Halloween nie jest popularne w PolsceFot. unsplash.com/@bekirdonmeez

Czy w Polsce powinniśmy obchodzić Halloween? Amerykańska tradycja jest znana na całym świecie

Halloween ma długą tradycję, o której wie niewielu Polaków. Warto poznać historię tego święta, by lepiej zrozumieć naszych przodków. Za granicą jest niemal tak popularne, jak Boże Narodzenie.

Halloween zbliża się wielkimi krokami, co jednych cieszy a innych denerwuje. W Polsce to święto pojawiło się dopiero w latach 90. XX wieku, ponieważ wcześniej żelazna kurtyna nie pozwalała na zbyt duży wpływ kultury zachodniej na nasz kraj. Dziś jest znane wszystkim, lecz obchodzone głównie przez młodych ludzi w miastach. Nie wszyscy są przekonani do idei wesołej maskarady na jeden dzień przed dniem Wszystkich Świętych.

Będzie godzina policyjna. Odważna decyzja rządu. Nowe obostrzenia za granicą to za małoBędzie godzina policyjna. Odważna decyzja rządu. Nowe obostrzenia za granicą to za małoCzytaj dalej

Halloween wywodzi się z czasów starożytnych

Święto powitania zimy, czy też pożegnania jesieni było obchodzone już w starożytności. Halloween było obecne w Cesarstwie Rzymskim, w Irlandii, Walii, Anglii i Norwegii. Z jednej strony był to czas radości, ponieważ zbierano plony i witano bliskich powracających do domów, a z drugiej strony pojawiały się obawy przed nadejściem zimy, która oznaczała chłód, głód i niedostatek światła słonecznego.

Zwykle kojarzymy Halloween ze świętem zmarłych, jednak w czasach gdy powstała jego tradycja, zmarłych czczono na wiosnę - między marcem a majem - zarówno wśród pogan jak i wczesnych chrześcijan. Celtowie wierzyli, że w dzień Samhain zacierała się granica między światem ludzi żyjących, a światem zmarłych, a duchom łatwiej było się przedostać do świata żywych. Wierzono, że w tym dniu bóg śmierci Samhain sprowadzał na ziemię dusze osób zmarłych w poprzednim roku, by odpokutowały swoje występki.

Zostało już tylko kilkanaście godzin. Połowa Polski musi się przygotować. Wszystko się zmieni. Polaków i turystów z zagranicy czekają utrudnieniaZostało już tylko kilkanaście godzin. Połowa Polski musi się przygotować. Wszystko się zmieni. Polaków i turystów z zagranicy czekają utrudnieniaCzytaj dalej

Ogniska i straszne przebrania

Kluczowym elementem obchodów Samhain było palenie ognisk, które przyciągały dobre duchy a odganiały złe. Ogień był również wyrazem czci i wsparcia dla boga słońca i światła Luga, który w tym czasie tracił przewagę nad Samhainem. Badacze są zdania, że właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania za potwory. Początkowo symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, które nacinano na podobieństwo demonów.

Dzisiaj grzeje: 1. Wielki strach i krzyki na pokładzie samolotu. Służby wkroczyły do akcji
2. Prowadząca "Nasz nowy dom" bardzo martwi się o swoje dziecko. Media mówią o kryzysie
3. Lech Wałęsa nie próżnuje. Wybrał się na bajeczne wakacje. Co za luksusy

Dziś obchody święta nieco się zmieniły, a symbolem stała się dynia wydrążona i podświetlona od środka. Dzieci zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii przebierają się i pukają do drzwi kolejnych domów ze słynnym "cuierek, albo psikus" na ustach. Czy przygotowujecie słodycze na Halloween dla najmłodszych? A może sami świętujecie w oryginalnych strojach? Czekamy na wasze komentarze.

Nagła, dramatyczna decyzja Ryanair. Nie mieli wyboru, chodzi też o PolskęNagła, dramatyczna decyzja Ryanair. Nie mieli wyboru, chodzi też o PolskęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Starszej suczce zostały 24 godziny życia. Kobieta mogła zrobić tylko jedno, aż chce się płakać
  2. Potężny sztorm i morska bitwa. Niesamowite nagranie zatopienia U-Boota
  3. Horror na pokładzie samolotu Ryanair. Jest ofiara, pasażerowie zapamiętają do końca życia
  4. Niedawno byli w Indiach, teraz zatrudnią Tomasza Komendę. Wiadomo, co będzie robił
  5. Klamka zapadła. Na granicy z Polską postawią mur, powód nie wszystkim się spodoba
  6. Wnuczek oniemiał, gdy poznał pupila babci. Miesiącami myślała, że zajmuje się kotkiem, była w ogromnym błędzie

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł