Johannesburg miasto RPAfot. pixabay/mzgiaconte

Johannesburg. Jedno z najmłodszych miast na całym świecie

Johannesburg jest najchętniej odwiedzanym miastem na kontynencie afrykańskim. Dodatkowo metropolia ta nosi miano jednego z najmłodszych miast na świecie. Jego historia sięga XIX wieku, natomiast dziś ma wiele do zaoferowania każdemu turyście.

Johannesburg jest jednym z największych miast w RPA. Dodatkowo miasto może poszczycić się mianem jednego z najmłodszych miast na świecie. Przez ponad 130 lat tereny dzisiejszego Johannesburgu przekształciły się z pola namiotowego w metropolię, której liczba ludności sięga ponad 4 mln.

Johannesburg

Johannesburg, fot. pixabay/misio, pixabay license


Johannesburg - jedno z najmłodszych miast na świecie

Historia Johannesburga sięga XIX wieku. Dokładnie 4 października 1886 roku, gdy świat obiegła gorączka złota, w okolicach dzisiejszego Johannesburga zaczęło pojawiać się coraz więcej osób, które na terenach RPA poszukiwało cennego surowca.

W ciągu niemal jednego stulecia miasto zamieniło się z pola namiotowego dla poszukiwaczy złota, w metropolię z nowoczesnymi budynkami i drapaczami chmur.

W Johannesburgu znajduje się najwyższy budynek w Afryce. Jest nim Hillbrow Tower, który mierzy aż 270 metrów. Dla porównania Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ma 237 metrów i jest wciąż najwyższym drapaczem chmur w Polsce.

Na kontynencie afrykańskim, obok miasta RPA, jedynie stolica Egiptu (Kair) uznawana jest za metropolię, która tętni życiem i posiada bogatą ofertę kulturalną i turystyczną.

Johannesburg

Johannesburg, fot. pixabay/Willie, pixabay license

W Johannesburgu zwiedzić możemy około 150 obiektów, które wpisane są na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Poza tym turyści mają do dyspozycji prawie 60 publicznych basenów.


W metropolii RPA jeździ 550 autobusów na 80 różnych liniach, które przewożą rocznie ok. 20 milionów pasażerów.


Niestety duża populacja wiąże się z gigantyczną produkcją śmieci. Każdego roku miasto zbiera 1,8 mln ton odpadów.


Warto pamiętać, że Johannesburg nie jest stolicą RPA, choć wiele osób tak twierdzi. Republika Południowej Afryki ma obecnie 3 stolice: Pretoria (stolica administracyjna), Bloemfontein (stolica sądowa) oraz Cape Town (stolica ustawodawcza).

Według rankingu, który został stworzony przez MasterCard, Johannesburg jest najczęściej odwiedzanym miastem na kontynencie afrykańskim.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: fajnepodroze

Następny artykuł