Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Jeszcze kilka dni i wolne! Te województwa jako pierwsze w Polsce rozpoczną ferie zimowe
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 11.01.2024 16:47

Jeszcze kilka dni i wolne! Te województwa jako pierwsze w Polsce rozpoczną ferie zimowe

Sanki
Fot. Canva

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Choć niektórzy uczniowie w Polsce muszą jeszcze trochę poczekać, to już za kilka dni kilka województw w końcu doczeka się długiej, bo aż dwutygodniowej przerwy.

Podczas ferii zimowych, miasta przygotowały masę atrakcji dla dzieci i młodzieży, z których warto skorzystać. 

Co czeka uczniów, którzy pierwsi rozpoczną zimowe ferie?

Mazowsze wraz z województwem dolnośląskim, opolskim i zachodniopomorskim jako pierwsze rozpocznie ferie zimowe. Uczniowie szkół wprost już nie mogą się doczekać, a zostało zaledwie kilka dni. Zazwyczaj każde województwo przygotowuje dla dzieci i młodzieży różne atrakcje. To świetna alternatywa dla tych, którzy nie mają możliwości, by wyjechać, a perspektywa siedzenia w domu przez dwa tygodnie nie brzmi zbyt zachęcająco.

O to, z czego będą mogły skorzystać dzieci najlepiej dowiedzieć się na oficjalnych stronach internetowych miast. Warszawa np. w trakcie trwania ferii zaprasza na różne spektakle, warsztaty, spotkania z ciekawymi gośćmi, czy aktywności sportowe, w tym możliwość bezpłatnego skorzystania z basenów w ośrodkach “Namysłowska”, “Grzybowska”, Inflancka”, “Polonia” i “Rozbrat”.

Terminy ferii zimowych 2024. Śniegu będzie wówczas co niemiara

Ferie zimowe 2024 prezentują się następująco:

15 - 28 stycznia - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie,
22 stycznia - 4 lutego - województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie,
29 stycznia - 11 lutego - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie,
12 - 25 lutego - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Niektórzy nie wyobrażają sobie ferii zimowych bez śniegu. Jak wskazuje Państwowy Instytut Badawczy, 15 stycznia śnieg pokryje niemal całą powierzchnię kraju. Najwięcej spadnie go na północnym i południowym wschodzie. Warto zatem wziąć pod uwagę te kierunki, planując zimowe wyjazdy. 

Gdzie pojechać z dziećmi na ferie zimowe?

Wielu Polaków tegoroczne ferie chce spędzić na stokach, a w kraju jest ich całe mnóstwo. Nie tylko w Zakopanem dzieci i młodzież czeka zimowe szaleństwo. Lista atrakcyjnych miejsc jest naprawdę długa.

Rodzice, którzy chcą zabrać swoje dzieci na narty, mogą rozważyć wyjazd: w Sudety, gdzie znajduje się ośrodek narciarski Zieleniec Ski Arena, Beskidy, a szczególnie Korbielów z ośrodkiem zlokalizowanym na zboczach Pilska czy do Czarnej Góry Resort, znajdującej się ok. 120 km od Wrocławia. Tym, którym serce skradło Zakopane i Tatry, mogą udać się z kolei na Kasprowy Wierch i Białkę Tatrzańską.