Katastrofa lotnicza sprzed latfot. pixabay/corgaasbeek

Chcą wyjaśnić tajemnicę katastrofy lotniczej. Nowe fakty mogą być przełomowe. Władze we Włoszech zdecydowały

Katastrofa lotnicza we Włoszech sprzed 40 lat znów wraca na języki włoskich polityków. Włoski rząd nie wiem co się wydarzyło 40 lat temu i postanawia zbadać sprawę katastrofy od nowa.

Katastrofa lotnicza dla większości z nas to obraz widziany tylko na dużym ekranie. Niestety w historii lotnictwa jest wiele dramatów, które rozegrały się w drodze powietrznej. Wiele katastrof do dziś nie zostało wyjaśnionych, co budzi wśród wielu duże kontrowersje. Jak się okazuje, wyjaśnieniem jednej z najbardziej tajemniczych katastrof lotniczych zajął się włoski rząd. Śledztwo może być przełomowe.

Katastrofa lotnicza sprzed lat

27 czerwca 1980 roku samolot linii Itavia leciał z Bolonii do Palermo. Niestety w wyniku niejasnych okoliczności, maszyna spadła na Sycylii do morza. Woda pochłonęła 81 osób i członków załogi. Przez 40 lat co chwile pojawiały się nowe wątki, które rzucały cień na zdarzenie. Niestety teorie były tak sprzeczne ze sobą, że nie udało się ułożyć ich w całość. Najczęstszym motywem, który się pojawiał była hipoteza, jakoby maszyna została zastrzelona przez siły francuskie lub amerykańskie. W 1980 roku w okolicach Sycylii trwały wówczas ćwiczenia NATO. Pojawiło się również przypuszczenie, że włoska maszyna została pomylona z samolotem ówczesnego przywódcy Libii - Muammara Kadafiego, który chciano zastrzelić.

Nowe fakty katastrofy lotniczej

W 2013 roku Sąd Najwyższy we Włoszech orzekł, że istnieje bardzo dużo niepodważalnych dowodów na to, że lot nr IH870 został trafiony zbłąkaną rakietą przeciwlotniczą. Sąd wymierzył w państwo włoskie karę finansową, jako odszkodowanie dla bliskich ofiar za to, że włoski rząd nie zagwarantował bezpieczeństwa lotu przy pomocy radarów cywilnych i wojskowych. Sprawa jest o tyle tajemniczna, że wcześniej komisja zajmująca się wyjaśnieniem katastrofy stwierdziła, że przyczyną był wybuch bomby położonej w toalecie, która została podłożona przez niezindegndyfikowaną osobę.

Wznowienie śledztwa ws. katastrofy

W 40. rocznicę katastrofy, która została zorganizowana w Bolonii, prezydent Sergio Mattarella napisał specjalne oświadczenie, w którym zasugerował wznowienie śledztwa ws. Wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Wezwał inne narody to współpracy przy rozwiązywaniu tajemniczego dramatu.

Nie można zrezygnować z zadania wyjaśnienia tego, co nadal nie jest jasne w wydarzeniach tego dramatycznego wieczoru. Znalezienie ostatecznych odpowiedzi, pełna i jednoznaczna rekonstrukcja faktów wymaga zaangażowania instytucji i otwartej współpracy między krajami sojusznikami, z którymi podzielamy wspólne wartości. Obowiązek poszukiwania prawdy ma fundamentalne znaczenie dla Republiki - stwierdził szef państwa.

Przewodnicząca włoskiego Senatu, Maria Elisabetta Alberti Casellati wydała deklaracje ws. Katastrofy, w której podkreśliła:

- 40 lat po masakrze, która spowodowała śmierć 81 niewinnych osób, Ustica wymaga sprawiedliwości. Na wyjaśnienie przyczyn tragedii czeka cały kraj - stwierdziła.

Źródło: Onet

Następny artykuł