Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Nie żyje Kacper Tekieli. Wybitny alpinista, a prywatnie mąż Justyny Kowalczyk. Osierocił syna
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 18.05.2023 12:15

Nie żyje Kacper Tekieli. Wybitny alpinista, a prywatnie mąż Justyny Kowalczyk. Osierocił syna

Kacper Tekieli
Facebook/ Kacper Tekieli Alpinizm

Kacper Tekieli od lat był jednym z czołowych polskich alpinistów. Wspinał się, zdobywał najwyższe szczyty. Ostatnie dni spędził na szwajcarskich czterotysięcznikach. To właśnie tam miało dojść do tragicznego wypadku.

Nie żyje Kacper Tekieli. Alpinista był mężem Justyny Kowalczyk

Informację o śmierci wybitnego polskiego sportowca jako pierwszy poinformował serwis Dobry Tygodnik Sądecki. Z nieoficjalnych informacji dziennikarzy wynika, że Tekieli zginął w Szwajcarii w rejonie Jungfrau. Miał 38 lat. W Alpach przebywał z żoną Justyną Kowalczyk-Tekieli i 1,5-rocznym synem.

Jeszcze 14 maja na jego profilu w mediach społecznościowych pojawiła się relacja z trwającego wyjazdu. Alpinista zdobył Allalinhorn (4027m), Strayhorn (4190m) i Rimpfishhorn (4199m). Na drodze nie stanęły mu nawet trudne warunki. Na szczytach zalega bowiem duża warstwa śniegu.

Informację o śmierci wybitnego alpinisty w rozmowie z Eurosportem potwierdził również Jerzy Natkański, dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Tekieli miał zginąć w lawinie. Jego ciało odnaleziono w czwartek 18 maja. 

“Niestety to prawda, chociaż bardzo smutna - Kacper Tekieli zginął 17 maja w lawinie na Jungfrau. Był nie tylko świetnym wspinaczem, ale emanującym pozytywną energią człowiekiem. Rodzinie i przyjaciołom składamy wyrazy współczucia” - poinformował w mediach społecznościowych Polski Związek Alpinizmu.

Tekieli całe życie oddał górom

Tekieli każdą wolną chwilę spędzał w górach. Jednym z jego największych osiągnięć był podwójny trawers Matterhorn, którego dokonał w 2019 roku. W górach również pracował. Był instruktorem wspinaczkowym z tytułem nadanym przez Polski Związek Alpinizmu.

Wspinał się w Alpach, Himalajach i na Uralu. Bliskie jego sercu były również Tatry. W 2020 roku pobił rekord Wielkiej Korony Tatr. Zdobycie 14 najwyższych szczytów zajęło mu zaledwie 37,5 godziny. Wcześniejszy rekord należał do Alicji Paszczak i wynosił 49 godzin i 15 minut.

Dzięki górom poznał Justynę Kowalczyk

Prywatnie Kacper Tekieli był mężem Justyny Kowalczyk, wybitnej narciarki biegowej, mistrzyni olimpijskiej, mistrzyni świata i multimedalistki obu tych imprez. Para poznała się przypadkowo, podczas szkolenia wspinaczkowego organizowanego przez Polski Związek Alpinizmu. On był instruktorem, a ona uczennicą.

Justyna Kowalczyk i Kacper Tekieli Pobrali się we wrześniu 2020 roku. Niedługo po tym na świat przyszedł ich syn Hugo. Oboje rodziców od samego początku zabierali malca w góry, udowodniając, że jest tam miejsce dla rodzin z dziećmi.