Turysci.pl
Halloween nie jest popularne w Polsce

Fot. unsplash.com/@bekirdonmeez

Czy w Polsce powinniśmy obchodzić Halloween? Amerykańska tradycja jest znana na całym świecie

24 Września 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Halloween ma długą tradycję, o której wie niewielu Polaków. Warto poznać historię tego święta, by lepiej zrozumieć naszych przodków. Za granicą jest niemal tak popularne, jak Boże Narodzenie.

Halloween zbliża się wielkimi krokami, co jednych cieszy a innych denerwuje. W Polsce to święto pojawiło się dopiero w latach 90. XX wieku, ponieważ wcześniej żelazna kurtyna nie pozwalała na zbyt duży wpływ kultury zachodniej na nasz kraj. Dziś jest znane wszystkim, lecz obchodzone głównie przez młodych ludzi w miastach. Nie wszyscy są przekonani do idei wesołej maskarady na jeden dzień przed dniem Wszystkich Świętych.

Halloween wywodzi się z czasów starożytnych

Święto powitania zimy, czy też pożegnania jesieni było obchodzone już w starożytności. Halloween było obecne w Cesarstwie Rzymskim, w Irlandii, Walii, Anglii i Norwegii. Z jednej strony był to czas radości, ponieważ zbierano plony i witano bliskich powracających do domów, a z drugiej strony pojawiały się obawy przed nadejściem zimy, która oznaczała chłód, głód i niedostatek światła słonecznego.

Zwykle kojarzymy Halloween ze świętem zmarłych, jednak w czasach gdy powstała jego tradycja, zmarłych czczono na wiosnę - między marcem a majem - zarówno wśród pogan jak i wczesnych chrześcijan. Celtowie wierzyli, że w dzień Samhain zacierała się granica między światem ludzi żyjących, a światem zmarłych, a duchom łatwiej było się przedostać do świata żywych. Wierzono, że w tym dniu bóg śmierci Samhain sprowadzał na ziemię dusze osób zmarłych w poprzednim roku, by odpokutowały swoje występki.

Ogniska i straszne przebrania

Kluczowym elementem obchodów Samhain było palenie ognisk, które przyciągały dobre duchy a odganiały złe. Ogień był również wyrazem czci i wsparcia dla boga słońca i światła Luga, który w tym czasie tracił przewagę nad Samhainem. Badacze są zdania, że właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania za potwory. Początkowo symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, które nacinano na podobieństwo demonów.

Dziś obchody święta nieco się zmieniły, a symbolem stała się dynia wydrążona i podświetlona od środka. Dzieci zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii przebierają się i pukają do drzwi kolejnych domów ze słynnym "cuierek, albo psikus" na ustach. Czy przygotowujecie słodycze na Halloween dla najmłodszych? A może sami świętujecie w oryginalnych strojach? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło: Wikipedia

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >