Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Koniec z wizami do afrykańskiego kraju. Świetne wieści dla Polaków
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 29.02.2024 15:36

Koniec z wizami do afrykańskiego kraju. Świetne wieści dla Polaków

Malawi
fot. erichon/ Shutterstock

Afryka przyciąga coraz więcej turystów. Nic dziwnego - tamtejsze kraje mają do zaoferowania m.in. piękne widoki, pyszną kuchnię, czy nietypowe atrakcje. O ile na miejscu ceny są dość korzystne, o tyle logistyka wyjazdu i związane z nią koszty mogą przerazić. Jak się okazuje, kolejny kraj znosi wizy dla Polaków. 

Od stycznia 2024 r. polecimy do Kenii bez wizy. Teraz kolejny kraj ogłosił dla nas dobrą nowinę. 

Malawi bez wiz dla Polaków

Wiele krajów Afryki jest trudno dostępnych dla Polaków ze względów logistycznych. Często należy osobiście ubiegać się o wizę, po którą niekiedy trzeba udać się do Berlina, gdyż w Polsce nie funkcjonuje ambasada danego państwa. 

Jak podała Wirtualna Polska, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ambasada Malawi w Berlinie ogłosiły zniesienie wiz wjazdowych dla obywateli blisko 80 krajów, w tym Polski. Niegdyś cena dokumentu wynosiła ok. 250 dol. Zniesienie obowiązku wizowego to spora oszczędność dla turystów. 

Malawi - kraj bez dostępu do oceanu

Malawi to mały kraj położony w południowo-wschodniej Afryce. W kraju zamieszkałym przez ok. 20 mln mieszkańców dominuje religia chrześcijańska. Językiem urzędowy jest angielski oraz czewa. Malawi nie ma bezpośredniego dostępu do oceanu. Graniczy z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią. 

W północnej części kraju znajdują się lasy deszczowe, a gospodarka kraju w większości opiera się na rolnictwie. Na miejscu produkuje się m.in. fasolę, ryż, tytoń, herbatę. Fani nietypowych atrakcji mogą wybrać się na safari po tamtejszych rezerwatach przyrody i parkach.

Jezioro Niasa największą atrakcją Malawi

Jedną z największych atrakcji kraju są okolice długiego na prawie 600 km jeziora Niasa. Należy ono do grupy tzw. Wielkich Jezior Afrykańskich i leży na granicy między państw: Malawi, Tanzanii i Mozambiku. Wokół znajdują się wysokie na ok. 3 000 m góry. 

Niasa jest piątym największym na świecie pod względem objętości oraz dziewiątym pod względem powierzchni. 

Czytaj także: To koniec zmiany czasu? Komisja Europejska podała kluczową datę

Warstwy tamtejszej wody nie mieszają się ze sobą, a największa występująca głębokość do 706 m. Jezioro zamieszkuje wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt.