Martyna Wojciechowska DDTVNfot. Dzień Dobry TVN

W programie TVN na żywo padły ostre słowa. Martyna Wojciechowska mówi bez ogródek

Martyna Wojciechowska została zaproszona do programu na żywo, gdzie nie przebierała w słowach. Zwróciła się do każdego. Swoją wypowiedź oparła na wieloletnich podróżach oraz doświadczeniach kobiet poznanych w różnych krajach. Podróżniczka przemówiła bez ogródek.

Martyna Wojciechowska jest jedną z najbardziej znanych i lubianych polskich podróżniczek. Prowadzi między innymi program "Kobieta na krańcu świata", gdzie pokazuje niezwykłe historie bohaterek wyłamujących się z patriarchalnych wzorców kulturowych. Została zaproszona do programu na żywo, gdzie postanowiła jednak nie przebierać w słowach.

Zacznie się już w listopadzie. Będzie lockdown kraju. Za polską granicę podjęto radykalne krokiZacznie się już w listopadzie. Będzie lockdown kraju. Za polską granicę podjęto radykalne krokiCzytaj dalej

Martyna Wojciechowska: "Co ja mam im dziś powiedzieć?"

Podróżniczka w premierowym odcinku nowej serii "Kobiety na krańcu świata" przedstawiła niezwykłą postać Zeny Bou Chahine, pierwszej w Libanie strażaczki-ochotniczki. W studiu opowiedziała o aktualnej sytuacji w Libanie, jednak jej słowa w pewnym momencie zmieniły się w mocny apel do Polek.

W nowym sezonie "Kobiety na krańcu świata" Wojciechowska wyjechała do Bejrutu, gdzie kilka miesięcy temu doszło do gigantycznej eksplozji. Śmierć poniosło wówczas 190 osób, a 6,5 tys. zostało rannych. W akcji ratunkowej brała udział Zena, która narażając życie ruszyła, by gasić pożary i pomagać ludziom.

Wybuch w Bejrucie uznaje się za jeden z największych w historii. W wyniku eksplozji 300 tys. mieszkańców pozostało bez dachu nad głową. Straty szacowane są nawet 15 mld dolarów. Martyna Wojciechowska opowiedziała o aktualnej sytuacji w Libanie.

Lekarz bije na alarm, bardzo nietypowy objaw koronawirusa. Jeśli go masz, zapomnij o podróżachLekarz bije na alarm, bardzo nietypowy objaw koronawirusa. Jeśli go masz, zapomnij o podróżachCzytaj dalej

- Kraj jest w dramatycznej sytuacji. On historycznie jest bardzo mocno naznaczony: 15-letnia wojna domowa, wojna z Izraelem. Oni właściwie co chwilę próbują się podnieść z kolan. Tymczasem dochodzi do jednej z największych eksplozji w historii ludzkości. Prawda jest taka, że nie ma tam środków i możliwości, by odbudować miasto. Tysiące osób nie mają dachów nad głową. Trudno przewidzieć, czy będzie jakakolwiek poprawa sytuacji. Raczej nie - mówiła Martyna Wojciechowska w Dzień Dobry TVN.

Wojciechowska wyjaśniła, że gdy realizowała materiał o uchodźcach syryjskich, Zena była jej tłumaczką i fixerką. To znaczy, że właśnie ona pomagała jej załatwiać bieżące sprawy w Libanie. Zainspirowana jej postacią Wojciechowska postanowiła uczynić ją jedną z bohaterek.

- Gdy dowiedziałam się o wybuchu, zadzwoniłam do niej. Wiedziałam, że chcę tam wrócić, ale tym razem zrobić materiał o niej. Jest pierwszą ochotniczką w Libanie, która wywalczyła sobie to miejsce w patriarchalnym świecie i pociągnęła za sobą inne dziewczyny. W tej chwili dowodzi 20-osobowym zespołem strażaczek-ochotniczek - powiedziała Martyna.

Podróżniczka opowiedziała o ogromnej odwadze i dumie Libanek, którym udało się wywalczyć silną pozycję w patriarchalnym świecie. Podkreśliła, że w tamtym kręgu kulturowym do niedawna byłoby to nie do pomyślenia. Wojciechowska dodała, że wciąż utrzymuje kontakt z bohaterką i jej zespołem. Dla tych kobiet Polka jest inspiracją. Powiedziały jej, że chcą mieć wolność i takie same prawa, jak Europejki.

- I co ja mam im dziś powiedzieć? Co mam powiedzieć bohaterkom "na krańcu świata", które marzą, by mieć tę wolność? Gdy dzisiaj jesteśmy w sytuacji, gdy ta wolność jest nam odbierana krok po kroku - powiedziała w programie na żywo Wojciechowska.

Prywatnie Martyna Wojciechowska jest matką dwóch córek - biologicznej Marysi oraz adoptowanej Kabuli. Dziewczyna jest albinoską, która została niepełnosprawna wskutek okaleczenia przez grupę mężczyzn, którzy odcięli jej rękę w celu stworzenia z niej amuletów. Podróżniczka często angażuje się w sprawy społeczne. Tym razem zaapelowała do wszystkich Polek o mobilizację i wspólne działanie,

Dzisiaj grzeje: 1. Klamka zapadła, polski parlament znów głosował w nocy. Nikt się nie spodziewał. Mieszkańcy Polski oraz turyści będą zaskoczeni
2. Kobiety w Kraśniku również mają dość. Tłumnie wyszły na ulice miasta
3. Już od soboty. Zaostrzone restrykcje dla Polaków. Za granicą skończyły się przelewki

- Kobiety na świecie się mobilizują, a my w Polsce powinnyśmy jeszcze bardziej - zwróciła się do Polek Martyna Wojciechowska. W całym kraju od godziny 16 trwają blokady miast. Od czwartku każdego dnia organizowane są protesty w miastach w całej Polsce. Aktualną listę protestów opublikował na Facebooku Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Ważny komunikat ws. wyjazdów 1 listopada. Polaków może czekać ogromne zdziwienie na cmentarzach, lepiej wiedzieć wcześniejWażny komunikat ws. wyjazdów 1 listopada. Polaków może czekać ogromne zdziwienie na cmentarzach, lepiej wiedzieć wcześniejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy z NASA aż osłupieli. Odkryli dziwny pył, wiemy skąd pochodzi
  2. Nowe badania wskazują grupę osób odporną na zakażenie koronawirusem. Wiemy, kto się do niej zalicza
  3. Lekarz bije na alarm, bardzo nietypowy objaw koronawirusa. Jeśli go masz, zapomnij o podróżach
  4. Wiadomo, kiedy skończy się Strajk Kobiet w Polsce. Dobitne słowa
  5. Ponure wieści z Watykanu. Chodzi o Boże Narodzenie, smutne zwłaszcza dla osób, które planowały wyjazd
  6. Zostały 4 godziny na uratowanie Robina. Niekochany koń błaga o ostatnią szansę, potrzebna pilna pomoc
  7. Widzisz na powierzchni herbaty osad? Niebywałe, czego jest oznaką

Źródło: Dzień Dobry TVN

Następny artykuł