Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Jedziesz na wakacje do turystycznego kraju? Oto co zrobić, aby nie zostać okradzionym na miejscu
Magda Antoł
Magda Antoł 02.07.2023 18:13

Jedziesz na wakacje do turystycznego kraju? Oto co zrobić, aby nie zostać okradzionym na miejscu

Bazylika św. Piotra
Fot. Pixabay

W popularnych miejscach turystycznych aż roi się od turystów… i kieszonkowców. Jest dość duże prawdopodobieństwo, że to właśnie zwiedzający padną ofiarą kradzieży. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób kieszonkowcy rozpoznają turystę?

Okazuje się, że złodzieje w łatwy sposób rozpoznają, kto dokładnie jest turystą. Jego znakiem rozpoznawczym jest jeden charakterystyczny przedmiot.

Turysta z aparatem prędzej zostanie okradziony

Na portalu Reddit wielu turystów podzieliło się swoimi doświadczeniami z kradzieżami kieszonkowymi. Na utworzonych forach nie tylko ostrzegają siebie nawzajem, co dają porady pomagające w uniknięciu tak przykrej sytuacji na wakacjach. Jak piszą turyści, kieszonkowców przyciąga jeden przedmiot, z którym zazwyczaj chodzą wyposażeni zwiedzający. Mowa tutaj o aparacie fotograficznym.

Dlaczego turyści z aparatem zwracają na siebie uwagę?

Nie jest trudno domyślić się, że osoba uważnie rozglądająca się wokół z aparatem w dłoni jest turystą. Jeden z użytkowników nazwał kradzież kieszonkową przestępstwem oportunistycznym. Wystarczy chwila nieuwagi i rozproszenia, aby złodziej wykorzystał okazję i ukradł cenną zawartość z kieszeni. Największe zagrożenie czeka na turystów w najbardziej zatłoczonych miejscach oraz w trakcie robienia zdjęć, kiedy cała uwaga kierowana jest na ekran. Użytkownik napisał też, że nie jest możliwe dokonanie kradzieży, jeśli turysta jest czujny.

“Aparat fotograficzny zawieszony na szyi będzie oznaczał, że jesteś turystą, a więc potencjalnie “znakiem”. Wiele innych rzeczy będzie oznaczać cię jako turystę, na przykład fakt, że mówisz po angielsku i jedziesz do miejsca turystycznego” - dodał.

Jak ochronić się przed kradzieżą?

W rozmowie z portalem The Mirror ekspert ds. bezpieczeństwa zauważył, że w dzisiejszych czasach utrata telefonów oznacza dla większości turystów dość poważną stratę. Złodzieje nie tylko mają dostęp do aplikacji bankowych i kart kredytowych, co danych dotyczących lotu lub pobytu w hotelu.

Ben Stephens, menedżer ds. biznesowych przedsiębiorstw, doradził w jaki sposób zabezpieczyć dostęp do wrażliwych informacji zawartych w telefonach. Wystarczy ustawić oddzielną blokadę na karcie SIM, dzięki której kieszonkowiec nie zdoła uzyskać dostępu do kont czy wysyłać SMSów lub dzwonić. Ta opcja jest możliwa do znalezienia w ustawieniach zabezpieczeń. Ben doradza też, aby wyłączyć wyskakujące powiadomienia na ekranie. W ten sposób uniemożliwiamy złodziejowi zdobycie danych o nas.

Źródło: Mirror

Zabierz swoją pasję na wakacje. Trzy zagraniczne kierunki, gdzie nie będziesz się nudzić
Nietypowe kierunki podróży
Udając się na wakacje często stajemy przed wyborem - morze czy góry, plaża czy aktywny wypoczynek, muzeum czy błogi relaks pod palmami. A gdyby tak połączyć pasję z wypoczynkiem? Dla tych, którzy niekoniecznie lubią leżenie “plackiem” na plaży przygotowaliśmy trzy ciekawe propozycje.Platforma Getaway pomaga w doborze idealnych wakacji dostosowanych do naszych preferencji wypoczynkowych. Są to wakacje “szyte na miarę” potrzeb klienta. “Uzupełnieniem usługi planowania podróży jest pełna opieka 24/7 oraz organizacja wszelkich formalności, takich jak odprawy online, gromadzenie potwierdzeń i udostępnienie klientowi interaktywnego przewodnika na wyjazd” - czytamy w komunikacie prasowym.
Czytaj dalej
Wakacje w Hiszpanii o 25 proc. tańsze. Wystarczy kilka prostych trików
Alicante
Planowanie wakacji nie jest łatwe. Z tego powodu wiele osób decyduje się na usługi biur podróży, które zadbają zarówno o nocleg, transport, wyżywienie, a nawet dodatkowe atrakcje na miejscu. Jak się okazuje, organizując wakacje na własną rękę można naprawdę sporo zaoszczędzić. Portal eSky.pl dokoał analizy kosztów wakacyjnych wyjazdów organizowanych przez osoby prywatne oraz biura podróży. Jak się okazuje, organizując urlop indywidualnie można sporo zaoszczędzić. Jak to zrobić? Dzięki licznym portalom wystarczy wybrać interesujące nas loty (np. eSky.pl, Ryanair, Wizzair), noclegi (np. booking.com) czy dodatkowe atrakcje (np. getyourguide.pl) i samemu zająć się logistyką wyjazdu. Gwarantujemy, że choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać dość skomplikowane, dzięki takiemu rozwiązaniu można pod koniec czuć sporą satysfakcję, a i zaoszczędzić nieco pieniędzy w portfelu.
Czytaj dalej