Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Magiczna atrakcja tuż przy polskiej granicy. "Czeska Szwajcaria" idealna na górski weekend
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 14.06.2024 11:08

Magiczna atrakcja tuż przy polskiej granicy. "Czeska Szwajcaria" idealna na górski weekend

Czechy
fot. Shutterstock/konradkerker

Tuż za naszą południową granicą znajdziemy prawdziwą turystyczną perełkę. Nie brakuje tam bram, baszt, wysokich pionowych ścian, tarasów czy skalnych labiryntów. 

Jedna ze skalnych bram zachwyca szczególnie, a w połączeniu ze znajdującą się obok restauracją tworzą prawdziwie magiczny widok. Pravcicka Brama jest uznawana za symbol Parku Narodowego Czeska Szwajcaria.  

Bajkowa kraina przy polskiej granicy

Czeska Szwajcaria zaliczana jest do najbardziej magicznych miejsc u naszych południowych sąsiadów. Znajduje się nad rzeką Łabą, przy granicy z Niemcami, jedynie kilkadziesiąt kilometrów od Polski (65 km od Bogatyni), więc wiele osób wybiera się tam na jednodniową wycieczkę podczas wizyty w Sudetach

Miejsce słynie z pięknych krajobrazów, skalnych miasteczek i wąwozów, które zachwycają swoim klimatem i pięknem natury. Można tam spacerować po malowniczych szlakach turystycznych i podziwiać bajkowe widoki.  Dominują wapienne skały, a także rozległe lasy, liczne wodospady i malownicze doliny. Wszystko tworzy krajobraz rodem z baśni. 

Symbol Czeskiej Szwajcarii widać z daleka

Symbolem Czeskiej Szwajcarii jest Brama Pravcicka. Naturalny most skalny, mierzący 16 m wysokości i 26,5 m szerokości u podstawy, to największa tego typu atrakcja w Europie. Kiedyś można było wejść na szczyt łuk, obecnie jest to niemożliwe z uwagi na zbyt dużą erozję. 

Czytaj więcej: Jechałam słynnym tunelem w Świnoujściu. “W sezonie może być problem”

Najciekawiej atrakcja prezentuje się z tarasów widokowych, z których widać tez położony obok niej pałacyk - Sokole Gniazdo. Zbudował go w 1881 r. właściciel dóbr ziemskich książę Edmund Clary-Aldringen. Obecnie mieści się tam restauracja. 

Planując wycieczkę na skalny łuk, możemy wybrać jedną z dwóch opcji – trasę czerwonym szlakiem turystycznym od Hreńska (9 km w dwie strony) lub trasę również czerwonym szlakiem od miejscowości Mezna Louka (12 km w dwie strony).

To tam powstawały "Opowieści z Narnii"

O tym, że Brama Pravcicka ma bajkową atmosferę świadczy, chociażby fakt, że sławny duński bajkopisarz Hans Christian Andersen właśnie tutaj napisał część swojej „Królewny Śnieżki“. Brama oczarowała także filmowców z Hollywood, którzy nakręcili tu kilka ujęć do filmu „Opowieści z Narnii”.

W październiku atrakcję można zwiedzać codziennie w godzinach od 10 do 18. Sam wstęp na teren parku narodowego jest za darmo, ale żeby się dostać pod Bramę Pravcicka, trzeba już zapłacić za wejście na teren Sokolego Gniazda, skąd można dostać się pod skalny łuk. Opłata za wstęp wynosi 95 koron (ok.18 zł) dla dorosłych i 30 koron (ok.6 zł) dla dzieci i emerytów. 

Tagi: Wyjazd Góry