Turysci.pl
Martyna Wojciechowska DDTVN

fot. Dzień Dobry TVN

W programie TVN na żywo padły ostre słowa. Martyna Wojciechowska mówi bez ogródek

26 Października 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Martyna Wojciechowska została zaproszona do programu na żywo, gdzie nie przebierała w słowach. Zwróciła się do każdego. Swoją wypowiedź oparła na wieloletnich podróżach oraz doświadczeniach kobiet poznanych w różnych krajach. Podr&oac

Martyna Wojciechowska jest jedną z najbardziej znanych i lubianych polskich podróżniczek. Prowadzi między innymi program "Kobieta na krańcu świata", gdzie pokazuje niezwykłe historie bohaterek wyłamujących się z patriarchalnych wzorców kulturowych. Została zaproszona do programu na żywo, gdzie postanowiła jednak nie przebierać w słowach.

Martyna Wojciechowska: "Co ja mam im dziś powiedzieć?"

Podróżniczka w premierowym odcinku nowej serii "Kobiety na krańcu świata" przedstawiła niezwykłą postać Zeny Bou Chahine, pierwszej w Libanie strażaczki-ochotniczki. W studiu opowiedziała o aktualnej sytuacji w Libanie, jednak jej słowa w pewnym momencie zmieniły się w mocny apel do Polek.

W nowym sezonie "Kobiety na krańcu świata" Wojciechowska wyjechała do Bejrutu, gdzie kilka miesięcy temu doszło do gigantycznej eksplozji. Śmierć poniosło wówczas 190 osób, a 6,5 tys. zostało rannych. W akcji ratunkowej brała udział Zena, która narażając życie ruszyła, by gasić pożary i pomagać ludziom.

Wybuch w Bejrucie uznaje się za jeden z największych w historii. W wyniku eksplozji 300 tys. mieszkańców pozostało bez dachu nad głową. Straty szacowane są nawet 15 mld dolarów. Martyna Wojciechowska opowiedziała o aktualnej sytuacji w Libanie.

- Kraj jest w dramatycznej sytuacji. On historycznie jest bardzo mocno naznaczony: 15-letnia wojna domowa, wojna z Izraelem. Oni właściwie co chwilę próbują się podnieść z kolan. Tymczasem dochodzi do jednej z największych eksplozji w historii ludzkości. Prawda jest taka, że nie ma tam środków i możliwości, by odbudować miasto. Tysiące osób nie mają dachów nad głową. Trudno przewidzieć, czy będzie jakakolwiek poprawa sytuacji. Raczej nie - mówiła Martyna Wojciechowska w Dzień Dobry TVN.

Wojciechowska wyjaśniła, że gdy realizowała materiał o uchodźcach syryjskich, Zena była jej tłumaczką i fixerką. To znaczy, że właśnie ona pomagała jej załatwiać bieżące sprawy w Libanie. Zainspirowana jej postacią Wojciechowska postanowiła uczynić ją jedną z bohaterek.

- Gdy dowiedziałam się o wybuchu, zadzwoniłam do niej. Wiedziałam, że chcę tam wrócić, ale tym razem zrobić materiał o niej. Jest pierwszą ochotniczką w Libanie, która wywalczyła sobie to miejsce w patriarchalnym świecie i pociągnęła za sobą inne dziewczyny. W tej chwili dowodzi 20-osobowym zespołem strażaczek-ochotniczek - powiedziała Martyna.

Podróżniczka opowiedziała o ogromnej odwadze i dumie Libanek, którym udało się wywalczyć silną pozycję w patriarchalnym świecie. Podkreśliła, że w tamtym kręgu kulturowym do niedawna byłoby to nie do pomyślenia. Wojciechowska dodała, że wciąż utrzymuje kontakt z bohaterką i jej zespołem. Dla tych kobiet Polka jest inspiracją. Powiedziały jej, że chcą mieć wolność i takie same prawa, jak Europejki.

- I co ja mam im dziś powiedzieć? Co mam powiedzieć bohaterkom "na krańcu świata", które marzą, by mieć tę wolność? Gdy dzisiaj jesteśmy w sytuacji, gdy ta wolność jest nam odbierana krok po kroku - powiedziała w programie na żywo Wojciechowska.

Prywatnie Martyna Wojciechowska jest matką dwóch córek - biologicznej Marysi oraz adoptowanej Kabuli. Dziewczyna jest albinoską, która została niepełnosprawna wskutek okaleczenia przez grupę mężczyzn, którzy odcięli jej rękę w celu stworzenia z niej amuletów. Podróżniczka często angażuje się w sprawy społeczne. Tym razem zaapelowała do wszystkich Polek o mobilizację i wspólne działanie,

- Kobiety na świecie się mobilizują, a my w Polsce powinnyśmy jeszcze bardziej - zwróciła się do Polek Martyna Wojciechowska. W całym kraju od godziny 16 trwają blokady miast. Od czwartku każdego dnia organizowane są protesty w miastach w całej Polsce. Aktualną listę protestów opublikował na Facebooku Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Źródło: Dzień Dobry TVN

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Parki rozrywki apelują do rządu o poluzowanie obostrzeń

Polska

Parki rozrywki chcą przyjmować turystów, a nie ma ich na liście. Apelują do rządu o odmrożenie

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Turyści na Mazurach nie mogą korzystać z toalet

Polska

Turyści żeglujący na Mazurach mają kłopoty. Działalność portowa zabroniona do 7 maja

Czytaj więcej >