Popularne regiony znikają na naszych oczach. NASA opublikowała niepokojące zdjęcia
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest projekt Images of Change
Co ma wpływ na zmiany widoczne na zdjęciach
Jaka jest opinia ekspertów na temat zmian klimatycznych
Klimat na naszej planecie zmieniał się od dawna. Aktualnie zmagamy się z kolejną zmianą, jednak tym razem, do jej powstania znacznie przyczyniły się działania człowieka. NASA pokazała niepokojące zdjęcia, które pokazują, w jakim kierunku idzie Ziemia.
Zmiana klimatu. NASA pokazuje tragiczne skutki
NASA przygotowała specjalny projekt o nazwie Images of Change, co w tłumaczeniu na język polski oznacza "obrazy zmiany". Został udostępniony na ich stronie internetowej. Jest to zestawienie w postaci 500 zdjęć.
Fotografie mają pokazać, jak bardzo zmienia się nasza planeta. W większości są to zdjęcia satelitarne, ale można znaleźć także zwykłe obrazy. W niektórych przypadkach widzimy zestawienia na przestrzeni lat, a w innych na przestrzeni miesięcy.
Porównując zdjęcia, można zauważyć, jak dynamicznie zmienia się Ziemia. Różnice, które można zauważyć, nie wynikają tylko ze zmian klimatycznych, ale także z urbanizacji, powodzi, susz i pożarów.
Najbardziej zapadające w pamięć porównania pokazują ewolucję lodowców Nowej Zelandii, śnieg na Saharze, topnienie lodu w Kanadzie, czy też wstrzymanie ruchu w Wuhan w Chinach. Najbardziej brutalne wydaje się zestawienie zdjęć Arktyki. Widać na nich, jak zmniejsza się lodowa powierzchnia.
Wybrzeże Australii, fot. climate.nasa.gov/images-of-change (screen)
- Przy obecnym tempie, w jakim postępuje ten spadek, jest bardzo prawdopodobne, że letnia pokrywa lodowa Arktyki całkowicie zniknie do końca tego stulecia – powiedział Joey Comiso, naukowiec pracujący dla NASA.
- Nie tylko kurczy się zasięg lodu latem, ale też lód staje się cieńszy. To podwójna strata – dodał z kolei dyrektor NSIDC Mark Serreze. Eksperci uważają, że w 2020 roku odnotowano drugi najniższy w historii zasięg lodu morskiego w Arktyce. Zapisy są prowadzone od 42 lat. O innym projekcie NASA pisaliśmy tutaj.
Zmiany w stanie Waszyngton, fot. climate.nasa.gov/images-of-change (screen)
Zbliża się koniec Amazonii
O tragicznych skutkach zmian klimatycznych oraz działania człowieka pisaliśmy kilka dni temu, kiedy przedstawiliśmy rokowania dotyczące lasów amazońskich. Okazuje się, że wkrótce mogą one stać się sawanną.
- Wątpliwe jest, aby lasy amazońskie pozostały odporne na zmiany hydroklimatu regionalnego. Największy niepokój budzi nasilenie śmiertelności drzew spowodowanej suszą, wynikającej z synergii pożarów, wylesiania i wycinki - napisał Robert Walker, profesor geografii z University of Florida.
Tereny lasów amazońskich mają być zdominowane przez łatwopalne trawy oraz krzewy. Ekspert porównał to do suszy, z którą Amazonia zmierzyła się w 2005 roku. Ma się to stać nową normą. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
Źródło: National Geographic