Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > MSZ wydało pilne ostrzeżenie. Ważna informacja dla turystów
Natalia Księżak
Natalia Księżak 14.04.2024 14:49

MSZ wydało pilne ostrzeżenie. Ważna informacja dla turystów

lotnisko
Marlena KaczmarekTurysci.pl

“W związku ze wzrostem napięcia (…) powtarzamy nasze ostrzeżenia dla podróżnych” - informuje ministerstwo spraw zagranicznych i ostrzega przed dalszą możliwą eskalacją zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie. Zaktualizowane zostały ostrzeżenia dla podróżujących do kolejnych krajów.

Część krajów na Bliskim Wschodzie już w sobotę wieczorem ogłosiła zamknięcie przestrzeni powietrznej. Wywołało to duże zamieszanie wśród turystów i pasażerów linii lotniczych. Czy turyści mogą liczyć na odszkodowanie lub rekompensaty?
 

MSZ wydało pilne ostrzeżenie dla podróżnych

W odwecie za uderzenie sił zbrojnych Izraela na placówkę Iranu w Damaszku, w stronę Jerozolimy w sobotę wystrzelone zostały drony oraz pociski balistyczne. Spowodowało to zamknięcie przestrzeni powietrznej na Bliskim Wschodzie oraz wstrzymanie i przekierowanie licznych lotów międzynarodowych. Obostrzenia te teoretycznie wygasły we wczesnych godzinach porannych w niedzielę, jednak zawieszenie konfliktu wydaje się tylko tymczasowe.

"Nie można wykluczyć, że dojdzie do nagłej eskalacji działań zbrojnych, co spowodowałoby znaczne trudności w opuszczeniu tych trzech państw. Ewentualna eskalacja może doprowadzić do istotnych ograniczeń w ruchu lotniczym oraz braku możliwości przekraczania lądowych przejść granicznych" - ostrzegało już w piątek MSZ.

Ważna informacja dla turystów w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie

W związku z eskalacją konfliktu, MSZ zaktualizował ostrzeżenia dotyczące podróży do krajów Bliskiego Wschodu. 

"Osoby przebywające obecnie w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich wzywamy do rozważenia, czy dalszy ich pobyt jest na pewno konieczny" - zaapelowało ministerstwo.

"W związku z trwającym konfliktem w regionie oraz niestabilną sytuacją na południu kraju i okresową wymianą ognia, a także coraz częściej odnotowywanymi przypadkami zatrzymań obcokrajowców, w tym obywateli polskich, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Libanu" - przestrzegł resort polskiej dyplomacji. MSZ z uwagi na “napiętą sytuacją wewnętrzną” odradza również wszelkie podróże do Iranu.

Odwołane loty i pomoc z ubezpieczenia. Co powinni wiedzieć turyści?

Zgodnie z informacjami przekazaniami przez ministerstwo, polskie służby nie będą mogły udzielić pomocy Polakom przebywającym we wskazanych regionach. Komunikat MSZ wpływa również na decyzje ubezpieczycieli i innych organizacji. 

Ubezpieczenie turystyczne zazwyczaj wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela za szkody powstałe w związku z aktami terroru czy działaniami wojennymi. Podobnie, pomocy czy rekompensat ze strony linii lotniczych nie będą mogli domagać się pasażerowie lotów, które zostaną odwołane lub opóźnione w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. 

Zobacz też: LOT i Wizz Air odwołują loty. Ogromne opóźnienia i zmiany tras
 

Tagi: MSZ Azja Turyści