Turysci.pl
historia nad morzem

Pxhere

Jak Polacy spędzali wakacje nad Bałtykiem 100 lat temu? Morze było wyjątkowym miejscem. Łza się w oku kręci

24 Lipca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Historia spędzania wakacji nad Bałtykiem jest piękna i długa. Polskie morze od wielu lat przyciąga tłumy turystów. Nadmorskie kurorty służyły za wspaniałe miejsce wypoczynkowe także w okresie Dwudziestolecia międzywojennego. Po odzyskaniu dostępu d

Historia polskich kurortów nadmorskich jest bardzo interesująca. Wspaniały okres pada na Dwudziestolecie międzywojenne, gdy w 1918 roku Polska odzyskała dostęp do morza. Bałtyk znów zaczął tętnić życiem, przyciągając tłumy wczasowiczów, którzy chętnie korzystali z uroków takich miejscowości jak Hel, Jurata czy Karwia. Kurorty znacznie rozwinęły się już w pierwszych latach istnienia II Rzeczpospolitej. Dobrym przykładem jest Gdynia, która zaczęła być główną atrakcją.

Historia turystyki w Gdyni nieodłącznie kojarzy się z Kamienną Górą - obecnie jedną z najbardziej luksusowych dzielnic. Przyczynił się do tego Ryszard Gałczyński, który w 1920 roku założył spółkę Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich. Gałczyński wykupił działki, na terenie których zorganizowano letnisko. Zaraz po tym w tych okolicach znani lekarze, adwokaci czy przedstawiciele inteligencji zaczęli stawiać luksusowe wille. Turystyka jednak już wtedy sięgała poza teren dzisiejszego Trójmiasta.

Historia wczasów nad Bałtykiem w Dwudziestoleciu międzywojennym

Historia udowadnia, że turyści chętnie odwiedzali nie tylko Gdynię. Pasażerska żegluga przybrzeżna oraz linia kolejowa Gdańsk-Puck przyczyniły się do rozwoju Helu, Chałup, Kuźnicy, Jastarni, Wielkiej Wsi (dzisiaj Władysławowo) czy też Swarzewa. W okresie Dwudziestolecia międzywojennego turyści tłumnie podróżowali na Półwysep Helski, który zapewniał odwiedzającym mnóstwo atrakcji, bijąc tym samym rekordy popularności. Sfinansowanie przez władze elektryfikacji oraz wywiercenia studni artezyjskich zapewniły dostęp do dobrej jakości wody.

Także w tym okresie bardzo ważna jest historia kolejnego nadmorskiego kurortu, który nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mowa oczywiście o Juracie. Miejscowość była odwiedzana przez największe osobistości naszego kraju. Bawili się tam Wojciech Kossak, prezydent Ignacy Mościcki, a później także wielki aktor Gustaw Holoubek. Politycy i artyści mogli liczyć tam na spokojny wypoczynek daleko od tłumów. Wzrost zainteresowania nadmorskimi kurortami przyczynił się także do rewolucji obyczajowej.

Historia wczasów nad Bałtykiem wiąże się z popularyzowania koedukacyjnego charakteru plaż. Plażowicze z coraz większą śmiałością odsłaniali ciała i pozwalali sobie na skromniejsze kostiumy kąpielowe. Warto pamiętać o tym, jak ważne jest nasze polskie morze. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niesamowitym odkryciu na Mierzei Wiślanej.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Onet

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >