Turysci.pl
kwarantanna weekendowa

Fot. Pixabay.com/vperemencom

Ogłaszają kwarantannę weekendową, dotyczy prawie wszystkich. Nasi sąsiedzi podjęli radykalne kroki

9 Listopada 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Kwarantanna narodowa to pojęcie, które ostatnio rozgrzewa polskie media. Nasi sąsiedzi postawili na weekendowe ograniczenia. Czy taka strategia okaże się skuteczniejsza od restrykcji obowiązujących przez cały czas?

Kwarantanna weekendowa to najnowszy pomysł rządu Ukrainy. Ma zostać wprowadzona już w najbliższym czasie, by zatrzymać przyrost nowych infekcji. Minister ochrony zdrowia wyjaśnił szczegóły na konferencji prasowej.

Kwarantanna weekendowa ma pomóc w opanowaniu epidemii

Ukraina ma poważne problemy z opanowaniem epidemii. Ostatniej doby wykryto tam 8687 zakażeń koronawirusem, a 115 chorych zmarło. Jeśli nie nastąpi poprawa, niedługo może zabraknąć miejsc w szpitalach.

Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow przedstawił projekt wprowadzenia kwarantanny weekendowej. Miałaby ona obowiązywać od północy w piątek do północy w poniedziałek. 

W weekendy mają być otwarte tylko najważniejsze punkty usługowe, bez których trudno się obyć. Wymieniono sklepy spożywcze, apteki, stacje paliw oraz apteki dla zwierząt Transport publiczny ma działać bez zmian.

Minister jest zdania, że lokale gastronomiczne powinny zostać zamknięte dla gości, lecz będą mogły oferować dania na wynos. Do poprawy sytuacji epidemicznej ma się również przyczynić zamknięcie na weekendy centrów handlowych i zakaz organizacji wszelkich wydarzeń.

Kraj został podzielony na strefy

Na razie na Ukrainie trwa tak zwana kwarantanna adaptacyjna, która polega na wprowadzaniu określonych restrykcji zgodnie z poziomem zagrożenia w regionie. Od poniedziałku wszystkie jednostki administracyjne zostały przydzielone do pomarańczowej albo czerwonej strefy epidemicznej.

Stepanow zauważył, że w ubiegłym tygodniu w całym kraju wykryto o ok. 13,5 tysięcy więcej infekcji niż tydzień wcześniej. Do szpitala trafiło o ok. 2 tys. więcej chorych. Obecnie w szpitalach przebywa ponad 28 tysięcy pacjentów, którzy mają zdiagnozowany covid-19 lub występuje u nich podejrzenie zakażenia.

Sytuacja stale się pogarsza

Główny lekarz sanitarny kraju Wiktor Laszka powiedział, że ograniczenia będą zaostrzane w przypadku gwałtownego wzrostu zakażeń. Jak informuje portal RBK-Ukraina, szef komitetu medycznego Rady Najwyższej (parlamentu) Mychał Raduckyj oszacował, że ukraiński system ochrony zdrowia jest w stanie wytrzymać 15-20 tys. zakażeń dziennie.

Ostatniej doby najwięcej infekcji wykryto w Kijowie (748) i obwodzie charkowskim (717). Tego dnia przeprowadzono ponad 41 tys. testów, w tym ok. 34 tys. metodą PCR. W sobotę zostało potwierdzonych 9397 przypadków, a w piątek odnotowano rekord - 10 746 zakażeń.

Od początku pandemii na Ukrainie wykryto zakażenie koronawirusem u 469 018 osób, a z jego powodu zmarło COVID-19 8565 chorych, a 209 143 osób uznano za wyleczone. Aktualnie w kraju jest 251 310 aktywnych przypadków.

Źródło: TVN 24

Podobne artykuły

bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Czechy i Słowacja zmieniają przepisy graniczne

Europa

Od poniedziałku zmiany na granicach z Czechami i Słowacją

Czytaj więcej >

Europa

Kobieta spadła z klifu w Wielkiej Brytanii. Nie przeżyła

Czytaj więcej >
Test na koronawirusa

Europa

Zakaz przemieszczania się bez negatywnego testu na koronawirusa na Słowacji, zamknięte też hotele

Czytaj więcej >
niemcy chcą zakazu

Europa

Niemcy rozważają całkowity zakaz lotów. "Sprawa się nam wymknęła"

Czytaj więcej >
czy polacy wyjadą do Hiszpanii

Europa

Czy Polacy będą mogli wyjechać do uwielbianego kraju? Premier Hiszpanii stawia warunek

Czytaj więcej >