Wielkie zmiany dla przekraczających granicę. Dużo się zmieni. Rząd za granicą zapowiedział nowe standardy
Granica pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej jest sprawą umowną. Należąc do wspólnoty trzeba przyjąć pewne zasady, które pozwalają m.in. na swobodne przemieszczanie się ludności, bez konieczności odprawy w przejściu granicznym. Wielka Brytania zadecydowała, że opuści UE, czemu towarzyszy zmiana prawa wewnątrz kraju.
Granica będzie zamknięta dla przestępców
Okres przejściowy po brexicie będzie trwał do końca tego roku. Od 1 stycznia państwo na wyspach będzie już całkowicie niezależne i będzie mogło ustalać zasady bez oglądania się na Unię Europejską. Pojawiły się pierwsze doniesienia na temat ograniczeń, jakie czekają nas na granicach. Niektórzy całkowicie stracą prawo wstępu.
W czwartek rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że osoby z przeszłością kryminalną nie będą mogły przekroczyć granicy ich państwa. Dotyczy to zarówno obywateli UE, jak i innych państw. Celem tych ograniczeń jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i większa kontrola nad osobami zagrażającymi zwyczajom obywateli.
Zakaz będzie dotyczył osób, które odbyły karę przynajmniej 1 roku więzienia, ale może być zastosowany również wobec osób z krótszymi wyrokami, osób, które popełniły jakiekolwiek przestępstwo i chcą pierwszy raz przyjechać do Wielkiej Brytanii. Ciekawym przypadkiem jest sytuacja, gdy dana osoba nie została skazana, ale jej obecność nie sprzyja dobru publicznemu. W tych wszystkich przypadkach decyzje będą rozpatrywane indywidualnie.
- Zbyt długo przepisy UE zmuszały nas do wpuszczania na nasze ulice niebezpiecznych zagranicznych przestępców, którzy nadużywają naszych wartości i zagrażają naszemu sposobowi życia. Wielka Brytania będzie bezpieczniejsza dzięki bardziej rygorystycznym i sprawiedliwym kontrolom granicznym, w ramach których zagraniczni przestępcy bez względu na narodowość będą podlegać tym samym przepisom - oświadczyła minister spraw wewnętrznych Priti Patel cytowana przez Polsat News.
Mogą pojawić się deportacje
Każda osoba skazana, niezależnie od miejsca popełnienia przestępstwa, może otrzymać odmowę przekroczenia brytyjskiej granicy. Wyjątek stanowią jedynie ci obywatele UE, którzy uzyskali wcześniej status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Muszą jednak uważać, ponieważ jeśli popełnią przestępstwo po 1 stycznia 2021 r. i otrzymają wyrok powyżej roku więzienia, niezależnie od miejsca popełnienia, to status będzie mógł zostać im odebrany.
Media zauważyły, że zmiany w prawie będą mogły być wykorzystywane do deportacji osób z UE, które są bezdomne i odmawiają przyjęcia pomocy od władz. Często jest im oferowane zakwaterowanie, jednak nie chcą z tego skorzystać. Są też tacy, którzy zajmują się natarczywym żebraniem i uprzykrzają życie społeczeństwu.
Warto dodać, że uzyskanie informacji o obywatelach innych państw może być niemożliwe dla Wielkiej Brytanii, jeśli nie zawrze z UE umowy o przyszłych relacjach. W przypadku braku porozumienia straci dostęp do danych mieszkańców wspólnoty, a to wykluczy możliwość sprawdzenia kryminalnej przeszłości.
Źródło: podhale24.pl