Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Wykopał dół na terenie Parku Narodowego. W finał aż trudno uwierzyć
Adrian Rybak
Adrian Rybak 05.11.2020 20:01

Wykopał dół na terenie Parku Narodowego. W finał aż trudno uwierzyć

fot. wikimedia.org/wiki/File:Burn_area_in_Yellowstone_National_Park.JPG/ zdjęcie podglądowe

Mężczyzna postanowił pójść do parku narodowego, który jest uwielbiany przez turystów. Jego celem nie była jednak chwila wyciszenia i odpoczynku. Miał pewien plan. Wszystko wyszło na jaw. Mężczyzna został ukarany, a w mediach społecznościowych spadła na niego fala krytyki.

Mężczyzna wywołał skandal w parku narodowym

Wszystko wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych. Amerykanin z Idaho wybrał się do Parku Narodowego Yellowstone, który jest popularnym miejscem w regionie. Zrobił coś skandalicznego. Poinformował o tym serwis internetowy dziennika "New York Post".

7 sierpnia tego roku strażnik parku został poinformowany, że w kierunku gejzerów idzie 10 osób z garnkami. W tej grupie był właśnie mężczyzna, o którym mowa. Było tam także dziecko. Strażnik poszedł na miejsce i zobaczył znalazł dwa całe kurczaki w jutowym worku włożone do gorącego źródła.

Mężczyzna przyznał się do winy. Został oskarżony także o zejście z wyznaczonej trasy. Został skazany na dwa lata dozoru sądowego i grzywnę w wysokości 1200 dolarów. Jak podaje serwis East Idaho News, przez dwa lata nie będzie też mógł odwiedzać Parku Narodowego Yellowstone.

Co ciekawe, to nie jest pierwsza tego typu sytuacja w Yellowstone. W 2001 r. gospodarz i producent programu telewizyjnego z Seattle wykopał tam dziurę. Chciał w ten sposób pokazać, że naturalne ciepło może upiec kurczaka. On również został ukarany. Dostał na dwa lata dozoru i grzywnę w wysokości 150 dolarów.

Pierwszy park narodowy na świecie

Park Narodowy Yellowstone to miejsce, w którym zabronione jest schodzenie z wyznaczonych tras na obszarach hydrotermalnych. Przedstawicieli parku mówią, że ponad 20 osób zmarło w wyniku poparzeń, do których doszło po wejściu lub wpadnięciu do gorących źródeł.

Miejsce znane jest głównie właśnie z tego, że znajdują się tam słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady. Co więcej, jest to najstarszy park narodowy na świecie. Z tego powodu pojawia się tam dużo turystów. 

Powołanie pierwszego parku narodowego odbyło się w 1872 roku. Idea ochrony prawnej tak się spodobała, że również w innych krajach zaczęły powstawać kolejne obszary objęte ochroną ścisłą.

Również w Polsce można je znaleźć. Na obszarach górskich prym wiodą Tatrzański i Karkonoski Park Narodowy, ze względu na najwyższe szczyty, będące wyzwaniem dla turystów.

W polskiej ustawie o ochronie przyrody z 2004 r. znajduje się następująca definicja parku narodowego. „Obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe”.

Źródło: Polsat News

Tagi: USA