Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Niezawodny trik Egipcjan w upalne dni. Turyści powinni o tym pamiętać w wakacje
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 24.06.2024 13:56

Niezawodny trik Egipcjan w upalne dni. Turyści powinni o tym pamiętać w wakacje

turyści przy fontannie
Fot. Shutterstock/Massimo Todaro

Upały dają już o sobie znać. Dla niektórych są wyjątkowo uciążliwe i nawet wiatrak może nie przynieść zadowalających efektów. W krajach arabskich wysokie temperatury nie są niczym obcym, a słupki rtęci nieraz potrafią wskazywać niemal 40 st. Celsjusza. Egipcjanie mają jednak swoją sprawdzoną metodę. Warto wypróbować ten trik podczas tegorocznego sezonu wakacyjnego. 

Jak radzić sobie z wysoką temperaturą?

Nawet i w Polsce zdarza się bardzo upalne lato. 30 st. Celsjusza wydaje się wówczas nie do zniesienia. W gorące dni mieszkańcy Pomorza czy okolic Mazur mogą schłodzić się nad wodą. Najgorzej rzecz jasna jest w miastach, gdzie drzew, które dawałyby cień, jest zbyt mało, a wypad nad wodę staje się całodzienną wyprawą. Upał może znacząco wpłynąć nie tylko na naszą aktywność fizyczną, ale i umysłową. Jak sobie z tym radzić?

Czytaj więcej: Odwiedziłam jedną z piękniejszych wysp w Europie. Na miejscu przeżyłam szok

Przede wszystkim każdy bezwzględnie powinien pamiętać, by regularnie pić wodę. Unikajmy natomiast bardzo zimnych napoi. W końcu nie ma chyba nic gorszego, jak angina w środku lata. Nie wystawiajmy się na słońce na zbyt wiele godzin, szczególnie w najgorętszych godzinach. Gdy już chcemy powygrzewać się na dworze, nie zapominajmy o kremach z filtrem. Warto również chronić siebie poprzez noszenie nakrycia głowy.

Trik Egipcjan na gorące dni. Warto przetestować tę metodę latem

Powyższe wskazówki z pewnością zna każdy, jednak często o nich zapominamy. Konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Istnieje jednak wiele innych metod i trików, o których mogliście nie słyszeć. Kilka z nich od lat stosują Egipcjanie i sprawdzą się szczególnie w nocy, gdy wysoka temperatura uniemożliwia spokojny sen.

Wystarczy okryć się wilgotnym prześcieradłem bądź ręcznikiem. Inny sposób polega na zwilżeniu materiału i rozwieszenie go przy otwartym oknie. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu, w którym śpimy stanie się nawilżone i tym samym chłodniejsze. 

Upały mogą być bardzo niebezpieczne

Wielu zapomina, że skutki zbyt długiego przebywania na słońcu, mogą nie objawić się od razu. Powinniśmy mieć to na uwadze szczególnie, gdy jesteśmy na wakacjach w obcym kraju. Wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego wydaje się bardzo rozsądnym pomysłem. W Grecji ekstremalne upały zdążyły już doprowadzić do śmierci nie tylko mieszkańców. giną także turyści.