Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > Nie Dominikana i nie Kuba. Karaibska perełka z bezpośrednimi lotami
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 06.04.2024 18:50

Nie Dominikana i nie Kuba. Karaibska perełka z bezpośrednimi lotami

Plaża
Fot. Shutterstock/David Svestka

Karaiby nigdy wcześniej nie były tak łatwodostępne dla Polaków. Wyspa Dominika jest znacznie mniej oblegana przez turystów od Dominikany i można spędzić na niej prawdziwe egzotyczne wakacje. Z pewnością skradnie serca tym, którzy preferują bezpośrednie podróże samolotem bez przesiadek.

Już niebawem będzie można dolecieć na wyspę z Europy, a to za sprawą budującego się lotniska. - Możesz mieć najlepsze atrakcje, najlepsze hotele i najlepsze marki - powiedział dyrektor generalny International Airport Development Company Samuel Johnson.

Wyspa Dominika na Karaibach

Wyspa Dominika, nie mylić z Dominikaną, leży na Morzu Karaibskim pomiędzy Gwadelupą i Martyniką. Większość jej terenów jest górzystych, a najwyższy szczyt Morne Diablotins mierzy 1447 m n.p.m. Zamieszkują ją 71 tys. ludzi, w tym także karaibscy Indianie.

To świetny kierunek na wakacje, ale nie tylko, bowiem słońce nawet zimą świeci tam średnio ok. 11 godzin każdego dnia. Wówczas termometry pokazują ok. 25 st. C, wiosną z kolei ok. 26 st. C a latem ok. 27 st. C. Między sierpniem a listopadem dni deszczowych jest średnio ok. 18, zatem najlepszym okresem na wyjazd jest wiosna oraz wczesne lato. 

Bezpośredni lot z Europy na Dominikę. Kiedy otwarcie lotniska?

Wyspa Dominika ma ogromny potencjał, jednak obecnie boryka się z poważnym problemem. Tamtejsze lotnisko Douglas-Charles zlokalizowane jest w miejscowości Marigot, posiada tylko trzy bramki, a obsłużyć może jedynie 60 tys. pasażerów w ciągu całego roku. Wkrótce ma się to jednak zmienić.

Dyrektor generalny International Airport Development Company Samuel Johnson twierdzi, że jeżeli tylko wyspa zyska odpowiednio duże lotnisko, będzie konkurować z innymi wakacyjnymi kierunkami, które wybierają turyści. - Możesz mieć najlepsze atrakcje, najlepsze hotele i najlepsze marki, ale jeśli trudno jest dostać się na wyspę, podróżnych jest mniej - stwierdził. Lotnisko ma zostać wybudowane do 2026 roku i w założeniu ma obsługiwać linie lotnicze z Europy, Stanów Zjednoczonych i Karaibów. 
 

Co robić na karaibskiej wyspie Dominika?

Wyspa z jednej strony oblewana jest przez wody Morza Karaibskiego, a z drugiej przez Ocean Atlantycki. Warto rozważyć wypożyczenie samochodu, bowiem komunikacja miejska praktycznie tam nie istnieje. Warto przy okazji zaznaczyć, że ruch na wyspie jest lewostronny.

Dominika ma ogromne tereny wilgotnego lasu równikowego i występuje tam ponad 1000 gatunków roślin kwiatowych. Oferuje wiele tras trekkingowych przez lasy deszczowe wśród rzeczek i wodospadów. Istnieje nawet podwodny park do nurkowania. Wyspa kusi szczytami wysokich gór wulkanicznych, tropikami, ale i ciekawymi plażami. Szczególnie warto udać się na Hampstead Beach znajdującą się w północno-wschodniej części w wiosce Hempstead. Czarny piasek w połączeniu z egzotyczną roślinnością robi ogromne wrażenie.

Jesienią 2017 roku wyspę odwiedził huragan Maria, a zniszczenia, jakie po sobie zostawił widać do dziś. Tamtejsza baza noclegowa jest dość słaba, do tego jest to jedna z najbiedniejszych karaibskich wysp. Jeżeli jednak nie oczekujemy luksusów, Dominika może naprawdę zachwycić, chociażby pięknem przyrody, a także dzikością, której na próżno szukać w turystycznych miejscach. 

Czytaj też: “Zdjęcie jest ważniejsze”. Pokazał, co wyprawiają turyści w Tatrach