Turysci.pl
Europa jest szczęśliwym miejscem

Fot. unsplash.com/@jkozoski

Wybrano najszczęśliwsze miejsce do życia na całym świecie. Jest w Europie, zostawia Polskę daleko w tyle

24 Marca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Europa od lat przoduje na liście krajów, w których ludzie są szczęśliwi. W rankingu najszczęśliwszych krajów świata w pierwszej dziesiątce znalazło się aż 9 państw z naszego kontynentu. Polska w tym roku spadła, chociaż jej pozycja i

Europa zdaje się najlepszym miejscem do życia, jeśli spojrzeć w ilu krajach ludzie są szczęśliwi. Ranking Najszczęśliwszych Krajów w tym roku nie przyniósł niespodzianek. W czołówce od lat pozostają ci sami gracze, a stawkę zamykają biedne, pogrążone w wojnie państwa.

Katastrofy zbliżają ludzi

W czasie trwania pandemii dziwne może wydawać się mierzenie stopnia szczęśliwości na świecie. Okazuje się jednak, że wspólne problemy jednoczą społeczeństwo i sprawiają, że czujemy się częścią czegoś większego. Nasi sąsiedzi okazują więcej serca, łatwiej o wsparcie u zupełnie obcych osób.

- Jak wykazały wcześniejsze badania nad trzęsieniami ziemi, powodziami, tsunami, a nawet kryzysami gospodarczymi, społeczeństwo o wysokim zaufaniu dość naturalnie szuka i znajduje sposoby współpracy, aby naprawić szkody i odbudować lepsze życie. Doprowadziło to z czasem do zaskakującego wzrostu szczęścia w wyniku katastrof. Ludzie są mile zaskoczeni gotowością swoich sąsiadów i instytucji do współpracy w pomaganiu sobie nawzajem. Zapewnia to większe poczucie przynależności i dumę z tego, co udało im się osiągnąć dzięki łagodzeniu skutków. Zyski te są czasami wystarczająco duże, aby zrekompensować straty materialne - napisali redaktorzy zajmujący się raportem.

Europa w czołówce

W pierwszej dziesiątce niewiele się zmieniło: Finlandia, Dania, Szwajcaria, Islandia, Norwegia, Holandia, Szwecja, Nowa Zelandia, Luksemburg i Austria. Kraje nordyckie od lat zajmują najwyższe lokaty, co tłumaczy się wysokim poziomem życia, a niskim przestępczości. Mieszkańcy północnej Europy mają stabilne warunki polityczne i gospodarcze, dobry system pomocy socjalnej, ufają instytucjom rządowym. To już 4 rok z rzędu, kiedy jeden z 5 krajów (Finlandia, Dania, Norwegia, Szwecja i Islandia) zajmuje 1 miejsce.

Polska znalazła się dopiero na 43 miejscu, czyli o 3 pozycje niżej niż w roku ubiegłym. Tracimy zaufanie do władz państwowych, nie czujemy się bezpiecznie na płaszczyźnie gospodarki krajowej, a świadczenia socjalne nie są przyznawane tak, jak byśmy tego oczekiwali. Finowie przyznają, że ich sposobem na szczęście jest bliski kontakt z naturą, literaturą i sztuką. W kraju, który zamieszkuje ok. 5,5 mln mieszkańców (w Polsce mieszka ok. 38 mln ludzi), rocznie wypożyczanych jest aż 68 mln książek. Możemy brać od nich przykład i spróbować zmienić nasze podejście do życia. Mamy warunki, by osiągnąć sukces.

Źródło: Onet

Podobne artykuły

jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >
kobieta podróż

Na topie

5 kierunków, gdzie kobiety mogą czuć się bezpiecznie. Idealne miejsca na swobodną wycieczkę z przyjaciółką

Czytaj więcej >