Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Kuriozalne ograniczenia we Włoszech. Na nieświadomych turystów czekają wysokie mandaty
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 06.06.2023 11:11

Kuriozalne ograniczenia we Włoszech. Na nieświadomych turystów czekają wysokie mandaty

Sardynia
fot. Canva

Letnie kurorty przygotowują się do zbliżającego się sezonu wakacyjnego. We Włoszech ogłoszono wprowadzenie ograniczenia liczby turystów w niektórych częściach kraju. Chętni, którzy zdecydują się skorzystać z uroków tamtejszych rejonów będą musieli uiścić odpowiednią opłatę.

Włosi wprowadzają opłatę za przebywanie na niektórych plażach. Danina ma obowiązywać od tegorocznego sezonu turystycznego. 

Limity odwiedzających na plaży

Na Sycylii i Sardynii zadecydowano o wprowadzeniu dziennego limitu odwiedzających tamtejsze plaże. Turyści, którzy będą chcieli skorzystać z uroków piaszczystego wybrzeża, będą musieli uiścić opłatę. 

Na Sardynii danina może zostać zapłacona online poprzez aplikację mobilną Cuore di Sardegna co najmniej 72 godziny przed planowanym plażowaniem lub przy wejściu. Władze tłumaczą, że zarobione pieniądze zostaną przekazane na budowę parkingów, ścieżek i toalet. Nie wszystkich przekonuje jednak taka argumentacja i doszukują się w opłatach pomysłu na łatwy zarobek przez władze. 

Ograniczenia na Sardynii

Jedną z miejscowości, gdzie zostaną wprowadzone opłaty jest wioska Baunei na Sardynii. Burmistrz Stefano Monni tłumaczy, że miejscowi nie mogą sobie pozwolić na tak dużą liczbę turystów ja przez poprzednie lata w związku z występowaniem zwierząt w środowisku naturalnym tj. muflonów czy jastrzębi. 

- Musimy chronić ten raj i jego delikatny ekosystem, dlatego trzeba ustalić granice, inaczej wszystko się zawali - powiedział burmistrz cytowany przez CNN. Podobnie sytuacja wygląda w Stintino, gdzie znajduje się koralowa plaża La Pelosa. Jest to jedna z największych atrakcji wyspy jak i całych Włoch. Od teraz dziennie miejsce to będzie mogło odwiedzać 1500 turystów. Cena jednodniowej wejściówki to 3,5 euro. Na La Pelosie wprowadzono też liczne zakazy, m.in. zakaz używania ręczników (dozwolone są maty, ze względu na przyczepianie się piasku do ręczników, z plaży ubyło go bardzo dużo). Mandaty za niestosowanie się do zasad zaczynają się od 100 euro.

Ograniczenia na wyspie Lampedusa

Wyspa Lampedusa na Morzu Śródziemnym uchodzi za jedną z piękniejszych na świecie. Krystalicznie czysta błękitna woda i miękki biały piasek sprawiają, że co roku odwiedza ją kilkadziesiąt tysięcy turystów. Ta sytuacja ma się zmienić. Ze względu na występujące tam żółwie karetta, władze ograniczyły liczbę osób na plaży Idola dei Conigli do 750. Opłata za wstęp wynosi dwa euro. 

Burmistrz Lampedusy planuje wprowadzenie 40-dniowego zakazu wjazdu dla turystów przemieszczających się transportem drogowym. Dodatkowo, na wyspie nie będzie można korzystać z nadmuchiwanych materacy wodnych.