Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > O tej wyspie na Bałtyku Polacy dawno zapomnieli. Kredowe klify i bogata historia oczarują każdego
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 04.02.2024 11:53

O tej wyspie na Bałtyku Polacy dawno zapomnieli. Kredowe klify i bogata historia oczarują każdego

Klif
shutterstock_Maciej Bledowski/mije_shots/Oliver Hoffmann

Nie trzeba lecieć kilka godzin samolotem, by znaleźć się na atrakcyjnej pod względem turystycznym wyspie. Rugia, czy największa wyspa Niemiec i Pomorza znajduje się zaledwie 137 km od Świnoujścia. Z lądem połączona jest stałym mostem. Warto odwiedzić ją nie tylko latem, bowiem ma naprawdę wiele do zaoferowania także zimą.

Mało kto wie, że w średniowieczu Rugię zamieszkiwali Słowianie, a w Arkonie, na trudno dostępnym cyplu wybudowali niegdyś świątynie boga Świętowita. 

To niezwykła perełka Bałtyku. Na tę wyspę dojedziemy z Polski samochodem

Rugia to największa niemiecka wyspa leżąca w północno-wschodniej części kraju, na obszarze południowo-zachodniego Bałtyku. Przynależy do landu Maklemburgia-Pomorze Przednie i z Polski mamy tam dość blisko. Administracyjnie w całości należy do powiatu Vorpommern-Rügen. Ze Szczecina dojedziemy tam w 3 godziny samochodem, z kolei ze Świnoujścia w ok. 2 godziny.

Ma ponad 900 km kw. powierzchni i liczy ponad 70 tys. mieszkańców. Większość zamieszkuje miasta: Bergen auf Rügen, Putbus, Sassnitz czy Binz. Połączona jest z lądem mostem we wpisanym na listę UNESCO mieście Stralsund. Stale rozwija się tam rolnictwo, hodowla i rybołówstwo, ale także turystyka, z której niektórzy lokalsi się utrzymują. 

Atrakcje i komunikacja Rugii. Co warto zwiedzić i zobaczyć na niemieckiej wyspie?

Ciekawych atrakcji na wyspie jest całkiem sporo, a ci, którzy poruszają się bez samochodu, nie muszą się obawiać, bowiem w Rugii można skorzystać z linii kolejowych. Oferują one połączenia na odcinkach Stralsund - Sassnitz i Stralsund - Ostseebad, ze stacjami w kilku innych, większych miejscowościach, które mijamy po drodze np. Sagard, Lanccken, Prora czy Bergen auf Rügen. Jedną z atrakcji jest, chociażby podróż zasilaną parą koleją wąskotorową Rasender Roland, która łączy Putbus i Göhren.

Rugia zrobi wrażenie na każdym turyście, który poszukuje zapierających dech w piersiach widoków. Będąc na wyspie, koniecznie trzeba odwiedzić Park Narodowy Jasmund. Buki rosną tam na podłożu wapiennym i na glinach zwałowych, jednak to, co najbardziej fascynuje to słynne kredowe klify. Wielu uważa, że to właśnie Jasmund Park jest największą atrakcją na wyspie.

Oprócz klifów czy plaż, warto także zwiedzić: Binz, Sassnitz, Binzer Strand, cypel Arkona, Granitz Hunting Castle, Sellin, Putbis i Lift Sellin Pier. Mnóstwo jest tam również punktów widokowych. Ogromną popularnością cieszy się szczególnie Baumwipfelpfad Rügen, czyli wielopoziomowa platforma, z której można podziwiać iście malownicze widoki. 

Tego o Rugii Polacy mogą nie wiedzieć. Garść ciekawostek z wyspy

Mieszkańcy wyspy twierdzą, że na Rugii można złowić największe szczupaki świata i bardzo chętnie swoimi zdobyczami chwalą się w sieci. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszędzie można tam wędkować. Mało kto wie, że w samym centrum znajduje się nawet lotnisko, które istnieje od 1982 r. Na Rugii można prawdziwie odpocząć i odetchnąć, a miejscowość Sassnitz uchodzi za największe uzdrowisko na wyspie. Jego nazwa ma pochodzenie słowiańskie i niegdyś była to Sośnica, od słowa: sosna.