Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Koniec taniego podróżowania. Pokazali, o ile zdrożały bilety lotnicze
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 07.09.2023 21:03

Koniec taniego podróżowania. Pokazali, o ile zdrożały bilety lotnicze

Lotnisko Chopina
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Tegoroczne wakacje przyniosły wzrost cen biletów lotniczych, ale i pozostałych usług. O ponad 70 proc. zwiększyły się opłaty dotyczące bagażu podręcznego, a rejestrowanego o prawie połowę w porównaniu z ubiegłym rokiem - wynika z danych platformy do rezerwacji biletów lotniczych FRU.pl.

Od czerwca do sierpnia Polacy planowali wyjazdy z większą ostrożnością, kierując się w znacznej mierze ich kosztem. Wyjeżdżaliśmy na krócej, ale nie rezygnowaliśmy z odpoczynku. 

 

Wakacje uderzyły Polaków po kieszeni

Utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja i rosnące ceny sprawiły, że wakacyjne wyjazdy obciążyły portfele Polaków zdecydowanie bardziej niż rok temu. Nie dziwi więc, że całkowity koszt wyjazdu miał wpływ na ostateczną decyzję o miejscu letniego wypoczynku. Gdzie wyjeżdżaliśmy? Prawie połowa spędziła w tym roku wakacje poza krajem (49 proc.).

Respondenci jako powód wyboru zagranicznych destynacji wymieniali najczęściej chęć podróżowania w nowe miejsca (75 proc.) i trudną do przewidzenia pogodę w kraju (52 proc.). Lepszy stosunek ceny do jakości również przemawiał na korzyść zagranicznych wyjazdów (40 proc.). Natomiast 25 proc. wskazało, że zagraniczne wakacje są tańsze niż te spędzane w Polsce.

Perspektywa poniesienia zbliżonych kosztów związanych na przykład z pobytem nad polskim morzem sprawiała, że chętniej wybieraliśmy atrakcyjne miasta czy plaże na zachodzie lub południu Europy, gdzie dobra pogoda jest praktycznie gwarantowana. Co może zaskakiwać, taki sam odsetek osób zdecydował się na łączony urlop w Polsce i za granicą (49 proc.).

Do najpopularniejszych pięciu wakacyjnych kierunków należały Włochy, Grecja, Hiszpania, Turcja, Chorwacja. Najczęściej rezerwowano bilety lotnicze do krajów w obrębie Europy, a wśród najchętniej odwiedzanych miejsc znalazły się takie miasta jak: Paryż (ceny biletów od 554 zł), Rzym (od 668 zł), Londyn (od 480 zł), Barcelona (od 875 zł) czy Ateny (od 653 zł).
 

Bilety lotnicze droższe aż o 28 proc.

W górę poszły ceny biletów lotniczych. Eksperci FRU.pl wskazują, że ich średnia cena w 2023 roku wyniosła 745 zł i była wyższa o 28 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jeśli chodzi o możliwość wyboru preferowanego miejsca na pokładzie samolotu, opłata zwiększyła się o 63 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem. 

„Pomimo rosnących cen, pasja do podróżowania i dążenie do zdobywania nowych doświadczeń ciągle napędzają Polaków. Wakacje są dla nas priorytetem, do tego stopnia, że wydatki związane z urlopem często wyprzedzają te pozostałe, jak na przykład luksusowe zakupy, jedzenie na mieście, remont mieszkania czy zakup sprzętu do domu” - komentuje Marta Gałuszka, Brand Manager FRU.pl
 

Wyjeżdżaliśmy najchętniej na tydzień

Dane pokazują też, że Polacy wyjeżdżali raczej na przedłużone weekendy albo tylko na tygodniowe wczasy. Urlop trwający od 3 do 8 dni zadeklarowało 64 proc. osób. Loty rezerwowaliśmy najczęściej z co najmniej dwumiesięcznym wyprzedzeniem (23 proc.).  Nieco częściej bukowaliśmy także loty z wyprzedzeniem do maksymalnie 3 dni (13 proc.), czyli o 3 proc. więcej r/r, co ma związek głównie z lotami w celach służbowych.