Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Nie żyje młody zakopiański milioner. Rozsławił "zagrody Świętego Mikołaja" na całą Polskę
Marcin Gałązka
Marcin Gałązka 23.02.2023 12:30

Nie żyje młody zakopiański milioner. Rozsławił "zagrody Świętego Mikołaja" na całą Polskę

nie żyje
facebook/Renifery Zakopane Eventy, materiały prasowe

Podhale obiegła tragiczna wiadomość dotycząca śmierci młodego biznesmena z Zakopanego. Nie żyje Marian Pędzimąż. Rozsławiony na całą Polskę milioner osiągnął potężny sukces, jako pierwszy sprowadzając do Polski renifery oraz inwestując w branżę gastronomiczną.

Marian Pędzimąż zmarł 20 lutego 2023 roku w wieku 38 lat. Biznesmen znany z pierwszej w Polsce hodowli reniferów został znaleziony martwy w swoim domu we wtorek rano. Osierocił dzieci i pozostawił żonę.

Nie żyje Marian Pędzimąż, miał 38 lat

Według pierwszych policyjnych ustaleń, do śmierci młodego milionera z Zakopanego nie przyczyniły się żadne osoby trzecie. Według portalu Onet, Pędzimąż był właścicielem lub wspólnikiem kilku zakopiańskich lokali, w których serwowano pizzę, kebaby, frytki belgijskie czy lody tradycyjne na wagę. Prowadził również sklepy spożywcze.

Obiekty wpływowego biznesmena działały przy Krupówkach, Kuźnicach oraz w okolicy zakopiańskiego dworca kolejowego. Poza gastronomią Pędzimąż inwestował także w nieruchomości i uruchomił lodowisko w pobliżu narciarskiej stacji Nosal. Fortunę zbił jednak na hodowli egzotycznych zwierząt z odległej Laponii.

Gdzie pojechać na urlop w marcu? Malta z pewnością dostarczy wielu wrażeń

Biznesmen zaczynał od reniferów

Pierwszych dużych pieniędzy biznesmen dorobił się na sprowadzeniu stada reniferów do Polski i eksponowaniu ich w “zagrodzie Świętego Mikołaja”. Swoje stado pokazywał na Krupówkach, a atrakcja w krótkim czasie stała się obowiązkowym punktem wycieczki na mapach osób przybywających do Zakopanego. 

W okresie przedświątecznym zwierzęta transportowane były do największych miast w Polsce, dzięki czemu stawały się olbrzymią atrakcją przed wszystkim dla dzieci, ale także osób dorosłych. Bajkę o “Rudolfie Czerwononosym” kojarzy chyba każdy.

Renifery św. Mikołaja w Polsce

Po pierwsze renifery Pędzimąż udał się do Laponii w wieku zaledwie 21 lat, czyli w 2005 roku. Przetransportował je specjalną ciężarówką. Ze sobą zabrał również karmę dla zwierząt - specjalny mech.

Największe galerie handlowe w Polsce płaciły panu Marianowi za to, żeby w ich bezpośrednim sąsiedztwie pojawiły się renifery, tak aby ściągnąć do siebie jak najwięcej klientów na zakupy.

Nekrolog Marian Pędzimąż
Materiały prasowe

Źródło: TVP Info/Onet

Dołącz do nas

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Tagi: Zakopane
Tak przechytrzył Ryanaira. Nowy poziom "januszowania" osiągnięty?
Pasażer taniej linii lotniczej Ryanair pokazał, do czego jest się w stanie posunąć, aby przechytrzyć irlandzkiego przewoźnika. Twierdzi, że w ten sposób może sporo zaoszczędzić, nie płacąc za bagaże, jednak sami internauci zauważają, że są pewne granice dobrego smaku. Nie ma się co dziwić, że nagranie opublikowane na TikToku szybko stało się hitem w sieci. Znany z satyrycznego poczucia humoru Lucian Mihai Koncz udostępnił materiał wideo, na którym pokazał, w jaki sposób zaoszczędzić na opłatach za dodatkowy bagaż. Do tej pory widzieliśmy już wiele sposobów, chociażby niszczenie walizki, aby spełniała wymogi wymiarowe tuż przed wejściem na pokład, jednak sposób ta metoda mocno nas zaskoczyła.
Czytaj dalej
Hiszpania zapowiada rewolucję. Wkrótce koniec z limitem płynów i nakazem wyjmowania laptopów
Kolejne europejskie państwo zapowiada, że już niebawem na lotniskach w życie wejdą zmiany, na które turyści czekają od dawna. Mianowicie na dwóch największych portach lotniczych w Hiszpanii ma przestać obowiązywać limit płynów i nakaz wyciągania laptopów podczas kontroli z bagażu podręcznego. Długo oczekiwana rewolucja zacznie obowiązywać szybciej niż przewidywano.Nie tak dawno o zmianach dotyczących płynów i sprzętu elektronicznego w bagażu podręcznym poinformowała Wielka Brytania. Teraz władze Hiszpanii zdecydowały, że również u nich przyszedł czas na pójście na rękę podróżujących samolotami. To bez wątpienia jedna ze zmian w podróżowaniu, która ma zdecydowanie więcej zwolenników niż przeciwników.
Czytaj dalej