Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Gdzie wybrać się na narty z rodziną i dziećmi? Zimowe ferie z atrakcjami o świcie i po zmroku
Natalia Księżak
Natalia Księżak 26.01.2024 20:28

Gdzie wybrać się na narty z rodziną i dziećmi? Zimowe ferie z atrakcjami o świcie i po zmroku

narty
fot. Tatiana Popova Shutterstock

Sezon zimowy w pełni! Miłośnicy narciarstwa cały czas szukają idealnych ośrodków, pakują sprzęt i ruszają na narty. Niektórzy pełen czas poświęcają na czystą zabawę na stoku, inni - szukają dodatkowych atrakcji. O nich warto pomyśleć nie tylko w kontekście wyjazdu z rodziną…

Warto czasem otworzyć się na coś więcej… Atrakcje dla tych, którzy wolą aktywne poranki, czy dla tych, dla których wieczór nie oznacza powrotu do hotelu? W tym miejscu znajdziesz wszystko…

Południowy Tyrol na narty dla dorosłych i dzieci

Bez cienia wątpliwości – Południowy Tyrol to region, w którym nie można się nudzić. Idealnie przygotowane stoki, zmodernizowane wyciągi, bezkonkurencyjna kuchnia i ukochany przez Polaków włoski klimat. Ale to nie wszystko! Poza standardowym dniem na stoku można skorzystać z dodatkowych możliwości, jakie oferuje region i tamtejsze ośrodki narciarskie.

Niektóre z nich zostały stworzone z myślą o tzw. porannych ptaszkach lub sowach, które z kolei najwięcej energii mają w późniejszych godzinach.

Południowy Tyrol co warto zobaczyć?

Jazda na nartach, gdy w tle widać wschód słońca, w otoczeniu zapierających dech w piersiach widoków. Brzmi jak przepis na idealny poranek? Zdecydowanie! Early bird skiing na Seiser Alm/Alpe di Siusi to niezwykła propozycja dla miłośników świeżo przygotowanych stoków i porannych aktywności. Warto spróbować tej niecodziennej atrakcji, dostępnej w marcu i kwietniu, kiedy to trzy wyciągi narciarskie otwierają się w środy o godzinie 7 rano, oferując wyjątkowe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie na największej górskiej równinie w Europie. 

Po porannym wysiłku na stoku, uczestnicy early bird skiing mają czas na chwilę relaksu. O godzinie 9 rano są serwowane wyjątkowego śniadania w górskim schronisku, gdzie można spróbować tradycyjnych potraw kuchni Południowego Tyrolu i nacieszyć się porannym słońcem, które doda energii na kolejne zjazdy.

Włoski Tyrol - gdzie na narty?

A co z tymi, którzy najwięcej energii mają wieczorami? W Południowym Tyrolu każdy znajdzie coś dla siebie. Niezapomnianych chwil na stoku można doświadczyć w ośrodku 3 Zinnen Dolomity, podczas Night Skiing na górze
Monte Baranci. Oświetlone trasy umożliwiają jazdę na nartach i snowboardzie nawet po zmroku.

Podobne możliwości oferuje Obereggen by night – to gwarancja wyjątkowej zabawy na oświetlonych trasach narciarskich i torach saneczkowych. W każdy wtorek i piątek od 19 do 22 ośrodek zaprasza turystów do wspólnej zabawy po zachodzie słońca. Po szaleństwie na stoku uczestnicy mogą poczuć atmosferę włoskiego après-ski.

Nocne atrakcje nie tylko dla narciarzy

Dla tych, dla których narciarstwo biegowe nie jest nowością ciekawym wydażeniem może okazać się Moonlight Classic. W tym roku 16 edycja wyścigu odbędzie się 25 stycznia w Seiser Alm/Alpe di Siusi. Uczestnicy mają do wyboru przejazd o dystansie 15 lub 30 kilometrów nocą po oświetlonych pochodniami trasach. W Polsce najbardziej znaną uczestniczką wyścigu jest Justyna Kowalczyk, która wielokrotnie startowała w zawodach a podczas ostatniej edycji była pierwsza na mecie.

Amatorów spacerów, którzy do szczęścia nie potrzebują nart czy sanek, ekscytujących doświadczeń wieczorową porą zapewnią wyjątkowe wędrówki, które odbywają się podczas pełni księżyca: 25 stycznia oraz 24 lutego. W kameralnej atmosferze, wraz z przewodniczką Karin Kinigadner, wędrówkowicze wyruszą w zimową trasę w kierunku przełęczy Würzjoch/Passo delle Erbe przy blasku księżyca. Majestatyczne góry Geisler Alm i Peitlerkofel/Sass de Putia staną się tłem do niezapomnianych zdjęć, a cicha kontemplacja przyrody pozwoli na pełne odprężenie.