Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Najsłynniejszy wodospad świata w biało-czerwonych barwach. Niezwykły gest
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 02.05.2023 07:10

Najsłynniejszy wodospad świata w biało-czerwonych barwach. Niezwykły gest

Niagara w barwach polskiej flagi
Fot. Ambasada Polski w Kanadzie

2 maja przypada jedno z ważniejszych świąt dla Polaków, czyli dzień flagi. Choć nie jest to dzień wolny od pracy, wiele osób obchodzi go w uroczysty sposób. O tym ważnym dla naszego kraju święcie nie zapomniano również za granicą.

Niagara to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych wodospadów świata. We wtorek 2 maja będzie on szczególnie ważny dla Polaków mieszkających w USA i Kanadzie. Właśnie w dniu flagi rozbłyśnie on w barwach bieli i czerwieni.

Niagara będzie biało-czerwona. Wyjątkowy gest w Polsce i USA

Polonia w USA i Kanadzie jest niezwykle liczna. Do polskich korzeni przyznaje się tam kilkanaście milionów osób. Wiele z nich będzie mogło świętować dzień flagi w pobliżu wodospadu Niagara.

- To będzie wyjątkowe biało-czerwone widowisko, w tym szczególnym dla Polaków i Polonii dniu - przyznała w rozmowie z RMF FM Magdalena Pszczółkowska Konsul Generalna z Toronto. Zachęciła również przedstawicieli polskiej Polonii do przybycia na miejsce we wtorek 2 maja.

Niagara w przeszłości była już biało-czerwona

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy najsłynniejszy wodospad świata rozbłyśnie kolorami polskiej flagi. Po raz ostatni biało-czerwoną Niagarę można było podziwiać 3 maja 2022 roku. Wówczas władze USA i Kanady w wyjątkowy sposób uczciły 231. rocznicę podpisania Konstytucji 3 maja. 

Niagara była biało-czerwona również 2 maja 2021 roku, czyli podczas dnia flagi. Natomiast w 2020 roku wodospad podświetlono z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". Wydarzenie zawsze cieszy się dużym zainteresowanie, a uczestnicy chętnie dzielą się w sieci wyjątkowymi zdjęciami i filmami.

Podświetlenie Niagary początkiem wyjątkowych obchodów

Wodospad Niagara znajduje się na granicy Kady i USA. Co ważne, z okazji polskiego święta zostaną podświetlone jego części po obu stronach granicy. Warto również dodać, że wyjątkowy pokaz będzie tylko początkiem większych obchodów. Jak przypomina RMF FM, 2 maja zostanie zapoczątkowany Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w Ontario, największej prowincji Kanady. To właśnie tutaj mieszka ok. 600 tys. z miliona przedstawicieli polskiej Polonii w Kanadzie.

Z okazji obchodów na masztach przed ratuszami miast w Ontario będą pojawiały się polskie flagi. To jednak nie koniec, ponieważ w maju zaplanowano również Festiwal Szantowy Knaga, czy Mistrzostwa Polonijne w Tenisie Stołowym.

Źródło: RMF FM, Turyści.pl