Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Podjęli decyzję. Otwierają granicę. Polscy turyści chętnie jeżdżą w kierunku egzotycznych państw
Ania Radke
Ania Radke 31.10.2020 14:30

Podjęli decyzję. Otwierają granicę. Polscy turyści chętnie jeżdżą w kierunku egzotycznych państw

granica
fot. pixabay.com/ RainerPrang

Granica niektórych państw została zamknięta ze względu na trwającą pandemię koronawirusa. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa przez turystów z zagranicy. Niektóre państwa zdecydowały się jednak wycofać z tej decyzji.

Granica niektórych państw została ponownie otwarta

Wielu turystów w tym roku zdecydowało się pozostać na wakacje w Polsce. Wiązało się to przede wszystkim ze strachem przed koronawirusem oraz licznymi restrykcjami wprowadzonymi przez niektóre państwa. Do niektórych nie można było jechać wcale albo przejazd był utrudniony.

Według danych Światowej Organizacji Turystycznej (UNTWO), już 115 miejsc docelowych na świecie złagodziła restrykcje dotyczące przyjezdnych z zagranicy. Niestety, wiele z nich w dalszym ciągu nie wpuszcza Polaków ze względu na wysoką liczbę nowych zakażeń.

Obecnie najlepszym źródłem na temat aktualnych obostrzeń w poszczególnych państwach oraz warunków przekraczania granic jest strona Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA). Warto na bieżąco sprawdzać również komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jednak publikowane są one z opóźnieniem.

Niestety, dla turystów wciąż niedostępna jest uwielbiana Azja Południowo-Wschodnia, jednak warto również zastanowić się nad półkulą zachodnią. Bez testów i kwarantanny przekroczymy granicę Meksyku, Brazylii czy Dominikany. 

Jeżeli wolimy jednak wyjechać gdzieś bliżej, otworem stoją przed nami granice Turcji i Tunezji, jednak tam bez testów wjedziemy tylko z biurem podróży. Wkrótce do państw, do których będziemy mogli wjechać bez ograniczeń dołączy również Kostaryka.

– Od 1 listopada 2020 Kostaryka otwiera się na ruch turystyczny niezależnie od kraju pochodzenia lub zamieszkania podróżującego. Przed tym dniem prawo do przekroczenia granicy Kostaryki mają m.in. Polacy, którzy przebywali w Polsce przez minimum 14 dni przed podróżą – informuje MSZ.

Niektóre państwa otworzyły granice, jednak konieczny jest tam negatywny wynik testu na koronawirusa. Lista tyuch państw jest zdecydowanie dłuższa, należy jednak wziąć pod uwagę dodatkowy wydatek w granicach 400-500 PLN.

W każdym z państw badanie na obecność koronawirusa trzeba wykonać w innym czasie. Najczęściej jest przedział od 24 do 96 h przed podróżą. Mając negatywny wynik będziemy mieli możliwość wyjazdu do m.in.:

  • Malediwy,

  • Kolumbia,

  • Panama,

  • Bahamy,

  • Republika Południowej Afryki,

  • Kenia,

  • Tanzania,

  • Antigua i Barbuda,

  • Portoryko.

Źródło: Fly4Free