Turysci.pl

fot. pixabay/bikeowepodroze

Byliście na Kaszubach? Podczas podróży na północ Polski warto spróbować kilku dań

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Kaszuby to region kulturowy w północnej części Polski. Mimo swojej kulturowej i historycznej odrębności dziś stanowią część województwa pomorskiego. Kaszubki posiadają własny język, który od 2005 roku ma w Polsce status języka regionalnego. Według podziału administracyjnego wyróżnić możemy Kaszuby etniczne, które stanowią 30% społeczności oraz Kaszuby historyczne, które obejmują gminy, na których jeszcze 200 lat temu zamieszkiwali Kaszubi.

Kuchnia kaszubska - historyczne dziedzictwo

Bez dwóch zdań kuchnia kaszubska posiada bogate dziedzictwo. Tradycyjnymi elementami kuchni kaszubskiej są wszystkie bogactwa lasów, jezior, sadów, łąk, pól i mórz. Kuchnia ta związana jest przede wszystkim z życiem codziennym mieszkańców. Dodatkowo nieustanna praca, która jest wpisana w kulturę kaszub, sprawia, że wszystkie potrawy kuchni kaszubskiej są łatwe w przygotowaniu. Dla smakoszy ryb kaszubskie dania będą doskonałym rarytasem, gdyż ryby są podstawowym atrybutem większości potraw na Kaszubach.

Poza regionalnymi smakołykami warto także zapoznać się z wieloma atrakcjami turystycznymi, jakie oferują Kaszuby. Przede wszystkim fani przebywania na świeżym powietrzu będą zachwyceni, bowiem mogą rozkoszować się wyjątkowo zróżnicowanymi widokami: nadmorskim, leśnik, pojezierskim i pagórkowatym. Jak widać, każdy znajdzie coś dla siebie. Można spacerować bez końca, skupić się na jeździe na rowerze lub oddawać się rozrywce na wodzie. 

Turyści mają do wyboru aż 72 716 tysięcy miejsc noclegowych oraz ponad 600 obiektów wartych zobaczenia. Są wśród nich liczne cuda architektowniczne, takie jak rynek w Chojnicach czy zamek w Bytowie. Dla młodszych podróżników ogromną frajdą będzie zobaczenie fokarium na Helu. Starsi z kolei w tym samym miejscu mogą zobaczyć Muzeum Obrony Wybrzeża czy Muzeum rybołówstwa.

Kuchnia kaszubska - popularne dania

Podczas podróży na Kaszuby furorę robią:- Ruchanki;- Babka gotowana;- Kaczka nadziewana z żurawiną;- Śledzie w zalewie octowej;- Zupa rybna;- Prażonki;- Grochówka z kiszoną kapustą; - Wędzony pstrąg.

A Wy jakie polecacie dania kaszubskie? Podzielcie się tym z nami na Facebooku.

Tagi:

PodróżePolska

Podobne artykuły

Polska

Najpiękniejsze drewniane kościoły w Małopolsce. Wyrusz na wyprawę wyjątkowym szlakiem
Czytaj więcej >

Polska

Wiosenny baby boom we Wrocławiu. Tymi narodzinami chwali się prezydent miasta
Czytaj więcej >

Polska

Znalazł w rowie żółwia i od razu wezwał pomoc. Ogromny gad mógłby odgryźć mu dłoń
Czytaj więcej >

Polska

Akcja ratunkowa w Tatrach. Mężczyźni utknęli na szczycie. Koczowali tam całą noc
Czytaj więcej >

Polska

Duża zmiana dla turystów wylatujących do Chorwacji. To ukróci kolejki na lotniskach
Czytaj więcej >

Polska

Polskie Malediwy można zwiedzać za darmo. Niesamowite, co skrywa turkusowa woda
Czytaj więcej >
Hubert Mrozowicz

Z wykształcenia kulturoznawca i aktor. Z pasji podróżnik, który uwielbia pisać i dzielić się z innymi swoimi historiami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]