Turysci.pl

fot. YouTube/ ludziepodrozuja/ screen

Polskie małżeństwo utknęło podczas podróży na 11 miesięcy w odległym kraju. Ujawnili całą prawdę

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o Polakach podróżujących po Ameryce Południowej

  • o zasadach panujących w Kolumbii

  • o pięknych miejscach, które uwielbiają turyści

Polskie małżeństwo opowiedziało o swoim codziennym życiu w Kolumbii, która nie radzi sobie z ograniczaniem pandemii. Południowoamerykański kraj znajduje się w czołówce z największą liczbą zakażonych, a dobowe przyrosty infekcji utrzymują się na wysokim poziomie od początku lipca. 

Małżeństwo Polaków żyje podróżą

Iza i Krzysztof Rudź podróżują po Ameryce Południowej już prawie 2 lata. Swoje przygody pokazują na blogu "ludziepodrozuja.pl" i kanale na YT pod tą samą nazwą. Napisali też książkę "Pod niebem Patagonii" i szykują się do kolejnej publikacji.

Sytuacja na kontynencie zmusiła ich do osiedlenia się w jednym miejscu, a stało się to niedługo po przekroczeniu granicy między Ekwadorem a Kolumbią. O wszystkim opowiedzieli w rozmowie z dziennikarzem Onetu. 

Polacy dostali się do Ameryki Południowej wraz ze swoim samochodem terenowym statkiem cargo. To znacznie ułatwiło im pokonywanie ogromnych odległości i podziwianie najdzikszych zakątków tego rejonu świata. Po kilku miesiącach i wizycie w każdym państwie trafili do Kolumbii pod koniec stycznia 2020 r. Wtedy jeszcze nie wiedzieli, że zostaną na dłużej.

Zakażeń jest dużo, chociaż mieszkańcy stosują się do restrykcji

Małżeństwo zauważyło, że przyczyną tak dużej liczby zakażeń w Kolumbii może wynikać z ich stylu życia. Mieszkańcy są bardzo rodzinni, otwarci i towarzyscy. Trudno jest im unikać kontaktów, ponieważ lubią spotkania w grupach. Rząd wprowadził wiele ograniczeń, wobec których nie ma sprzeciwu, lecz życie codzienne brutalnie odsłoniło słabości społeczeństwa.

- Zamknięto wszystkie bary, restauracje, dyskoteki, hotele, siłownie. Zamknięto szkoły, przedszkola.Wprowadzono obowiązkowe maseczki, w każdym obiekcie, jak sklepy, szpitale, przychodnie, wprowadzono obowiązkowy pomiar temperatury (który obowiązuje do dziś). We wszystkich możliwych miejscach ustanowiono obowiązek dezynfekcji rąk. Każdy sprzedawca był zobligowany do zakupu dyspensera z płynem dezynfekcyjnym - wymienia pani Iza w rozmowie z Onetem.

Wyjątkowa sytuacja zapanowała w stolicy kraju Bogocie. Burmistrz wprowadziła rotacyjne zamykanie całych dzielnic. Mieszkańcy nie mogli ich opuszczać, a pozostali nie mogli się kontaktować z odizolowanymi. Mimo trudnej sytuacji Kolumbijczycy podporządkowali się, a protesty były pojedynczymi incydentami.

Turyści mają po co tam jechać

Jak przekazali państwo Rudź, najtrudniejsze były pierwsze miesiące. Lockdown dał się we znaki mieszkańcom, turyści wyjechali. Obecnie mimo wielu zakażeń mają o wiele więcej swobody, chociaż pozostały takie ograniczenia jak limit miejsc na plaży i konieczność ich rezerwacji.

- Życie codzienne jest barwne, tak jak barwna jest Kolumbia. Tętni życiem, zarówno w Bogocie, Medellin, na szlaku kawy czy na karaibskim wybrzeżu. Obecnie przebywamy w Kartagenie i poza ostrożnym podejściem do często zdarzających się kradzieży kieszonkowych, nie zauważamy większych niebezpieczeństw. Miasto stara się podobnie jak inne rejony wrócić do życia. Wiele hoteli i restauracji uzyskało pozwolenia od urzędów na otwarcie swoich drzwi dla turystów. Kolumbijczycy i niewielka liczba gości z zagranicy zaczyna odwiedzać ponownie Kolumbię - przekazali Polacy w rozmowie z Onetem.

Małżeństwo poleca wyjazd do Ameryki Południowej, która jest zróżnicowana pod względem kulturowym i przyrodniczym. Sama Kolumbia potrafi zachwycić - sanktuarium w Las Lajas, dzielnica Candelaria w Bogocie, Kartagena z piękną starówką czy Santa Marta, która była pierwszym miastem założonym przez Hiszpanów w Ameryce Południowej w 1525 roku. Południowym sąsiadem jest Peru, gdzie warto zobaczyć Machu Picchu czy rysunki z Nazca .

Źródło: Onet

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

Wakacje all inclusive zmieniły się w horror. Wyjazd zrujnował "czarny cień" przechodzący przez pokój
Czytaj więcej >

Świat

Pod żadnym pozorem nie bierz tego do Egiptu. Złamanie zakazu grozi więzieniem
Czytaj więcej >

Świat

Przerażające nagranie z Mount Everestu. Sherpa nie wytrzymał i pokazał całą prawdę
Czytaj więcej >

Świat

Workation lotem błyskawicy stało się podróżniczym hitem. W tych miejscach jest to wyjątkowo wygodne
Czytaj więcej >

Świat

Niezwykłe odkrycie na dnie Titanica. Ten skarb zaginął ponad 100 lat temu
Czytaj więcej >

Świat

Będą ważyć pasażerów przed wejściem na pokład. Pomysł wzbudza spore kontrowersje
Czytaj więcej >
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Świat

Świat

Magda Antoł

Zaatakowała pracownika linii lotniczej. Pasażerka trafiła do więzienia
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Nawet 1000 zł mandatu. W tym kraju lepiej nie śmiecić
Czytaj więcej >
Świat

Marlena Kaczmarek

Katastrofa kolejowa w Indiach. Zginęło ponad 300 osób
Czytaj więcej >
Świat

Marlena Kaczmarek

Znamy najmniej turystyczne kraje świata. Niewiele osób miało okazję je odwiedzić
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Wielka katastrofa kolejowa. Ranne są setki osób. Trwa akcja ratunkowa
Czytaj więcej >
Świat

Magda Antoł

Celnikom "zaparło dech w piersiach", kiedy zobaczyli to na prześwietleniu. Nigdy nie pakuj tego do bagażu podręcznego
Czytaj więcej >