Europa jest szczęśliwym miejscemFot. unsplash.com/@jkozoski

Wybrano najszczęśliwsze miejsce do życia na całym świecie. Jest w Europie, zostawia Polskę daleko w tyle

Europa od lat przoduje na liście krajów, w których ludzie są szczęśliwi. W rankingu najszczęśliwszych krajów świata w pierwszej dziesiątce znalazło się aż 9 państw z naszego kontynentu. Polska w tym roku spadła, chociaż jej pozycja i tak nie była najlepsza.

Europa zdaje się najlepszym miejscem do życia, jeśli spojrzeć w ilu krajach ludzie są szczęśliwi. Ranking Najszczęśliwszych Krajów w tym roku nie przyniósł niespodzianek. W czołówce od lat pozostają ci sami gracze, a stawkę zamykają biedne, pogrążone w wojnie państwa.

Widok, który wyciska łzy. Modlitwa papieża Franciszka, która przejdzie do historii, smutne słowaWidok, który wyciska łzy. Modlitwa papieża Franciszka, która przejdzie do historii, smutne słowaCzytaj dalej

Katastrofy zbliżają ludzi

W czasie trwania pandemii dziwne może wydawać się mierzenie stopnia szczęśliwości na świecie. Okazuje się jednak, że wspólne problemy jednoczą społeczeństwo i sprawiają, że czujemy się częścią czegoś większego. Nasi sąsiedzi okazują więcej serca, łatwiej o wsparcie u zupełnie obcych osób.

- Jak wykazały wcześniejsze badania nad trzęsieniami ziemi, powodziami, tsunami, a nawet kryzysami gospodarczymi, społeczeństwo o wysokim zaufaniu dość naturalnie szuka i znajduje sposoby współpracy, aby naprawić szkody i odbudować lepsze życie. Doprowadziło to z czasem do zaskakującego wzrostu szczęścia w wyniku katastrof. Ludzie są mile zaskoczeni gotowością swoich sąsiadów i instytucji do współpracy w pomaganiu sobie nawzajem. Zapewnia to większe poczucie przynależności i dumę z tego, co udało im się osiągnąć dzięki łagodzeniu skutków. Zyski te są czasami wystarczająco duże, aby zrekompensować straty materialne - napisali redaktorzy zajmujący się raportem.

Europa w czołówce

W pierwszej dziesiątce niewiele się zmieniło: Finlandia, Dania, Szwajcaria, Islandia, Norwegia, Holandia, Szwecja, Nowa Zelandia, Luksemburg i Austria. Kraje nordyckie od lat zajmują najwyższe lokaty, co tłumaczy się wysokim poziomem życia, a niskim przestępczości. Mieszkańcy północnej Europy mają stabilne warunki polityczne i gospodarcze, dobry system pomocy socjalnej, ufają instytucjom rządowym. To już 4 rok z rzędu, kiedy jeden z 5 krajów (Finlandia, Dania, Norwegia, Szwecja i Islandia) zajmuje 1 miejsce.

Dzisiaj grzeje: 1. Skandaliczne zachowanie turystów, zignorowali wszelkie zasady. "Wszyscy mamy koronawirusa na-na-na"
2. W kwarantannie nie masz co liczyć na przesyłkę. Poczta Polska wstrzymuje listonoszy

Polska znalazła się dopiero na 43 miejscu, czyli o 3 pozycje niżej niż w roku ubiegłym. Tracimy zaufanie do władz państwowych, nie czujemy się bezpiecznie na płaszczyźnie gospodarki krajowej, a świadczenia socjalne nie są przyznawane tak, jak byśmy tego oczekiwali. Finowie przyznają, że ich sposobem na szczęście jest bliski kontakt z naturą, literaturą i sztuką. W kraju, który zamieszkuje ok. 5,5 mln mieszkańców (w Polsce mieszka ok. 38 mln ludzi), rocznie wypożyczanych jest aż 68 mln książek. Możemy brać od nich przykład i spróbować zmienić nasze podejście do życia. Mamy warunki, by osiągnąć sukces.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wprowadzono bardzo ważną zmianę, każdy podatnik musi o niej wiedzieć. Nowy przepis już obowiązuje
  2. Asia pracująca w Biedronce nie zamierza dłużej milczeć. Treść jej ponurego listu trafiła do sieci
  3. Niewiarygodna akcja policji dla mieszkańców Majorki. Wszystko się nagrało, rewelacja
  4. Ofiar jest tak dużo, że brakuje miejsc. Zamknięto zakłady pogrzebowe w Madrycie, smutna wiadomość
  5. Podwodny Wodospad zapiera dech w piersiach. Iluzja stworzona przez naturę
  6. Kamil Stoch zakończy karierę już teraz? Michal Doleżal odpowiada na doniesienia

Źródło: Onet

Następny artykuł