koronawirus zmutował, więc zawieszają lotyFot. unsplash.com/@jannerboy62

Zacznie się dziś o północy, Polacy nie chcą czekać. Korzystają póki mogą z lotów z Wielkiej Brytanii

Koronawirus ponownie zmutował, stając się jeszcze bardziej zaraźliwym. Z tego powodu wstrzymane zostaną loty z Wielkiej Brytanii, gdzie znajduje się ognisko problemu. Tysiące Polaków, którzy mieszkają na wyspach, postanowiło skorzystać z ostatniej szansy na powrót do domu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie zmiany zaszły w podróżowaniu między UK a resztą Europy
  • jak Polacy zareagowali na zawieszenie lotów
  • jakie prawo przysługuje podróżnym z UK

Nowa odmiana koronawirusa SARS-CoV-2 pojawiła się w Południowo wschodniej Anglii. Już 14 grudnia poinformował o tym brytyjski minister zdrowia Matt Hancock, który zaznaczył, że rozprzestrzenia się ona szybciej, niż dotychczasowe warianty wirusa.

Koronawirus zmutował, więc wprowadzono nowe ograniczenia

Tydzień temu znanych było 6 tys. przypadków infekcji nową mutacją koronawirusa. Ze względu na to, że rozprzestrzenia się bardzo szybko, dziś chorych jest już zdecydowanie więcej, lecz trudno dokładnie określić liczbę.

Kilka europejskich państw od razu podjęło decyzję o zawieszeniu lotów, by nie narażać swoich obywateli na niebezpieczeństwo. Po Belgii, Holandii i Włoszech, również Polska oświadczyła, że wprowadza zakaz lądowania samolotów z Wielkiej Brytanii.

Ostatnie loty odbywają się dzisiaj, ponieważ o północy między poniedziałkiem a wtorkiem wejdzie w życie zakaz wykonywania połączeń między UK a Polską. Nasi rodacy musieli podjąć szybką decyzję o powrocie, jeśli chcą spędzić święta z rodziną.

Polacy wykupili wszystkie bilety na loty do Warszawy

W odpowiedzi na ogromne zainteresowanie lotami do Polski, PLL LOT postanowiły wysłać swoje największe samoloty na ostatnie połączenia. Dreamlinery będą wypełnione po brzegi, nawet w klasie biznes, ponieważ w poniedziałkowy poranek wyprzedały się ostatnie bilety.

Polacy, którzy planowali swój przylot w ostatnich dniach przed świętami, musieli zmienić rezerwację. Piotr Rudzki z Biura Marketingu i PR Lotniska Chopin w rozmowie z WP zdradził, że w poniedziałek port spodziewa się nawet 1600 pasażerów z UK.

Ostatnie godziny przed zawieszeniem połączeń, to aż 41 przylotów z Wielkiej Brytanii. Jak wynika z danych serwisu CH-Aviation, dostępna liczba miejsc tego dnia wynosi 10,2 tys. Do samego Krakowa ma dotrzeć ponad 2 tys. osób.

Każdy może się zgłosić na test

Chociaż nowa mutacja koronawirusa potrafi się szybciej rozprzestrzeniać, to wirusolodzy zapewniają, że jest groźniejsza dla organizmu czy odporna na szczepionkę. Problemem może być jedynie nagły wzrost liczby zachorowań, co przełoży się na niewydolność służby zdrowia.

Jak podaje WP, na polskich lotniskach nie wprowadzono dodatkowych elementów kontroli pasażerów. Tak jak dotychczas, konieczne będzie wypełnienie formularza na temat swojego pobytu w Polsce, a także przejście przez bramki, gdzie jest mierzona temperatura ciała.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że każda osoba, która wróciła niedawno z Wielkiej Brytanii, może poddać się testowi na koronawirusa bezpłatnie. Do tej pory badano jedynie osoby z wyraźnymi objawami choroby. Sanepid musi zgodzić się na naszą prośbę, jeśli chcemy mieć pewność w kwestii swojego zdrowia po podróży z tego kraju.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl.

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł