Turysci.pl > Na topie > Mieli lecieć na idealne wakacje do Turcji, a zostali na lotnisku. To może spotkać każdego
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 27.06.2023 08:36

Mieli lecieć na idealne wakacje do Turcji, a zostali na lotnisku. To może spotkać każdego

Lotnisko w Modlinie
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Sezon wakacyjny ruszył pełną parą. Na lotniskach w całym kraju panuje zgiełk, a pasażerowie tłoczą się w oczekiwaniu na wejście na pokład samolotów. Jednak część z nich nie poleci na wymarzony urlop. Wszystko przez błąd związany z dokumentami.

O tym, jak czujnym trzeba być przed urlopem, przypominają strażnicy graniczni z lotniska w Katowicach. W miniony weekend czterech pasażerów, zamiast polecieć na wymarzone wakacje w Turcji i Bułgarii musiało zostać na lotnisku. Wszystkiemu winne były ich dowody osobiste.

Unieważnione dowody osobiste nie pozwoliły odlecieć na wakacje

Jak informuje Straż Graniczna, powodem niewpuszczania Polaków na pokład samolotów były nieważne dowody osobiste. W przypadku trzech pasażerów dokumenty były nieaktualne na skutego zgłoszenia ich utraty. Czwarta osoba nie mogła odlecieć na wakacje, ponieważ jej dokument był nieważny z powodu zmiany danych osobowych.

Straż Graniczna, korzystając z przykładu czworga nieszczęśników, postanowiła przypomnieć, że ważność dokumentów podróżnych jest kluczowa podczas zagranicznych wyjazdów.

Nie polecisz na wakacje bez ważnego dowodu lub paszportu

Niestety przykłady z minionego weekendu nie są jedynymi. Tylko w tym roku funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału SG nie wpuścili na pokład samolotów 61 osób, których dokumenty były unieważnione. "Jeśli udajesz się w podróż poza granice naszego kraju, sprawdź nie tylko datę ważności dowodu osobistego lub paszportu, ale także czy dokument nie został unieważniony" – przypominają strażnicy.

Najczęstszym powodem unieważnienia dokumentu są nieaktualne dane, do których dochodzi np. z powodu zmiany stanu cywilnego. "Taka osoba nie podejmując próby wyrobienia sobie nowego dowodu osobistego, naraża się na kłopoty w trakcie próby przekroczenia granicy państwa" – dodała SG.

Problematyczne bywają również dowody osobiste, które zostały zgłoszone jako skradzione lub zgubione. Jeśli SG podczas kontroli namierzy taki dokument, jest on od razu zatrzymywany przez funkcjonariuszy. Niestety oznacza to, że podróżny nie poleci na wakacje.

Uszkodzony dokument powodem do niewpuszczenia do samolotu

Kolejnym problemem, na który zwracają uwagę strażnicy graniczni to stan dokumentów. Aby były ważne, nie mogą być w żaden sposób uszkodzone. Dlatego lepiej nie łamać dowodów i nie topić paszportów.

"Każdy okazany do kontroli granicznej dokument jest weryfikowany. Jeśli funkcjonariusz stwierdzi nieważność dowodu osobistego podczas odprawy granicznej, jego posiadacz nie uzyska zgody na wyjazd z Polski. Wówczas jedynie ważny paszport umożliwi mu przekroczenie granicy" – uzupełnili funkcjonariusze.