Kwarantanna. Pojawiły się zmiany

Pixabay.com/Robfoto

Nowy zakaz wszedł w życie w nocy. Wielu nie wyjdzie z domów, można zapomnieć o podróżach

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

Kwarantanna to izolacja spowodowana obawą przed rozpowszechnianiem wirusa. Odsyłane są na nią osoby chore lub te, które miały styczność z osobą chorą. Zaleca się także samoizolację, jeśli podejrzewa się u siebie wirusa. Teraz poinformowano o nowych zasadach. Koniecznie trzeba się z nimi zapoznać. Nieprzestrzeganie ich grozi dużymi konsekwencjami. 

Kwarantanna w Polsce. Są nowe zasady

Wiele osób nie wie, że kilka dni temu w naszym kraju zapowiedziano nowe zasady kwarantanny. Do tej pory byliśmy na nią odsyłani, jeśli istniało podejrzenie, że możemy być nosicielami koronawirusa. Jeśli były objawy, które wskazywały na chorobę, wykonywano test i zalecano samoizolację. Podobnie było w przypadku osób, które miały kontakt z kimś, kto otrzymał wynik pozytywny.

Sanepid miał obowiązek poinformować nas o konieczności poddania się kwarantannie. Początkowo było to 14 dni. Od jesieni jest to 10 dni, by można było szybciej wrócić do swoich obowiązków.

Od dzisiaj nie będziemy informowani o nałożeniu kwarantanny, jeśli mieszkamy z osobą zarażoną. Nowy zakaz wychodzenia z domu będzie nakładany na nas przez system automatycznie, jeśli uznani zostaniemy za osoby na kwarantannie, a policja będzie miała prawo kontrolowania tego.

- Przyjmujemy, że ta kwarantanna będzie miała charakter automatyczny. [...] Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny.- mówił w ostatni piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. 

- Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić takie formalności jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna - dodał. 

Nowy sposób informowania o izolacji

Jakiś czas temu pisaliśmy, że pojawiły się również zmiany w informowaniu o obowiązku odbycia kwarantanny nawet, jeśli nie mieszkamy z osobą zakażoną. Teraz Polacy będą dostawali specjalne wiadomości od GIS. Jej otrzymanie będzie oznaczał całkowity zakaz wychodzenia z domu.

- W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48221043705 z tego numeru osoby usłyszą dedykowany komunikat dotyczący objęcia kwarantanną i możliwości pobrania zaświadczenia - można przeczytać w komunikacie opublikowanym na Twitterze Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. [...] W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48222500115 - zaznacza GIS.

To nowość dla wielu Polaków. Do tej pory nie było takiego systemu przekazywania informacji na temat obowiązkowego przejścia na kwarantannę. Dane ministerstwa zdrowia mówią, że aktualnie w Polsce w izolacji przebywa około 500 tysięcy osób.

Źródło: RMF24, Wirtualna Polska