Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Niezwykłe odkrycie na dnie Titanica. Ten skarb zaginął ponad 100 lat temu
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 31.05.2023 15:01

Niezwykłe odkrycie na dnie Titanica. Ten skarb zaginął ponad 100 lat temu

Titanic
fot. Canva/ Magellan

W zatopionym przed ponad stu laty Titanicu znaleziono nieprawdopodobny skarb. Jak się okazuje, może być bezcenny. Firma, która przeskanowała dno wraku poszukuje właściciela tego okazu.

Titanic zatonął 15 kwietnia 1912 r., jednak do dziś budzi zainteresowanie ludzi na całym świecie. Z tego powodu firma Magellan z wyspy Guernsey przeskanowała wrak, który spoczywa na głębokości 3780 m w odmętach Atlantyku.

Skanowanie wraku Titanica

Firma Magellan zajmuje się mapowaniem dna morskiego. To właśnie oni podjęli się wyzwania dokładnego nagrania dna Titanica. Dzięki specjalistycznym sprzętom tj. zdalnie sterowane łodzie podwodne udało się wykonać ponad 700 tys. zdjęć tworząc precyzyjną rekonstrukcję 3D zatopionego Titanica. 

Wrak fotografowano ponad 200 godzin na potrzeby filmu dokumentalnego. Dzięki nowoczesnej technologii można nawet… odczytać numer seryjny na śrubach. Skan ten pozwala na rekonstrukcję statku tak, jakby wokół niego nie było wody. Dzięki przeprowadzonym badaniom będzie można poznać dokładną przyczynę zatonięcia statku. Prace przy skanowaniu wraku były bardzo trudne ze względu na głębokość jego osadzenia oraz wszechobecne prądy morskie. 

Drogocenny łańcuszek na dnie Titanica

Jednym ze znalezisk jest bezcenna biżuteria. Na dnie wraku spoczywa bowiem łańcuszek z…zębem rekina. Prawdopodobnie kieł ten należał do wymarłego przed 2,6 mln laty Megalodona (gatunek rekina). 

Firma chce odnaleźć właściciela łańcuszka. Sztuczna inteligencja ma przeskanować stare fotografie, na których widnieją pasażerowie Titanica, a następnie pracownicy Magellana skontaktują się z potomkami zaginionych osób. 

Co dalej z naszyjnikiem?

Zgodnie z umową podpisaną między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią w 2020 r., nikt nie może wynosić pozostałości po zmarłych pasażerach rejsu Titanica. Szacuje się, że od 1985 r. do 2004 r. wyciągnięto z wraku przeszło 6,5 tys. różnych przedmiotów, m.in. 17-tonowy fragment kadłuba. 

Na 1,5 miesiąca zamieniła dom na jacht. Na Darze Młodzieży musiała radzić sobie z "alarmami do żagli" i tańcami na pofalowanym morzu
Anna Petryla i Dar Młodzieży
W poniedziałek Dar Młodzieży wypłynął w półroczny rejs. Jak wygląda życie na pokładzie statku? Jakie obowiązki mają kadeci i co robią w czasie wolnym? Na te pytania w rozmowie z nami odpowiedziała była członkini załogi, Anna Petryla.O godzinie 11 w poniedziałek 29 maja z Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni w kolejny rejs wypłynął Dar Młodzieży. W trakcie półrocznej wyprawy żaglowiec pokona ponad 12 mil morskich (ok. 22 tys. km). Po drodze zawinie m.in. do portów: w Bremerhaven (Niemcy), Rouen (Francja), Fredrikstad (Norwegia), La Coruna (Hiszpania), Lizbona (Portugalia), Cadiz (Hiszpania) oraz Cape Verde (Wyspy Zielonego Przylądka).
Czytaj dalej
"Polska Chorwacja" będzie hitem lata. Z unikatowej atrakcji równocześnie skorzysta nawet 600 osób
Baseny na Zakrzówku
W niedzielę 28 maja na Zakrzówku odbyły się tajemnicze testy kompleksu basenów, które zostaną otwarte dla mieszkańców i przyjezdnych już 22 czerwca. - Myślę, że będzie to jedna z najlepszych letnich atrakcji w Krakowie, z pewnością bardzo wyczekiwana i nie taka oczywista - powiedziała w rozmowie z Turyści.pl Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.Zakrzówek zyskał nowe życie. Nieczynny kamieniołom wapienia przemieniono w bezpieczne kąpielisko miejskie. Określane “małą Chorwacją” miejsce znajduje się zaledwie trzy km od centrum Krakowa.
Czytaj dalej