Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Chcą wyjaśnić tajemnicę katastrofy lotniczej. Nowe fakty mogą być przełomowe. Władze we Włoszech zdecydowały
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 27.06.2020 14:37

Chcą wyjaśnić tajemnicę katastrofy lotniczej. Nowe fakty mogą być przełomowe. Władze we Włoszech zdecydowały

Katastrofa lotnicza sprzed lat
fot. pixabay/corgaasbeek

Katastrofa lotnicza dla większości z nas to obraz widziany tylko na dużym ekranie. Niestety w historii lotnictwa jest wiele dramatów, które rozegrały się w drodze powietrznej. Wiele katastrof do dziś nie zostało wyjaśnionych, co budzi wśród wielu duże kontrowersje. Jak się okazuje, wyjaśnieniem jednej z najbardziej tajemniczych katastrof lotniczych zajął się włoski rząd. Śledztwo może być przełomowe.

Katastrofa lotnicza sprzed lat

27 czerwca 1980 roku samolot linii Itavia leciał z Bolonii do Palermo. Niestety w wyniku niejasnych okoliczności, maszyna spadła na Sycylii do morza. Woda pochłonęła 81 osób i członków załogi. Przez 40 lat co chwile pojawiały się nowe wątki, które rzucały cień na zdarzenie. Niestety teorie były tak sprzeczne ze sobą, że nie udało się ułożyć ich w całość. Najczęstszym motywem, który się pojawiał była hipoteza, jakoby maszyna została zastrzelona przez siły francuskie lub amerykańskie. W 1980 roku w okolicach Sycylii trwały wówczas ćwiczenia NATO. Pojawiło się również przypuszczenie, że włoska maszyna została pomylona z samolotem ówczesnego przywódcy Libii - Muammara Kadafiego, który chciano zastrzelić.

Nowe fakty katastrofy lotniczej

W 2013 roku Sąd Najwyższy we Włoszech orzekł, że istnieje bardzo dużo niepodważalnych dowodów na to, że lot nr IH870 został trafiony zbłąkaną rakietą przeciwlotniczą. Sąd wymierzył w państwo włoskie karę finansową, jako odszkodowanie dla bliskich ofiar za to, że włoski rząd nie zagwarantował bezpieczeństwa lotu przy pomocy radarów cywilnych i wojskowych. Sprawa jest o tyle tajemniczna, że wcześniej komisja zajmująca się wyjaśnieniem katastrofy stwierdziła, że przyczyną był wybuch bomby położonej w toalecie, która została podłożona przez niezindegndyfikowaną osobę.

Wznowienie śledztwa ws. katastrofy

W 40. rocznicę katastrofy, która została zorganizowana w Bolonii, prezydent Sergio Mattarella napisał specjalne oświadczenie, w którym zasugerował wznowienie śledztwa ws. Wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Wezwał inne narody to współpracy przy rozwiązywaniu tajemniczego dramatu.

Nie można zrezygnować z zadania wyjaśnienia tego, co nadal nie jest jasne w wydarzeniach tego dramatycznego wieczoru. Znalezienie ostatecznych odpowiedzi, pełna i jednoznaczna rekonstrukcja faktów wymaga zaangażowania instytucji i otwartej współpracy między krajami sojusznikami, z którymi podzielamy wspólne wartości. Obowiązek poszukiwania prawdy ma fundamentalne znaczenie dla Republiki - stwierdził szef państwa.

Przewodnicząca włoskiego Senatu, Maria Elisabetta Alberti Casellati wydała deklaracje ws. Katastrofy, w której podkreśliła:

- 40 lat po masakrze, która spowodowała śmierć 81 niewinnych osób, Ustica wymaga sprawiedliwości. Na wyjaśnienie przyczyn tragedii czeka cały kraj - stwierdziła.

Źródło: Onet

Tagi: Samolot lot