koronawirus na łotwieFot. pixabay.com/ fernandozhiminaicela

Ogłosili stan nadzwyczajny. Władze biją na alarm. Za polskimi granicami wymyka się spod kontroli, lepiej przemyśleć wyjazdy

Koronawirus na świecie wywołuje różne reakcje rządów, które wprowadzają liczne restrykcje. Coraz więcej państw ogłasza u siebie stan nadzwyczajny. Ma to związek z nagłym wzrostem liczby zakażeń. Takie działania mają zahamować rozprzestrzenianie się Covid-19.

Koronawirus nabiera tempa na całym świecie. Władze państw decydują się na wprowadzenie większej liczby restrykcji, coraz częściej słyszymy o stanie nadzwyczajnym w różnych państwach. Na taki krok zdecydował się właśnie rząd jednego z krajów bałtyckich. Wszyscy turyści, którzy planowali podróż tam w najbliższym czasie, powinni dokładnie przemyśleć swoje plany.

Koronawirus na świecie. Łotwa wprowadza stan nadzwyczajny

Zwiększoną liczbę przypadków Covid-19 zanotował również rząd Łotwy, który zadecydował o wprowadzeniu nadzwyczajnego stanu epidemicznego od poniedziałku na miesiąc. Rozwiązanie to ma zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju, jednocześnie jednak uderzy w potencjalnych turystów oraz mieszkańców.

Decyzja zapadła w piątek podczas wspólnego posiedzenia łotewskiego rządu oraz rady ds. zarządzania kryzysem związanym z COVID-19. Wiąże się to z licznymi restrykcjami m.in w poruszaniu się i gromadzeniu. Odczują je również przyjezdni, którzy przebywają na terenie tego kraju.

Od poniedziałku na Łotwie nie będą mogły odbywać się żadne imprezy kulturalne i sportowe. Zakaz ten nie obejmie jednak imprez plenerowych, które będą mogły odbywać się zgodnie z ustalonym reżimem sanitarnym.

Imprezy prywatne, wesela i pogrzeb zostały ograniczone do maksymalnie 10 gości z nie więcej niż dwóch gospodarstw domowych. Informacja ta powinna szczególnie zainteresować osoby podróżujące z powodów rodzinnych.

Nowe restrykcje dotkną również restauracje i bary, które od poniedziałku będą mogły sprzedawać swoje wyroby jedynie na wynos. Ponadto zostanie ograniczona liczba klientów, które będą mogły być obsługiwane w tym samym czasie. To szczególny cios dla lokali w znacznym stopniu utrzymujących się dzięki - jeszcze do niedawna - prężnie działającej turystyce. Obecnie zarówno właściciele restauracji, jak i turyści, muszą pogodzić się z utrudnieniami. Podczas wycieczek większość z nas wybiera jedzenie w lokalach, co niestety nie będzie możliwe.

Stan nadzwyczajny na Łotwie według informacji rządu ma potrwać od poniedziałku 9 listopada do niedzieli 6 grudnia. Osoby planujące podróż powinny regularnie sprawdzać sytuację epidemiologiczną oraz aktualne restrykcje, przykładowo na stronie MSZ.

Łotwa w ciągu ostatniej doby odnotowała 367 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W związku z tym łączna liczba osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa wzrosła do 7476. Państwo zamieszkuje prawie 2 miliony osób.

Nagły wzrost zakażeń władze Łotwy zaczęły odnotowywać dopiero w ostatnich tygodniach. Jeszcze 1 października łączna liczba zainfekowanych nie przekraczała poziomu 2086 przypadków. Obecnie wzrosła ponad trzykrotnie.

Łotewskie ministerstwo zdrowia poinformowało również, że jest obecnie 1444 ozdrowieńców, a 95 osób zmarło z powodu zakażenia koronawirusem. Pozostali zakażeni są kwalifikowani jako tzw. przypadki aktywnych zakażeń.

Źródło: Onet.pl

Następny artykuł