Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Jak zrobić kompas z patyka i szyszki? Ten sposób może uratować ci życie
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 08.05.2023 09:24

Jak zrobić kompas z patyka i szyszki? Ten sposób może uratować ci życie

Las
Fot. Flickr/ Dion Hinchcliffe

Sezon na leśne spacery właśnie się rozpoczyna. Choć większość z nas porusza się bezpiecznymi trasami, czasami zdarza nam się zgubić właściwą drogę. Jak sobie wówczas poradzić? Okazuje się, że wystarczy do tego patyk i szyszka.

Umiejętności przetrwania przydają się nie tylko w amazońskiej dżungli, czy na pustkowiu. Podstawowe metody określania kierunków świata mogą okazać się bezcenne również podczas zwykłego spaceru po lesie, czy grzybobrania. Niewykluczone, że takie umiejętności pewnego dnia uratują ci życie.

Jak określić kierunek świata przy użyciu patyka i szyszki? To banalnie proste

Na profilu @partyzancilubelszczyzny na TikToku można znaleźć wiele ciekawych filmików na temat przetrwania w trudnych warunkach. Jeden z materiałów, który niedawno trafił do sieci, dotyczył sposobu na określenie kierunku świata. Autor nagrania udowodnił, że kierunek można określić przy użyciu bardzo prostych narzędzi, które bez trudu znajdziemy w każdym lesie. - Wystarczy wbić patyk i oznaczyć, gdzie pada cień - przyznał mężczyzna. 

- Bardzo ważne jest to, żebyś oznaczył miejsce, gdzie pada cień. W tym momencie używam szyszki. Za jakieś 15-20 minut cień się przesunie. Słońce wstaje na wschodzie i wędruje na zachód, czyli adekwatnie cień obraca z zachodu na wschód - wyjaśnił autor nagrania. 

Na filmiku rzeczywiście widać, jak cień się przesuwa. Po ok. 15 minutach mężczyzna narysował na ziemi dwie linie. Ponieważ wiedział, że cień przesuwa się na wschód, bez trudu wyznaczył, gdzie jest północ. W ramach potwierdzenia użył kompasu.

Niepozorny słupek w lesie może uratować życie

Ważnym elementem podczas spacerów po lesie mogą okazać się również niepozorne betonowe słupki oddziałowe. Jak się okazuje, one również wyznaczają kierunki świata. Wystarczy znaleźć dwie liczby o najniższej wartości na danym słupku. Wierzchołek ścianki, która łączy te numery, wyznacza północ.

- Jeśli ktoś wysilił się i przed wejściem do lasu sprawdził na mapie w aplikacji na telefonie, z którego kierunku wchodzi, będzie uratowany. Kiedy się zgubi, a padnie mu bateria w komórce, ustali dzięki słupkom kierunki w lesie i bez trudu skieruje się w stronę, z której przyszedł. W ten sposób wydostanie się z lasu - można usłyszeć w innym materiale poradnikowym dostępnym na profilu @partyzancilubelszczyzny na TikToku.

Tagi: Turystyka