Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nowe atrakcje w uwielbianym uzdrowisku. Zjadą się tam tłumy
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 16.02.2024 21:02

Nowe atrakcje w uwielbianym uzdrowisku. Zjadą się tam tłumy

Kościół
fot. Jamzewsizazamcze/Wikipedia

W uwielbianym wśród Polaków uzdrowisku powstają nowe obiekty, które z pewnością spodobają się nie tylko mieszkańcom, ale i turystom. Ogromnym plusem będzie to, że wejście będzie całkowicie darmowe.

Kuracjusze od lat wybierają Wieniec-Zdrój pod Włocławkiem na spokojny wypoczynek. Niewykluczone, że dzięki nowym atrakcjom osada przyciągnie jeszcze więcej gości. 

Niezwykły Wieniec-Zdrój. Z czego słynie uzdrowisko?

Osada uzdrowiskowa leży w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie włocławskim, gminie Brześć Kujawski. W okolicy rosną lasy sosnowe o podszycie z przewagą jałowców. Miejscowość znajduje się zaledwie 4 km na zachód od zwartej zabudowy Włocławka. Uzdrowisko słynie z wody siarczanowej, która jest także mieszaniną wody chlorkowo-wapniowo-flurkowo-sodowo-siarczkowej.

Przyroda gra tam pierwsze skrzypce. Kuracjusze od wielu lat udają się do Wieńca-Zdroju w celach zdrowotnych. Nie brakuje tam też licznych atrakcji takich jak: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Muzeum Etnograficzne, Pałac Biskupi, nadwiślańskie bulwary, gotycka katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czy kościół św. Witalisa. Niewykluczone, że niebawem zawitają tam prawdziwe tłumy, a to za sprawą nowych obiektów, które właśnie powstają.

Wieniec-Zdrój i nowe atrakcje turystyczne

Nowe atrakcje będą ogólnodostępne i co ciekawe, całkowicie bezpłatne. Kuracjusze będą mogli udać się przede wszystkim w kierunku nowoczesnej tężni solankowej o długości 100 metrów z iluminacjami świetlnymi. Oprócz tego powstanie amfiteatr z trzystoma miejscami pod gołym niebem, gdzie będzie można oglądać spektakle, koncerty i uczestniczyć w różnych kulturalnych wydarzeniach.

Nowe atrakcje połączy deptak, gdzie pojawi się pomnik Leopolda Kronenberga. To postać mocno związana z regionem. Nie zabraknie też czegoś dla dzieci, a mianowicie place zabaw. Najprawdopodobniej nowe obiekty zostaną oddane do użytku już podczas zbliżającego się sezonu wakacyjnego. 

Jakie są właściwości zdrowotne tężni solankowych?

Tężnia solankowa to konstrukcja pokryta gałązkami z drzew brzozy lub tarniny. Spływa po niej solanka, czyli woda mineralna bogata w jony sodowe, związki bromu, jodu i soli magnezowych. Nasyca powietrze licznymi cennymi mikroelementami (magnez, jod, potas, żelazo, brom i sód). Wystarczy choćby 30 minut, by móc odczuć jej pozytywne rezultaty. Najlepiej pobyć pod tężnią 1 godzinę. W tym czasie można relaksować się na ławce, udać się na spacer, czy podjąć się powolnego joggingu. Pora roku nie gra tu roli, jednak najlepiej wybrać słoneczny i wietrzny dzień. 

Tężnie świetnie się sprawdzą w przypadku leczenia chorób układu oddechowego czy alergii. Oprócz tego wykazuje pozytywne właściwości wobec: osłabionej odporności, zapalenia gardła, krtani, oskrzeli i płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, choroby wrzodowe, podagry i wielu innych dolegliwości.


Źródło: ddwloclawek.pl, WP abcZdrowie