Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Fatalne wieści z Grecji. Turyści nie odwiedzą już symbolu ukochanej wyspy
Marlena Kaczmarek
Marlena Kaczmarek 12.05.2024 12:23

Fatalne wieści z Grecji. Turyści nie odwiedzą już symbolu ukochanej wyspy

Zakynthos
fot. Canva

Każdy region czy wyspa w Grecji ma swój charakterystyczny symbol. Nie inaczej jest w tym przypadku. Myśląc o cudownej wyspie Zakynthos, wielu osobom od razu na myśl przychodzi popularna Zatoka Wraku. Niestety, i w tym roku turyści nie będą mogli pocieszyć oczu tym widokiem.

Zatoka Wraku zamknięta dla turystów

W marcu 2023 r. władze wyspy Zakynthos poinformowały, że symbol tego miejsca - Zatoka Wraku - zostanie zamknięty ze względu na duże ryzyko osuwisk. Turyści mieli nadzieję, że w te wakacje uda im się podejść pod wrak i zrobić popularne zdjęcie. Niestety, władze podtrzymały swoją decyzję. 

Wszystko przez erozję okolicznych klifów. By zminimalizować ryzyko, plaża Navagio pozostanie zamknięta i w tym roku. Słynny wrak Panagiotis osiadł na tamtejszej mieliźnie w 1980 r. i od 44 lat nie został przeniesiony. 

Rejsy po Morzu Jońskim nadal możliwe

Jak się jednak okazuje, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Władze zgodziły się na to, by łodzie z turystami mogły podpływać pod wrak podczas rejsu po Morzu Jońskim. Zasada jest jednak taka, że nie można na miejscu przebywać dłużej, niż 20 minut. Wydzielono też specjalny obszar, gdzie można się poruszać. 

Zakynthos - atrakcje

Wyspa Zakynthos jest bardzo popularna wśród Polaków. Poza słynną Zatoką Wraku, warto odwiedzić Błękitne Jaskinie, czyli groty z krystalicznie czystą wodą. Tamtejsze widoki zachwycą każdego! To idealne miejsce do odpoczynku i naładowania baterii. Na półwyspie Vassilikos żyją na wolności żółwie Caretta caretta. To obowiązkowy punkt każdego wyjazdu na tę wyspę.

Czytaj więcej: Rzymianie mówili na nie “Wyspy Bogów”. Turkusowa woda i perłowy piasek cię urzekną

Czytaj więcej: Ułóż warstwami herbatniki, krem i banany. Ten przepis jest godny nagrody