Turysci.pl
kwarantanna narodowa

pixabay/Couleur

Czy narodowa kwarantanna zacznie się 12 listopada? Sytuacja jest fatalna, można zapomnieć o zwiedzaniu czy spacerze

10 Listopada 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Narodowa kwarantanna w wielu krajach jest często skutkiem nagłego przyrostu zakażeń. Podobną sytuację możemy zobaczyć w Polsce. Coraz częściej słyszymy, że zbliżamy się do postawionej przez rząd granicy, która przeważy o lockdownie naszego kraju. B

Narodowa kwarantanna zgodnie z zapowiedzią rządu, ma rozpocząć się, gdy liczba zakażeń przekroczy 70 na 100 tysięcy mieszkańców. Wiąże się ona między innymi z zakazem przemieszczania się, więc w takim wypadku możemy zapomnieć o podróżach.

Narodowa kwarantanna rozpocznie się już wkrótce?

Premier Mateusz Morawiecki w ubiegłą środę, 4 listopada, ogłosił kolejne obostrzenia, które weszły w życie w sobotę. Chodziło między innymi o hotele czy pensjonaty, które obecnie mogą przyjmować jedynie klientów podróżujących służbowo.

Zamknięte zostały również instytucje kultury, a także część sklepów znajdujących się w galeriach handlowych. Ponadto od 9 listopada uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych zostali objęci zdalnym nauczaniem.

Podczas konferencji prasowej premier poinformował, że jeżeli liczba nowych zakażeń koronawirusem w ciągu 7 dni znajdzie się przedziale 70-75 na 100 tysięcy mieszkańców, narodowa kwarantanna stanie się faktem.

Według analizy portalu Medonet, granicę 70 zakażeń na 100 tys. mieszkańców mieliśmy przekraczać od trzech dni. 5 listopada współczynnik ten wyniósł 70,86, 6 listopada – 70,72 a 7 listopada - 72,78. Z kolei następne dni przyniosły spadek: 8 listopada było to już 64,71, a 9 - 56,69.

Warto jednak zwrócić uwagę, że premier mówił o średniej wyników z tygodnia, a nie z poszczególnych dni. Współczynnik liczony w ciągu 7 dni wciąż odnotowuje niestety tendencję wzrostową. Jak podaje Medonet, w środę wyniosła 52,38, w czwartek - 55, w piątek - 57,03, a w sobotę 59,26. W niedzielę wynosiła już 62,1-, a w poniedziałek - 64,39. 

Możemy spodziewać się zatem, że jeżeli ta tendencja utrzyma się jeszcze przez 2-3 dni, kwarantanna narodowa mogłaby wejść w życie już w czwartek, 12 listopada. Chociaż nie można wykluczyć, że liczba nowych przypadków zacznie spadać, na razie nic na to nie wskazuje.

Szybkiego przyrostu nie udało się zahamować kolejne etapy obostrzeń: wprowadzenie 10 października żółtych i czerwonych stref, czy objęcie 24 października całej Polski czerwoną strefą. Nawet kontrowersyjne zamknięcie cmentarzy nie przyniosło zamierzonych rezultatów.

Innym powodem wskazującym na wzrost zakażeń w najbliższych dniach jest fakt, że od 5 listopada laboratoria mają obowiązek raportować wyniki wszystkich testów, także tych wykonanych komercyjnie. Ministerstwo Zdrowia nie komentuje, czy wcześniej testy zrobione prywatnie były raportowane.

Według prognoz Medonet, kwarantanna narodowa może zostać ogłoszona już w w najbliższą środę, czyli w święto narodowe. Portal podaje jednak za prawdopodobne, że widmo zamknięcia kraju będzie wisieć nad nami przez kolejne dni, może nawet tygodnie, trzymając nas w napięciu i reżimie sanitarnym.

Źródło: Medonet

Podobne artykuły

Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Ksiądz błogosławił w Szczyrku

Polska

Ksiądz ze Skrzycznego błogosławił turystom i mieszkańcom. Mogli cieszyć się Beskidami

Czytaj więcej >