Turysci.pl > Polska > Byliście na Kaszubach? Podczas podróży na północ Polski warto spróbować kilku dań
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 24.03.2022 22:03

Byliście na Kaszubach? Podczas podróży na północ Polski warto spróbować kilku dań

Kaszuby popularne dania
fot. pixabay/bikeowepodroze

Kaszuby to region kulturowy w północnej części Polski. Mimo swojej kulturowej i historycznej odrębności dziś stanowią część województwa pomorskiego. Kaszubki posiadają własny język, który od 2005 roku ma w Polsce status języka regionalnego. Według podziału administracyjnego wyróżnić możemy Kaszuby etniczne, które stanowią 30% społeczności oraz Kaszuby historyczne, które obejmują gminy, na których jeszcze 200 lat temu zamieszkiwali Kaszubi.

Kuchnia kaszubska - historyczne dziedzictwo

Bez dwóch zdań kuchnia kaszubska posiada bogate dziedzictwo. Tradycyjnymi elementami kuchni kaszubskiej są wszystkie bogactwa lasów, jezior, sadów, łąk, pól i mórz. Kuchnia ta związana jest przede wszystkim z życiem codziennym mieszkańców. Dodatkowo nieustanna praca, która jest wpisana w kulturę kaszub, sprawia, że wszystkie potrawy kuchni kaszubskiej są łatwe w przygotowaniu. Dla smakoszy ryb kaszubskie dania będą doskonałym rarytasem, gdyż ryby są podstawowym atrybutem większości potraw na Kaszubach.

Poza regionalnymi smakołykami warto także zapoznać się z wieloma atrakcjami turystycznymi, jakie oferują Kaszuby. Przede wszystkim fani przebywania na świeżym powietrzu będą zachwyceni, bowiem mogą rozkoszować się wyjątkowo zróżnicowanymi widokami: nadmorskim, leśnik, pojezierskim i pagórkowatym. Jak widać, każdy znajdzie coś dla siebie. Można spacerować bez końca, skupić się na jeździe na rowerze lub oddawać się rozrywce na wodzie. 

Turyści mają do wyboru aż 72 716 tysięcy miejsc noclegowych oraz ponad 600 obiektów wartych zobaczenia. Są wśród nich liczne cuda architektowniczne, takie jak rynek w Chojnicach czy zamek w Bytowie. Dla młodszych podróżników ogromną frajdą będzie zobaczenie fokarium na Helu. Starsi z kolei w tym samym miejscu mogą zobaczyć Muzeum Obrony Wybrzeża czy Muzeum rybołówstwa.

Kuchnia kaszubska - popularne dania

Podczas podróży na Kaszuby furorę robią:- Ruchanki;- Babka gotowana;- Kaczka nadziewana z żurawiną;- Śledzie w zalewie octowej;- Zupa rybna;- Prażonki;- Grochówka z kiszoną kapustą; - Wędzony pstrąg.

A Wy jakie polecacie dania kaszubskie? Podzielcie się tym z nami na Facebooku.