeszcze ostrzejsze restrykcje. Decyzja może zapaść już w ciągu najbliższych dni, jak informuje Radio Zet.

Czy rząd może w tak krótkim czasie wprowadzić następne obostrzenia? Jak sugerują media oraz wypowiedź rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza, władza bierze pod uwagę taką możliwość. Wszystko zależy od tego, jak w ciągu najbliższych dni koronawirus będzie rozprzestrzeniał się wśród Polaków. Jeśli liczba nowych przypadków nie zacznie spadać, czekać nas mogą jeszcze ostrzejsze ograniczenia.

Jeszcze większe obostrzenia już niedługo? Jest oświadczenie rzecznika resortu zdrowia

Zarówno to, czy pojawią się kolejne obostrzenia i czy liczba potwierdzonych przypadków każdego dnia będzie utrzymywała się na tak wysokim poziomie jak obecnie, zdaniem rzecznika resortu zdrowia zależy od społeczeństwa. Wojciech Andrusiewicz podkreślił, jak ważne jest przestrzeganie zalecenia zakrywania nosa i ust. W najbliższym czasie rząd będzie szczegółowo monitorował statystyki dotyczące zakażeń SARS-CoV-2.

– Jeżeli my sami nie będziemy starać się zatrzymywać epidemii, ona się nie zatrzyma. Jeżeli nie będziemy nosić masek i stosować dystansu społecznego, to musimy liczyć się z tym, że doprowadzimy do wyższych wzrostów zakażeń – słowa Wojciecha Andrusiewicza cytuje serwis Radio Zet.

– Ludzie zakażają się poprzez liczne kontakty. Widzimy to po dużych miastach. Dzisiaj mamy w Warszawie zanotowanych 350 przypadków, w Krakowie blisko 400. Ludzie mogą zakażać się na ulicy. Jeżeli nie będziemy nosić masek, doprowadzimy do tego, że te wzrosty zakażeń będą wyższe, a my będziemy musieli podejmować decyzje o bardziej restrykcyjnych ograniczeniach – dodaje rzecznik resortu zdrowia.

Jak informuje Radio Zet, minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z Mateuszem Morawieckim będą podejmowali decyzję o ewentualnych nowych obostrzeniach. To, czy rząd wprowadzi kolejne restrykcje, wyjaśni się najprawdopodobniej wraz z końcem obecnego tygodnia. Dzisiaj tj. 13 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5068 przypadkach koronawirusa w dobowym raporcie. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o badaniu, które pokazuje, gdzie najłatwiej można zarazić się koronawirusem.

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł