Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Koniec z nieudanym pakowaniem. Wystarczy, że użyjesz tej jednej rzeczy. Każdy ma ją w domu
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 17.09.2023 08:42

Koniec z nieudanym pakowaniem. Wystarczy, że użyjesz tej jednej rzeczy. Każdy ma ją w domu

Walizka
Fot. ShutterstockLee Charlie,Canva

Ekspertka ds. biżuterii w Pandora UK Sarah Rowlands podzieliła się swoimi najlepszymi wskazówkami dotyczącymi zabierania ze sobą cennych przedmiotów, w tym biżuterii. Kto by pomyślał, że kawałek folii spożywczej może tak wiele ułatwić.

Z tych rad powinna skorzystać każda kobieta podczas pakowania się do podróży. 

Biżuteria a lot samolotem

Bardzo często na etapie pakowania decydujemy się zabrać cenne akcesoria, z których będziemy korzystać i nosić na wyjeździe. W przypadku kobiet jest to np. biżuteria. Zdarza się jednak, że po przybyciu na miejsce, otwierając walizkę, zastajemy poplątane łańcuszki czy bransoletki. Nieprawidłowo zapakowane mogą wówczas okazać się całkowicie nieużyteczne.

Ekspertka ds. biżuterii w Pandora UK Sarah Rowlands zdradza, jak obchodzić się z cenną biżuterią, tak, by faktycznie posłużyła nam na wyjeździe. Nie ma sensu zakładać ją na siebie, ponieważ podczas kontroli na lotnisku będziemy musieli ją zdjąć, a następnie ponownie założyć, co może być nieco problematyczne. Rozsądne więc będzie spakowanie jej do bagażu, jednak trzeba wiedzieć, w jaki sposób. 

Jak spakować cenną biżuterię do bagażu?

Aby uniknąć frustrujących sytuacji związanych z odplątywaniem biżuterii, ekspertka twierdzi, że dobrym pomysłem będzie użycie dużego kawałka folii spożywczej. “Weź kawałek folli i połóż biżuterię w odległości około 5 cm na jednej połowie foli. Następnie złóż drugą połowę folii, tak aby biżuteria była w nią owinięta. Na koniec delikatnie zwiń folię z biżuterią w środku tak, aby była zwarta, niesplątana i można ją było zapakować do małego pudełka lub woreczka” - mówi Sarah.

Jak twierdzi kobieta, w ten sposób folia spożywcza ochroni naszyjnik lub bransoletkę przed splątaniem. W przypadku, gdy ten sposób nie zadziała lub gdy nie posiada się takiej folii, można również spróbować przeciągnąć naszyjnik przez słomkę.

Nieco inaczej należy zapakować kolczyki. “Wykorzystaj stary kawałek styropianu i przebij małe dziurki, aby kolczyki mogły przez nie przejść. Możesz też przebić kolczyki przez wacik, aby zapewnić bezpieczny transport. To lepsze niż przechowywanie wielu kolczyków luzem w małej torebce lub woreczku” - tłumaczy ekspertka. 
 

Co w przypadku zaginięcia bagażu?

Zawsze jednak istnieje ryzyko, że walizka może zaginąć. Wtedy idealne zapakowanie cennych przedmiotów na nic się zda. Co wówczas turysta powinien zrobić? Kierownik ds. bagażu w firmie SITA Peter Drummond sugeruje, że warto zawczasu dorzucić do bagażu przynajmniej jeden losowy przedmiot np. miękkiej zabawki lub nietypowego ubrania. Dzięki temu w przypadku zagubienia bagażu pracownikom łatwiej będzie go namierzyć. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem będzie przywiązanie do niego np. kolorowej wstążki.

“Jedną z najczęstszych przyczyn zgubienia toreb jest to, że wyglądają jak torby innej osoby i przez pomyłkę zostały zabrane” - tłumaczy Peter.