Turysci.pl Turystyka "Jeszcze dwa lata temu było zupełnie inaczej". Czy biura podróży mają się obawiać?
fot. Kekyalyaynen Shutterstock

"Jeszcze dwa lata temu było zupełnie inaczej". Czy biura podróży mają się obawiać?

15 lipca 2024
Autor tekstu: Natalia Księżak

Dlaczego Polacy coraz chętniej rezerwują zagraniczne wyjazdy z platformami podróży? Ile
pieniędzy przeznaczają na wakacje w formule lot plus hotel? Jakie kryteria biorą pod
uwagę przy wyborze noclegu i dlaczego największy odsetek podróżników leci na urlop
poza sezonem wakacyjnym? Odpowiedzi na te pytania dostarcza najnowsze badanie
agencji GfK i platformy podróży eSky.pl. Firmy już po raz trzeci sprawdziły zachowania
podróżnicze Polek i Polaków.

Polacy niezdecydowani. Wakacje z biurem podróży czy samodzielnie?

Według najnowszego badania GfK i eSky.pl na zarezerwowanie tegorocznych wakacji poprzez internetowe platformy podróży stawia połowa rodaków (49 proc.). Jednocześnie niemal identyczny odsetek osób (51 proc.) korzysta z zorganizowanego wyjazdu w ofercie touroperatora.

- Jeszcze dwa lata temu te proporcje wyglądały zupełnie inaczej, gdyż 60 proc. osób decydowało się na wykupienie wycieczki z biura podróży. To postępująca zmiana w zachowaniach konsumenckich na korzyść internetowych platform, które od dominują w Europie Zachodniej , a jeszcze w tej dekadzie zdetronizują w wielu aspektach tych organizatorów podróży w regionie, którzy wciąż działają w tradycyjnym modelu opartym na ograniczonej liczbie kierunków i skromnej ofercie hotelowej — twierdzi Deniz Rymkiewicz, ekspert platformy podróży eSky.pl.

Opcja all inclusive w biurach nadal najpopularniejsza

Jak dodaje, od kilku lat obserwowany jest stabilny wzrost zainteresowania podróżami organizowanymi we własnym zakresie.

-Z jednej strony przemawiają za tym wygoda i łatwość wyszukiwania ofert, a z drugiej także rosnące oczekiwania Polaków wobec firm, z którymi podróżują za granicę. Doceniają szeroki wybór kierunków, hoteli i lotów , dzięki którym można zarezerwować wyjazd wedle indywidualnych preferencji. Ponadto takie podróże nieraz okazują się nawet do kilkudziesięciu procent tańsze w porównani u z ofertą touroperatorską . Nie dziwi zatem, że jeden na pięciu Polaków (21 proc.) woli zaplanować podróż we własnym zakresie, nie decydując się na żadną narzuconą formułę wyjazdu — wyjaśnia Rymkiewicz.

kasa2.PNG

Jednocześnie w przypadku wyjazdów zorganizowanych to opcja all inclusive pozostaje najpopularniejsza, ponieważ wybiera ją 58 proc. respondentów. Natomiast oferty last minute, wycieczki objazdowe i wakacje first minute interesują odpowiednio 36, 23 i 16 proc. klientów. Co ciekawe, w wariancie all inclusive najczęściej podróżują osoby w wieku 55-65 lat, a wakacje last minute to wybór numer jeden wśród młodzieży od 18. do 24. roku życia.

Ile będą kosztować wakacje Polaków?

W tym roku na urlop za granicą planuje wybrać się 76 proc. Polaków, którzy wzięli udział w badaniu zrealizowanym przez GfK na zlecenie platformy podróży eSky.pl.

- Zarówno rozpoczynamy wakacje coraz wcześniej, jak i kończymy je coraz później. To dlatego, że w ten sposób możemy nie tylko zaoszczędzić całkiem pokaźną kwotę na lotach i noclegach, ale również uniknąć dużego obłożenia hoteli i kolejek w miejscach turystycznych, co zwiększa komfort korzystania z infrastruktury obiektów - dodaje Rymkiewicz.

Przy wyborze kierunku podróży najczęściej kierujemy się takimi kryteriami jak klimat i pogoda (60 proc. wskazań, -3 p.p. r/r), szacunkowa cena całego wyjazdu (51 proc., -9 p.p. r/r), atrakcyjność danego kraju (51 proc., -2 p.p. r/r), okazyjne ceny lotów (48 proc., +10 p.p. r/r), daty dopasowane do potrzeb (42 proc., +1 p.p. r/r) i dostępne atrakcje turystyczne (42 proc.). Podczas tygodniowych wyjazdów urlopowych większość czasu przeznaczamy na odpoczynek
nad morzem lub basenem (50 proc.), samodzielne zwiedzanie i spacery (48 proc.), smakowanie lokalnej kuchni (41 proc.) i wizyty w muzeach (40 proc.). W nieco mniejszym stopniu dążymy do poznawania lokalnej kultury i historii (31 proc.), a także wychodzimy do restauracji i barów (27 proc.) czy rezerwujemy wycieczki z przewodnikiem (19 proc.).

kasa.PNG

Na wakacje za granicę najczęściej jeździmy we dwójkę (50 proc. odpowiedzi). Z kolei w trzy- i czteroosobowym gronie podróżuje odpowiednio 19 i 15 proc. ankietowanych. W trakcie wyjazdu towarzyszą nam z reguły partner lub partnerka (46 proc.), najbliższa rodzina (37 proc.) lub znajomi (22 proc.). Podróże w pojedynkę wybiera zaś 7 proc. Polaków. Urlop w innym kraju najczęściej trwa od pięciu do ośmiu dni (60 proc.). Rzadziej odpoczywamy przez 9-12 dni (25 proc.), choć jeszcze krócej wybieramy się na urlop od 13 do 16 dni – taką długość pobytu za granicą deklaruje 13 proc. pytanych.

Obserwuj nas w
autor
Natalia Księżak
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy