Turysci.pl
koronawirus na łotwie

Fot. pixabay.com/ fernandozhiminaicela

Ogłosili stan nadzwyczajny. Władze biją na alarm. Za polskimi granicami wymyka się spod kontroli, lepiej przemyśleć wyjazdy

8 Listopada 2020

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Koronawirus na świecie wywołuje różne reakcje rządów, które wprowadzają liczne restrykcje. Coraz więcej państw ogłasza u siebie stan nadzwyczajny. Ma to związek z nagłym wzrostem liczby zakażeń. Takie działania mają zahamować rozprzes

Koronawirus nabiera tempa na całym świecie. Władze państw decydują się na wprowadzenie większej liczby restrykcji, coraz częściej słyszymy o stanie nadzwyczajnym w różnych państwach. Na taki krok zdecydował się właśnie rząd jednego z krajów bałtyckich. Wszyscy turyści, którzy planowali podróż tam w najbliższym czasie, powinni dokładnie przemyśleć swoje plany.

Koronawirus na świecie. Łotwa wprowadza stan nadzwyczajny

Zwiększoną liczbę przypadków Covid-19 zanotował również rząd Łotwy, który  zadecydował o wprowadzeniu nadzwyczajnego stanu epidemicznego od poniedziałku na miesiąc. Rozwiązanie to ma zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju, jednocześnie jednak uderzy w potencjalnych turystów oraz mieszkańców. 

Decyzja zapadła w piątek podczas wspólnego posiedzenia łotewskiego rządu oraz rady ds. zarządzania kryzysem związanym z COVID-19. Wiąże się to z licznymi restrykcjami m.in w poruszaniu się i gromadzeniu. Odczują je również przyjezdni, którzy przebywają na terenie tego kraju.

Od poniedziałku na Łotwie nie będą mogły odbywać się żadne imprezy kulturalne i sportowe. Zakaz ten nie obejmie jednak imprez plenerowych, które będą mogły odbywać się zgodnie z ustalonym reżimem sanitarnym.  

Imprezy prywatne, wesela i pogrzeb zostały ograniczone do maksymalnie 10 gości z nie więcej niż dwóch gospodarstw domowych. Informacja ta powinna szczególnie zainteresować osoby podróżujące z powodów rodzinnych.

Nowe restrykcje dotkną również restauracje i bary, które od poniedziałku będą mogły sprzedawać swoje wyroby jedynie na wynos. Ponadto zostanie ograniczona liczba klientów, które będą mogły być obsługiwane w tym samym czasie. To szczególny cios dla lokali w znacznym stopniu utrzymujących się dzięki - jeszcze do niedawna - prężnie działającej turystyce. Obecnie zarówno właściciele restauracji, jak i turyści, muszą pogodzić się z utrudnieniami. Podczas wycieczek większość z nas wybiera jedzenie w lokalach, co niestety nie będzie możliwe. 

Stan nadzwyczajny na Łotwie według informacji rządu ma potrwać od poniedziałku 9 listopada do niedzieli 6 grudnia. Osoby planujące podróż powinny regularnie sprawdzać sytuację epidemiologiczną oraz aktualne restrykcje, przykładowo na stronie MSZ.

Łotwa w ciągu ostatniej doby odnotowała 367 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W związku z tym łączna liczba osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa wzrosła do 7476. Państwo zamieszkuje prawie 2 miliony osób.

Nagły wzrost zakażeń władze Łotwy zaczęły odnotowywać dopiero w ostatnich tygodniach. Jeszcze 1 października łączna liczba zainfekowanych nie przekraczała poziomu 2086 przypadków. Obecnie wzrosła ponad trzykrotnie.

Łotewskie ministerstwo zdrowia poinformowało również, że jest obecnie 1444 ozdrowieńców, a 95 osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem. Pozostali zakażeni są kwalifikowani jako tzw. przypadki aktywnych zakażeń.

Źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >