Turysci.pl
obiad jak oszukują

East News Rex Features/zdjęcie poglądowe

Wiemy, jak oszukują w restauracjach. Trzeba bardzo uważać, szczególnie na wakacjach

11 Lipca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Obiad w restauracji może znacznie umilić każdy wyjazd podczas wakacji. Zwłaszcza jeśli jemy w miejscu, które jest dla nas nowością. Niestety to też okazja dla restauratorów, aby nas oszukać, o czym informują wyniki kontroli, które nie

Obiad w knajpie po pływaniu czy też zejściu ze szlaku górskiego to coś, czym wielu z nas chciałoby zakończyć dzień podczas wakacyjnego wyjazdu. Niestety w trakcie takiej wizyty możemy zostać oszukani i nawet się o tym nie dowiemy. Wyniki kontroli jasno wskazują na to, że w wielu restauracjach normy są przekraczane, a prawo naruszane. Ostrzegamy, że dane przekazane przez UOKiK mogą popsuć humory przed wyjazdem na urlop.

Czy obiad, który otrzymaliśmy, rzeczywiście odpowiadał opisowi w menu? Czy restauracja, w której jemy, nie korzysta z produktów przeterminowanych? Między innym to badał UOKiK, czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Niestety wyniki przeprowadzonych kontroli nie dają powodów do optymizmu. Z danych wynika, że do naruszenia doszło aż w 87 procentach sprawdzanych restauracji. Wiele wskazuje na to, że restauratorzy znaleźli mnóstwo sposobów, aby oszukiwać swoich gości.

Czy powinniśmy zapłacić za taki obiad?

Okazuje się, że obiad w restauracji to okazja do licznych oszustw. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez UOKiK, restauracje podawały błędne informacje dotyczące wielkości porcji - w rzeczywistości często były za małe. Poważnym problemem jest także wprowadzanie w błąd gości w kwestii rodzaju mięsa czy też gatunku ryb. Opublikowane dane podsumowują kontrole przeprowadzone w ciągu zeszłego roku. Wówczas sprawdzono 169 restauracji i barów.

Ofiarami oszustw mogą padać szczególnie turyści jedzący obiad w restauracjach. Z informacji PAP wynika, że kontrola UOKiK dotyczyła lokali gastronomicznych w kurortach, na stacjach beznynowych i dworcach. W ramach badań kontrolerzy sprawdzili około 5 tysięcy produktów, z których aż blisko 3 tysiące wzbudziło zastrzeżenia. Okazało się, że składniki potraw nie były odzwierciedleniem tego, co można było wyczytać w menu.

W niektórych knajpach obiad mógł okazać się ogromnym rozczarowaniem. Za dobitny przykład powinna służyć sytuacja, w której masa dwóch kotletów wołowych w burgerze zamiast 300 g z menu miała zaledwie 217 g. W pewnych lokalach zamiast np. fileta z soli podawano filet z limandy żółtopłetwej. Chociaż w zgodnie z kartą kebaby powinny zawierać baraninę, w rzeczywistości było w nich mięso wołowe i drobiowe. Podkreślono również, że wciąż wiele restauracij ma problem z dostosowaniem się do wymogów dotyczących wykazu o alergenach. Niestety kontrolerzy odnotowali także przypadki używania przez restauracje produktów przeterminowanych.

O czym warto pamiętać, zamawiając obiad w restauracji? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy w menu lub cenniku podany jest pełny skład dania wraz ze składnikami alergennymi. Każdy też ma prawo do informacji o pełnej informacji o cenie. W przypadku, gdy w karcie podana jest cena np. za 100 g mięsa lub ryby, to przed złożeniem zamówienia powinniśmy dostać choćby przybliżoną informację o ich wielkości. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o zachowaniu turystów na Mazurach.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >