Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Który kraj ma najwięcej wysp? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Magda Antoł
Magda Antoł 27.05.2023 08:58

Który kraj ma najwięcej wysp? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Park Narodowy Abisko
Fot. Pixabay

Miejsca z największą liczbą wysp bardziej kojarzą nam się z regionem pacyficznym. Co prawda znajdziemy tam mnóstwo wysp, ale istnieją inne miejsca, gdzie jest ich znacznie więcej.

Patrząc na mapę, prędzej można przypuścić, że najwięcej wysp znajdziemy na Pacyfiku bądź w Ameryce Północnej. Jak się okazuje jest to błędny wniosek. Zatem który kraj może się poszczycić największą liczbą wysp na świecie?

Najwięcej wysp ma Szwecja

Kraj z największą ilością wysp znajduje się po drugiej stronie Bałtyku. Jest nim Szwecja. W swoim posiadaniu ma ponad 260 tys. wysp. Według definicji SCB szwedzkie wyspy zajmują łączną powierzchnię ponad 12 tys. km², co stanowi ok. 3% całkowitej powierzchni kraju. Wyspy i wysepki na morzu stanowią 38% tej liczby. Reszta leży na jeziorach i rzekach. Najczęściej można je spotkać w tych trzech regionach: Norrbotten, Sztokholm oraz Västra Götaland. Większość wysp jest niezamieszkała.

Kraje na Pacyfiku daleko w tyle

Dalsze miejsca na podium zajmują Norwegia i Finlandia. Razem ze Szwecją kontrolują ok. 76% wszystkich wysp na świecie. Ameryka Północna znalazła się na 4. i 5. pozycji w rankingu. Co ciekawe bardzo dużo im brakuje do zwycięzcy. Przykładowo Kanada posiada jedynie 52 tys. wysp. 

Kraje Australii i Oceanii wylądowały na 6. 7. i 8. miejscach. Sama Indonezja może się pochwalić tylko 17 tys. wysp. Topową dziesiątkę zamykają państwa azjatyckie, a konkretniej Chiny z liczbą niemal 7 tys. wysp oraz Japonia z niewielką stratą do Państwa Środka.

A ile wysp ma Polska?

Liczba polskich wysp nie imponuje tak jak w przypadku skandynawskich sąsiadów, ale wciąż jest zaskakująca. Polska posiada ok. 200 większych wysp. Znajdują się na wybrzeżu, rzekach i jeziorach. Największymi z nich są Uznam (445 km²) oraz Wolin (265 km²).