Turysci.pl
Gdańsk fascynujący projekt

fot. wikipedia.org/ Travelarz/CC BY-SA 3.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Pół godziny z Gdańska do Krakowa? Fascynujący projekt

7 Lipca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Gdańsk: fascynujący projekt zakłada pokonanie trasy do Krakowa w zaledwie pół godziny. Chociaż ten plan brzmi jak rodem z science fiction, staje się coraz bardziej rzeczywisty. To wizja podróżowania, która może spełnić się w przyszłoś

Gdańsk - Kraków to trasa, którą można pokonać w 5 godzin, wybierając Pendolino. Czy możliwe w takim razie jest, aby pokonać dystans dzielący oba te miasta w zaledwie pół godziny? Właśnie taką opcję zakłada fascynujący projekt. Specjalne kapsuły poruszające się z zawrotną prędkością w odpowiednio przygotowanych kanałach mają stać się alternatywą dla samolotów. Dzięki nim będziemy mogli podróżować dużo szybciej.

Taka możliwość byłaby wybawieniem dla każdego, kto po zwiedzeniu Krakowa chciałby szybko odwiedzić Gdańsk. Chociaż plany te mogą wydawać się rodem z science fiction, Elon Musk wspomniał o specjalnym środku transportu już w 2012 roku w projekcie znanym jako Hyperloop. Co jeszcze ciekawsze - obecnie dyskusja na temat wprowadzenia takiej komunikacji rozgrywa się także w Polsce. Tzw. system kolei próżniowej najprawdopodobniej byłby wielką rewolucją.

Trasa Gdańsk - Kraków zaledwie w 35 minut?

Dzięki temu projektowi trasa Gdańsk - Kraków przestałaby się kojarzyć z wielogodzinną tułaczką pociągiem - niestety często zatłoczonym i opóźnionym. Pierwszy tunel miałby łączyć Paryż oraz Amsterdam, a podróż między tymi miastami miałaby trwać jedynie 90 minut. System kolei próżniowej umożliwiłby pokonanie Europy w kilka godzin. Chociaż dziś pokonanie dystansu między stolicami Francji i Holandii pociągiem zajmuje 3,5 godziny, firma Hardt Hyperloop uważa, że ten czas można skrócić.

Pokonanie trasy Gdańsk - Kraków w tak krótkim czasie byłoby możliwe dzięki dużej prędkości (1000 km/h) kapsuł. Firma Hardt Hyperloop twierdzi, że pierwsze pociągi mogłyby wyruszyć z Paryża do Amsterdamu już w 2028 roku. Korporacja przerpowadziła już nawet pierwsze testy na bardzo krótkich odcinkach. Z dużym optymizmem o projekcie Hardt Hyperloop wypowiedział się Stefan Marges, który jest za niego odpowiedzialny.

- Połączenie pomiędzy Amsterdamem a Eindhoven pozwoli pokonać ten dystans w 15 minut. Do Düsseldorfu będzie można zaś dotrzeć w mniej niż pół godziny - słowa Stefana Margesa, który zarządza projektem Hardt Hyperloop, cytuje Lonely Planet.

- Perspektywy dotyczące odległości typu dom-praca zostaną radykalnie zmienione. Ale Hyperloop jest idealne, zwłaszcza gdy chodzi o połączenia międzynarodowe - dodaje Stefan Marges.

Trasa Gdańsk - Kraków miałaby trwać zaledwie 35 minut. W podobnym czasie można byłoby pokonać dystans między Wrocławiem a Warszawą. Chociaż plany nowego środku transportu wciąż są krytykowane przez wiele osób, trzeba przyznać, że zrewolucjonizowałaby ona system podróżowania zarówno po naszym kraju, jak i całej Europie. Wiele wskazuje na to, że prędzej czy później powstanie pierwsza komercyjna linia Hyperloop. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o jednej z największych zagadek świata.

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >