Turysci.pl
morze bałtyckie i północne

fot. wikipedia.org/ EHRENBERG Kommunikation/ CC BY-SA 2.0

Przylądek Skagen. Miejsce, w którym stykają się 2 morza, ale się nie mieszają

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Morze Bałtyckie spotyka się z Morzem Północnym przy Przylądku Skagen. Jest to najbardziej na północ wysunięty cypel Półwyspu Jutlandzkiego w Danii. Przylądek ma długość ok. 5 km i można obserwować stamtąd jak mieszają się wody cieśnin

Morze Bałtyckie miesza się z wodami Morza Północnego przy Przylądku Skagen. Jest to niezwykłe miejsce do podróży nie tylko ze względu na położenie między dwoma akwenami.

Miejsce, gdzie Morze Bałtyckie spotyka Morze Północne

Około 2 km od najdalej wysuniętego punktu w Danii znajduje się miejscowość Skagen - miasto liczące ponad 9000 mieszkańców. Jest ono również jednym z największych portów rybackich w Danii.

Jedną z najważniejszych atrakcji w okolicy jest Den Tilsandede Kirke, czyli Kościół pod piaskiem pod wezwaniem św. Wawrzyńca, patrona żeglarzy. Został wybudowany w 1375 roku i był wówczas największym kościołem w całym Vendsyssel. Dzisiaj po kościele pozostała już niestety tylko wieża, z której rozciąga się zdumiewający widok na okolicę.

Ciekawą atrakcją jest również Skagens Museum  zaprojektowane przez Ulrika Plesnera, otwarte w 1928 roku. Wśród zbiorów znajdziemy m.in. dzieła malarzy pracujących w okolicach Skagen w latach 1830–1930.

Miłośnicy muzeów chętnie zajrzą również do Skansenu Skagen Fortidsminder z kuźnią i muzeum rybackim, które oferuje zwiedzającym różne zajęcia, a także wycieczki łodzią Hansa.

Ciekawostką jest natomiast Skagens Bamsemuseum, czyli muzeum z dużą kolekcją misi pluszowych, a także muzeum bursztynów Skagen Ravmuseum.

Skagen, Dania, fot. Wikipedia/ John Nuttall/ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Ciekawostką jest również Skagen Odde Naturcenter, w którym zobaczyć można wystawy, których  tematem jest natura: woda, piasek, wiatr i światło. Zaprojektował je Jørn Utzon, duński architekt modernistyczny o światowej sławie. Ten sam, którego projektem jest również budynek opery w Sydney.

Warto odwiedzić również Michael og Anna Anchers Hus (Muzeum Michaela i Anny Ancher) - dom zakupiony przez znane małżeństwo malarzy, który w 1964 roku został odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Skagen, Dania, fot. Pixabay/ Jonny_Joka

Źródło: hiocean.pl

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >