Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Inflacja zmienia nasze turystyczne plany. Polacy odkładają pieniądze na wakacje marzeń
Redakcja Turyści
Redakcja Turyści 10.03.2023 15:12

Inflacja zmienia nasze turystyczne plany. Polacy odkładają pieniądze na wakacje marzeń

Włochy
Fot. Canva

Czasy są takie, że oszczędza, kto może. A kto odkłada pieniądze na kupkę, na horyzoncie widzi już, na co to pójdzie. Polacy nie mogą się doczekać urlopu, więc zbierają na wymarzony wyjazd.

Polacy oszczędzają, żeby wyjechać na urlop

Systematycznie oszczędza 4 na 10 z nas - tak wynika z badania  “Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania”. 

W związku z inflacją i rosnącymi cenami, ci którzy mogą, odkładają więcej niż wcześniej (odpowiedziało tak 20 proc. oszczędzających). Są jednak też tacy, którzy na czarną godzinę gromadzą tyle, co dawniej, robi tak 57 proc. pytanych.

Kiedy domowe budżety uszczuplają rosnące ceny jedzenia (powiedziało tak 84 proc. respondentów) i rachunki za prąd, gaz oraz wodę (zwraca na to uwagę 67 proc. pytanych), nie snujemy planów urlopowych.

Nawet krótkie tripy własnym autem wielu robi teraz tylko palcem po mapie, bo 48 proc. pytanych boleśnie odczuwa wysokie ceny paliwa.

22 proc. badanych podkreślała, że najbardziej odczuwa wzrost rat kredytów i dlatego nie może sobie pozwolić na turystyczne szaleństwo. 12 proc. boi się planować wakacje, bo zdrożały wycieczki.

 

 

Wakacyjna drożyzna nie zwalnia tempa. Ceny wycieczek właśnie biją kolejne rekordy Z centrum Amsterdamu znika dzielnica czerwonych latarni. Niewiarygodne, co powstanie w jej miejscu

Prawie połowa Polaków oszczędza na na urlop, ale sporo też na remont

Słaba kondycja finansowa zmusza nas do ograniczania wydatków.  W pierwszej kolejności porzucamy plany wakacyjne. 47 proc. pytanych musiało zrezygnować z turystycznych wyjazdów. Co ważne, nie odpuszczamy urlopu zupełnie, a  jedynie odkładamy go w czasie. 

Aż 41 proc. badanych gromadzi fundusze na wycieczki turystyczne. Oszczędzamy też chętnie na remont (19 proc.) i nowe meble lub sprzęt RTV (po 18 proc.).

Projekt bez tytułu (82).png

Fot. Canva

 

Finanse młodych Polaków mają się gorzej, biednieją tez emeryci

Budowanie dla siebie i bliskich poduszki finansowej ma ścisły związek z tym, w jakiej kondycji są nasze finanse.

  • Co trzeci ankietowany przyznał, że ma się pod tym względem zdecydowanie gorzej niż wcześniej. Uważają tak zwłaszcza osoby młode (między 18 a 29 rokiem życia) i emeryci (powyżej 70 lat). 
  • Tylko 2 na 10 pytanych twierdzi, że jest jak było, a co ósmy, że jego portfel ma się lepiej. 

Źródło:  badanie “Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania” Santander Consumer Banku