Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Padł niewiarygodny rekord. Leciały 17h bez przerwy. Historyczny moment w Indiach
Adrian Rybak
Adrian Rybak 20.01.2021 09:15

Padł niewiarygodny rekord. Leciały 17h bez przerwy. Historyczny moment w Indiach

Samolot Air India
wikimedia.commons/ Masakatsu Ukon/ CC BY-SA 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Indie to kraj, w którym jest najwięcej pilotek na świecie. To właśnie kobiety pobiły rekord w tamtejszym lotnictwie. Ich podróż trwała kilkanaście godzin i poleciały nad Arktyką. Jedna z rekordzistek skomentowała dokonanie. 

Indie. Rekord kobiet w lotnictwie

Udział w locie wzięły pilotki Zoya Agarwal, kapitan dowódca, kapitan Papagari Thanmai oraz zmieniające je kapitan Akansha Sonaware i Shivani Manhas. 11 stycznia wystartowały samolotem AI-176 linii Air India.

Lot rozpoczął się o godzinie 20:30 w San Francisco i zakończył się o godzinie 3:45, kiedy maszyna wylądowała na międzynarodowym lotnisku Kempegowda w Bangalore. Kobiety przeleciały 16 tysięcy kilometrów i jednocześnie zaoszczędziły na paliwie. 

Pilotki postanowiły polecieć nad Arktyką z prędkością 870 kilometrów na godzinę. Pozwoliło to zaoszczędzić około 10 ton paliwa. Podróż na zawsze zapisze się w pamięci wielu osób, ponieważ był to najdłuższy, nieprzerwany lot w historii Indii.

Indie to miejsce z największą liczbą pilotów-kobiet na całym świecie. Stanowią 12% grupy według Międzynarodowego Stowarzyszenia Kobiet Pilotów Linii Lotniczych (ISWAP), co jest zdecydowanie lepszym wynikiem niż średnia światowa, która wynosi 5%.

Jak poinformowano media, kobiety długo przygotowywały się do lotu. Podróż wymagała wielu przygotowań, umiejętności, a także doświadczenia. Szczególnie ważne było ono podczas lotu nad zamarzniętym biegunem.

Wiele osób nie wie, że temperatura może mieć wpływ na lot samolotu. Planując podróż należy wziąć pod uwagę skomplikowane warunki atmosferyczne, poziom promieniowania słonecznego oraz dostępność innych lotnisk na wypadek konieczności przeprowadzenia lądowania awaryjnego. Takie niedawno miało miejsce w Polsce. Pisaliśmy o tym tutaj.

Lotnisko Kempegowda, fot. wikimedia.commons/sarang/ CC BY 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.pl

Jedna z pilotek historycznego lotu odniosła się do sprawy. -  Kobiety muszą mieć zaufanie do siebie i nie rozważać żadnego niemożliwego zadania. Jestem bardzo dumna, że ​​mam ze sobą zespół doświadczonych kobiet - powiedziała dla lokalnych mediów Zoya Agarwal.

- Byłam na szczycie świata. Wolałabym to nazwać szczytem bieguna północnego, ponieważ biegun północny był dla mnie światem, kiedy dowodziłam Boeingiem-777 200 LR powyżej 34 000 stóp - dodała kobieta. Zamieściła także zdjęcie na swoim Instagramie o nazwie pilot.zoya.zgarwal.

Pilotki dostały wsparcie i gratulacje od kobiet z całego świata. Wiele osób było zdumionych i dumnych z powodu ich dokonania. Gratulacje złożyła między innymi Hardeep Singh Puri, minister lotnictwa cywilnego Indii. - Dobra robota, dziewczęta! - napisała na Twitterze. Jakiś czas temu pisaliśmy o innym niesamowitym locie. Przeczytasz o nim tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Rekord pilotek z Indii, fot. instagram/pilot.zoya.zgarwal

Źródło: poinformowani.pl

Tagi: Podróże lot