Filmy Spielberga, które powstawały w PolsceYouTube/ Movieclips Trailers (screenshoot)

Steven Spielberg lubi kręcić w Polsce. Które jego filmy powstawały w naszym kraju?

Filmy hollywoodzkie kojarzą się z Zachodem. Jednak nie zawsze powstają właśnie tam. Okazuje się, że realizacja niektórych filmów Stevena Spielberga odbywała się w Polsce. O które filmy chodzi?

Filmy znanych na całym świecie reżyserów, także tych amerykańskich, nie zawsze powstają w Stanach Zjednoczonych. Twórcy często decydują się na inne lokalizacje niż Hollywood. W znanych produkcjach pojawiała się także Polska. Nasz kraj można zobaczyć między innymi w filmach Stevena Spielberga.

Filmy Spielberga

Jeden z ostatnich filmów Stevena Spielbera to "Bridge o Spies" znany w Polsce jako "Most szpiegów". To opowieść o prawniku Jamesie Dobovanie, który zostaje wplątany w szpiegowską grę między USA a ZSRR. Choć nagrania odbywały się głównie w Nowym Jorku i Berlinie, nie zabrakło również Polski. Część zdjęć powstało we Wrocławiu. Miasto z Dolnego Śląska udawało wschodni Berlin.

"Lista Schindlera" Stevena Spielberga również powstawała w Polsce. Produkcja została wyróżniona aż siedmioma Oscarami. Nagrodę za zdjęcia dostał Janusz Kamiński, a za scenografię Ewa Braun i Allan Starski. Czarno-białe dzieło pokazujące holocaust, dramat krakowskich Żydów oraz przemianę tytułowego Oscara Schindlera z playboya w wybawcę ponad 1100 ludzi kręcono w Krakowie i jego okolicach. Poszczególne sceny były realizowane m.in. w Fabryce Naczyń Emaliowanych Oskara Schindlera, na krakowskim rynku, moście Piłsudskiego, dworcu kolejowym Kraków Główny, ulicy Szerokiej na krakowskim Kazimierzu, w kamienicy przy ul. Józefa 12, w dzielnicy Płaszów, a także w Niepołomicach oraz po zewnętrznej stronie muru obozu Auschwitz-Birkenau.

Co ciekawe, początkowo Spielberg chciał przekazać "Listę Schindlera" w ręce Romana Polańskiego. Powodem było to, że reżyser przebywał w getcie. Polski twórca jednak odmówił.

Źródło: NaTemat.pl

Następny artykuł