Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Fatalna awaria podczas lotu. Zamiast na słonecznym wybrzeżu, samolot wylądował w Rosji
Magda Antoł
Magda Antoł 08.06.2023 17:03

Fatalna awaria podczas lotu. Zamiast na słonecznym wybrzeżu, samolot wylądował w Rosji

Samolot Air India
Fot. Flickr/Andrew Thomas

Podróż nie przebiegła zgodnie z planem załogi. Zamiast słońca i ciepła, pasażerowie zastali chłodne, rosyjskie wybrzeże. Ludzie zostali ulokowani na wiele godzin w lokalnej szkole i oczekiwali na przybycie samolotu zastępczego.

W wyniku komplikacji samolot Air India z prawie 250 osobami na pokładzie musiał awaryjnie lądować w Rosji. Problem był na tyle poważny, że zdecydowano się wysłać po załogę i pasażerów samolot zastępczy.

Samolot uległ awarii. Musiał lądować w Rosji

Informacja o awaryjnym lądowaniu samolotu Air India w Rosji została podana 6 czerwca przez indyjskie linie lotnicze. Pierwotnie miał odbyć lot z Delhi do San Francisco, lecz w wyniku awarii jednego z silników musiał pilnie wylądować. Piloci posadzili maszynę na lotnisku w Magadanie, miejscowości znajdującej się nad Morzem Ochockim. Na miejscu nie było żadnych przedstawicieli z Air India. Niemal 250 osób, w tym załogę i pasażerów, ulokowano w jednej ze szkół na czas przybycia samolotu zastępczego.

Jak poinformowały linie lotnicze udało się zapewnić pasażerom pomoc poprzez całodobowy kontakt z Konsulatem Generalnym Indii we Władywostoku. W sprawę zaangażowali się również indyjski minister spraw zagranicznych oraz rosyjskie władze.

W Rosji mogli się znajdować pasażerowie z USA

Sprawą zainteresował się rząd USA. Zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel poinformował, że sytuacja była im znana i pilnie się jej przypatrywali. Podejrzewał, że wśród pasażerów mogli być Amerykanie. Pomimo tego, że Rosja zakazała wielu zachodnim krajom latać w swojej przestrzeni powietrznej, to niektórzy przewoźnicy nadal latają w tamte rejony, m. in. Air India.

7 czerwca indyjski przewoźnik przekazał, że po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń od władz rosyjskich, będzie mógł wysłać samolot zastępczy.

Samolot zabrał pasażerów z Rosji. Bezpiecznie wylądowali w San Francisco

8 czerwca Air India przekazało dobre wieści. Do Magadanu udało się wysłać samolot zastępczy z Bombaju, który przewiózł załogę i pasażerów bezpiecznie do San Francisco.

“Wszystkim naszym pasażerom zapewniamy maksymalną pomoc naziemną z formalnościami odprawowymi i zapewniamy inne niezbędne wsparcie. Air India dziękuje agencjom rządowym, organom regulacyjnym, naszemu personelowi i partnerom zaangażowanym we wspieranie naszych wysiłków zmierzających do jak najszybszego sprowadzenia naszych pasażerów do SFO i zapewnienia im opieki podczas oczekiwania w Magadanie w Rosji” - napisał na Twitterze Air India.

Źródło: CNN Travel