łukasz szumowski zapowiedział zmianyfot. Flickr Kancelaria Premier

Stało się, Szumowski zapowiedział poważne zmiany. Polaków czekają spore utrudnienia na wakacjach

Łukasz Szumowski zdradził plany odnośnie miejscowości turystycznych w Polsce. Nie jest dobrze, Polacy muszą się przygotować na sporo utrudnienia. Ma to związek z trwającą epidemią Covid-19.

Łukasz Szumowski zapowiedział poważne zmiany w miejscowościach turystycznych. Polacy będą musieli przygotować się na poważne utrudnienia. Minister Zdrowia nie pozostawił żadnych złudzeń.

Łukasz Szumowski zapowiedział zmiany

Resort zdrowia poinformował w czwartek o planach wprowadzenia dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. Mają one obowiązywać już od soboty. Łukasz Szumowski w piątek rano w programie "Tłit" WP zapowiedział również zwiększenie kontroli w miejscowościach turystycznych. Decyzję konsultował już z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim, wiceministrem Maciejem Wąsikiem.

- Również poprosiłem pana ministra (Jarosława) Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego o wzmożone kontrole zarówno w tych powiatach "żółtych" i "czerwonych", jak również w pasie nadbrzeżnym i miejscowościach turystycznych, choćby takich rzeczy, jak zachowanie się w restauracjach, w sklepach - dodał minister.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że w pasie przybrzeżnym nie ma tak dużej liczby zachorowań, jak można było się spodziewać. Polscy plażowicze często korzystają z parawanów, które ułatwiają utrzymanie dystansu społecznego. Minister przypomniał również o konieczności zasłaniania nosa i ust w miejscach o dużym nagromadzeniu osób oraz o przestrzeganiu zasad bezpieczeństw również na wakacjach.

- To, że jesteśmy na wakacjach, nie zwalnia nas z tego, że jak wchodzimy do sklepu to zakładamy maskę, a jak wchodzimy do restauracji, to trzymamy dystans. I nie zwalnia to restauratorów z tego, że stoliki mają być w odpowiedniej odległości - przypomniał szef MZ.

Obostrzenia czerwone i żółte

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że w powiatach z największym przyrostem zakażeń od soboty wprowadzone zostaną dwa rodzaje obostrzeń - czerwone oraz żółte, w zależności od liczby zakażeń w danym miejscu.

Obostrzenia czerwone są bardziej rygorystyczne i zakazują funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, czy sanatoriom, a także ograniczają liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do osoby na cztery metry kwadratowe. Ponadto wszyscy zostaną zobowiązani do noszenia maseczki w przestrzeni publicznej. Takie ograniczenia obowiązywać będą w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim, pszczyńskim, rybnickim, i wodzisławskim oraz w miastach na prawach powiatu: w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej i w Rybniku.

Ograniczenia w strefach żółtych będą łagodniejsze i możliwe tam będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników. Ponadto w weselach i pogrzebach będzie mogło brać udział 100 osób. Nie zmienią się tam również ograniczenia w kościołach, odnośnie noszenia zasłaniania nosa i ust czy też związane z transportem zbiorowym. Takie restrykcje wprowadzone zostaną w powiatach: wieruszowskim, jarosławskim, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim i oświęcimskim, a także w miastach na prawach powiatu: Jastrzębiu–Zdroju, Przemyślu i w Żorach.

źródło: Polsat News

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł