Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > O tym miejscu huczy w całej Polsce. Jedni są zachwyceni, drudzy wyciągają pod nim różańce
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 17.12.2023 17:59

O tym miejscu huczy w całej Polsce. Jedni są zachwyceni, drudzy wyciągają pod nim różańce

Wystrój restauracji
Fot. Angelika Czarnecka - Turyści.pl

Młodzi uwielbiają kontrowersyjne miejsca, a takim właśnie została okrzyknięta nowo otwarta restauracja w Warszawie. Wystrój jest dość nietypowy, bowiem wnętrza wypełnione są lustrami, neonami, różowymi i czerwonymi elementami czy rzeźbami zwierząt, jednak największą sensację wzbudzają obrazy i grafiki o tematyce religijnej.

Media społecznościowe wprost zasypane są filmami nakręconymi przed budynkiem. Dlaczego? To właśnie tam zbierają się wyznawcy religii chrześcijańskiej, którzy potrafią godzinami stać na mrozie i się modlić. Protestują i domagają się zamknięcia lokalu. 

“Madonna” skradła serca młodym Polakom. To niezwykłe miejsce

Restauracja zlokalizowana na placu Konstytucji 3 w Warszawie, choć oficjalnie została otwarta na jesieni tego roku, to już zyskała spory rozgłos. A to wszystko za sprawą dość specyficznego i kontrowersyjnego wystroju. Postanowiłam sama na własne oczy przekonać się o wyjątkowości tego miejsca. Lokal jest na tyle popularny, że warto wcześniej dokonać rezerwacji, na co zresztą ja również się zdecydowałam. Od razu po wejściu ukazały mi się nietypowe obrazy, których z każdym postawionym krokiem było coraz więcej.

Menu także podane jest w nietypowej formie, bowiem na wszystkich stołach postawione są figurki z Maryją, do których przylepiony jest kod QR. Po zeskanowaniu go ukazuje się nam na smartfonach całe menu. Miłośnicy włoskiego jedzenia poczują się tam jak w raju, bowiem knajpa słynie z kuchni neapolitańskiej. Nie dość, że jest bardzo smacznie, to same dania są dość spore i przystępne cenowo.

Młodzi Warszawiacy przychodzą tam nie tylko dla dobrego jedzenia, ale i ze względu na wystrój wnętrz. Zawieszone na ścianach obrazy przedstawiają sławne osoby np. Rihannę czy Keanu Reevesa. Nie było w nich nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ich twarze wklejone są w postaci Maryi, czy Jezusa. Jedni się tym zachwycają, inni z kolei mocno oburzają.

W restauracji łapią za sztućce, a na zewnątrz za różańce

Kontrowersyjne obrazy, neonowe napisy typu “Nie dziś, szatanie” nie spodobały się wyznawcom religii chrześcijańskiej. Często przed restauracją pojawiają się zgromadzenia ludzi, którzy wspólnie się modlą. W sieci nie brakuje z tych momentów nagrań.

O lokalu nie omieszkało też wypowiedzieć się Radio Maryja. “Oczywiście restauracja robi furorę wśród mieszkańców stolicy. Tak oto wygląda recepta na sukces wśród postępowych i tolerancyjnych elit naszego kraju (...). Dlatego też zwłaszcza w takiej sytuacji nie możemy dalej trwać w głębokiej defensywie” - czytamy na oficjalnej stronie Radia Maryja. 

Co myślą internauci? W sieci aż huczy

Internauci wprost nie mogą uwierzyć. “Myślałam na początku, ze to kolejka”, “Najlepsza reklama”, “Mnie to przeraża…” - czytamy w komentarzach pod filmem @WWABBY na TikToku. Niektórzy z kolei twierdzą, że religijne zgromadzenia mogą być swego rodzaju “performancem” ( a ang. przedstawieniem) i taki był zamysł właścicieli restauracji. Niemniej jednak zdania w kwestii wystroju są podzielone. Jedni kontrowersyjne obrazy uważają za pewną sztuką, inni natomiast twierdzą, że oddają całkowity brak szacunku dla religii chrześcijańskiej.